پنج شنبه , ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در فروردین پرداخت شد+جدول

۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در فروردین پرداخت شد+جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، براساس آمارهای بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۴۲٫۰ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸۴٫۷ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۲٫۹ درصد) افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال جاری مبلغ ۲۲۷٫۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶٫۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۱٫۴ هزار میلیارد ریال معادل ۲۹٫۳درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین ماه سال جاری معادل ۸۷٫۴ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸٫۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۲۷٫۲ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۱۰۵٫۹ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲٫۶ درصد آن مبلغ ۸۷٫۴ هزار میلیارد ریال در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

همچنین براساس جدول ۲ تعداد ۷۱۷۷ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۱۴٫۸میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. درضمن در بخش خدمات تعداد ۱۱۰۸۱۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۱٫۴میلیارد ریال پرداخت شده است.

همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد. 

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : ۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در فروردین پرداخت شد+جدول

۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات در فروردین پرداخت شد+جدول

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش