جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
۷۰۰ تریلیون دلار هم در منطقه هزینه کنند، نمی توانند روی صلح و آرامش را ببینند

۷۰۰ تریلیون دلار هم در منطقه هزینه کنند، نمی توانند روی صلح و آرامش را ببینند

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (پنجشنبه) در مراسم آیین بین‌المللی جهان نوروز در سالن  همایش های بین المللی برج میلاد حضور یافت.

وی در ابتدای سخنانش ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم بعد از پنج سال توقف و در روزهای ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: بسیار خوشحالیم که در خدمت نمایندگان سرزمین نوروز و جهان نوروز هستیم. نمایندگان آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، ترکیه، تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، عراق، هند، افغانستان و ایران.

وی با بیان اینکه عزیزان شما نوروز را جهانی کردید، افزود: بیایید امروز پیمان ببندیم که سرزمینمان و جهان را نوروزی کنیم. 

 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که نوروز یک رویداد طبیعی نیست، نوروز یک تحول انسانی است. ادامه داد: نوروز آن چیزی است که یونسکو در صدر برنامه های خود قرار داده، یعنی تغییر نگرش و دیدگاه ها. اگر اساسنامه یونسکو را خوانده باشید با این شروع می شود که چون جنگ در اذهان مردم شکل می گیرد باید صلح را در اذهان مردم شکل داد. امروز در دنیا با مشکل فهم و شناخت مواجهیم و باید بسان حافظ بپذیریم که ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی، از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی. 

وی افزود: اگر ما با باد نوروزی کینه ها، خشونت ها، رنج ها، نامردمی ها، سلطه گری ها، سلطه طلبی ها و سلطه پذیری ها را به دور افکنیم، فرهنگ نوروزی را جهانی کرده ایم.

وزیر خارجه افزود: این وظیفه ما کشورهایی است که میراث دار نوروز هستیم. ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر قدرت، سلطه و استفاده از سلاح های مخرب را به تفکر گفتگو، فراگیری، همراهی، همدلی و همزیستی در خانه هایمان، جامعه مان، کشورمان، در منطقه و همچنین در جهانمان تبدیل کنیم.

به گزارش فارس، ظریف افزود: ما باید بپذیریم که در یک کشتی نشسته ایم، نه خشونت در خانه، نه خشونت در جامعه، نه خشونت در کشور و نه در جهان، برای هیچکس امنیت نمی آورد.

* نباید بین هند و پاکستان درگیری رخ دهد

وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه ما در ایران، جهان و منطقه در یک کشتی نشسته ایم و ما میراث داران فرهنگ نوروز، نباید بین خود جنگ و دعوا داشته باشیم، گفت: نباید بین هند و پاکستان درگیری رخ دهد.

وی ادامه داد: باید بدانیم که امنیت به قیمت ناامنی دیگران، پیشرفت به قیمت فقر دیگران، توسعه به قیمت عقب ماندگی دیگران، نه تنها نامطلوب بلکه ناممکن است. بپذیریم در جهان کنونی به هم پیوسته ما، یا همه به ساحل نجات می رسیم، یا همه غرق می شویم. چه غرق در بحران محیط زیست، چه غرق در بحران فقر و یا ناامنی.

 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به شعری از مولانا که از بهاران کی شود سرسبز سنگ، خاک شو‌ تا گل نمایی رنگ رنگ، سالها تو سنگ بودی دل خراش، آزمون را یک زمانی خاک باش، عنوان کرد: بیایید به همه دنیا از زبان ایران، از زبان سرزمین نور‌وز و از زبان فرهنگ نوروز بگوییم، با سلطه گری، صلح فراهم نمی شو‌د.

* ۷۰ تریلیون دلار ‌ و ۷۰۰  تریلیون  دلار هم هزینه کنند تا زمانی نپذیرند بشریت یک آینده ، مشکلات ‌ و راه حل های مشترک دارد، نمی توانند روی صلح ‌و آرامش را ببینند

وی گفت: بیایید با رفتارمان و اندیشه نوروزیمان به دنیا نشان دهیم که دوران هژمونی و سلطه گری سر آمده است. بدانند هفت تریلیون دلار هزینه کردند، ولی شرایطشان از روز ا‌ول بدتر است، بدانند ۷۰ تریلیون دلار ‌ و ۷۰۰  تریلیون  دلار هم هزینه کنند تا زمانی نپذیرندکه بشریت یک آینده ، مشکلات ‌مشترک دارد و راه حل هایش باید مشترک باشد، نمی توانند روی صلح ‌و آرامش را ببینند؛ هیچکس نمی تواند،  چون باید همه در صلح باشند تا همه در صلح باشند.

 

 

ظریف افزود:با همه اختلافات، تفاوت ها، مشکلات و چالش ها با فرهنگ همدلی، نوروز زمان همدلی است، زمان دید و بازدید و کنار گذاشتن قهرها و دل چرکی هاست، ما در ایران امروز بیش از هر روز دیگری نیاز به انسجام، هم افزایی و همدلی داریم. در منطقه هم چنین نیازی داریم.

 وی با اشاره به شعر مولانا که ای بسا هندو و ترک همزبان، ای بسا دو ترک چون بیگانگان، پس زبان محرمی خود دیگر است، همدلی از همزبانی خوش تر است؛ گفت: ما وارثان این فرهنگیم ما از این فرهنگ نوشیده ایم و ما از فرهنگی تغذیه شده ایم که امامش می فرماید با مردم مهربان باش چون یا برادر تو در دین است یا هم نوع تو در آفرینش. این است که زبان همدلی می آفریند. 

وزیر خارجه با اشاره به دعای آغاز تحویل سال و این شعر مولانا که غیر بهار جهان هست بهاری نهان، ماه رخ و خوش دهان باده بده ساقیا گفت: از ساقی خلقت می خواهیم حال، فکر، اندیشه و تفکر ما و روش همکاری و همزیستی ما را این نوروز به بهترین شکل تغییر دهد.

وزیر خارجه در پایان سخنانش با شعری از مولانا آمد بهار عاشقان تا خاکدان بستان شود، آمد ندای آسمان تا مرغ جان پران شود؛ عید نوروز را پیشاپیش تبریک گفت.

این مراسم به همت کمیسیون ملی یونسکو و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور سفرای خارجی مقیم تهران برگزار و از تمبر جهان نوروز رونمایی شد. اجرای موسیقی نوروز ایران، آذربایجان و افغانستان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

 

 

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : ۷۰۰ تریلیون دلار هم در منطقه هزینه کنند، نمی توانند روی صلح و آرامش را ببینند

۷۰۰ تریلیون دلار هم در منطقه هزینه کنند، نمی توانند روی صلح و آرامش را ببینند

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش