۲ هزار و ۵۳۱ بیمار خاص از دانشگاه علوم پزشکی کردستان خدمات دریافت می کنند

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: ۲ هزار و ۵۳۱ بیمار خاص از دانشگاه علوم پزشکی کردستان خدمات دریافت می کنند خبر اجتماعی:

به گزارش روز چهارشنبه گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا از روابط عمومی انتقال خون کردستان، هومن قصری در جلسه کمیته بیماران خاص استان با بیان اینکه ۱۵۸ هزار و ۱۹۶ بیمار خاص در کشور شناسایی شده اند، افزود: یک و نیم درصد جمعیت بیماران خاص کشور مربوط به استان کردستان است.
وی هزینه درمان بیماران خاص را بالا اما رایگان اعلام کرد و افزود: تا پایان آذر امسال بیش از چهار میلیارد و ۷۵۵ میلیون ریال تخفیف فرانشیز به بیماران خاص استان اختصاص یافته است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه درمان بیماری های خاص بسیار بیشتر از دیگر بیماری ها نیازمند منابع مالی پایدار است، تاکید کرد: هر چند سرطان در تقسیم بندی بیماری ها در گروه خاص قرار نگرفته اما با اجرای طرح تحول سلامت هزینه درمان این بیماران به صورت چشمگیری کمتر شده است.
دکتر قصری یادآور شد: در همین مدت بیماران سرطانی بیش از ۱۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون ریال تخفیف فرانشیر خدمات دارویی و درمانی در مراکز درمانی استان دریافت کرده اند.
وی از افتتاح مراکز غربالگری سرطان در شهرستان های استان نیز خبر داد و گفت: در بهمن امسال مراکز غربالگری سرطان تیپ یک در شهرستان های قروه و مریوان آغاز بکار خواهد کرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه درمان بیماران خاص نیازمند تجهیزات کافی، به روز و امکانات رفاهی است، یادآور شد: تجهیزاتی شامل ۱۲ دستگاه همودیالیز، ۵۸ تخت سه و یک شکن تشک دار و ۹۳ عدد ملزومات دیگر نظیر ترالی های دارو و اورژانس و ویلچر در سال جاری خریداری و به واحدهای درمانی بیماران خاص در سطح استان تحویل شده است.
دکتر قصری تلاش سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه کمک به بیماران خاص را ارزشمند دانست و با اشاره به اینکه بانک اطلاعاتی جامع بیماران خاص کردستان راه اندازی شده است، اضافه کرد: سهم کمک سمن ها یک میلیارد و ۸۹۴ میلیون ریال بوده که در این بانک به ثبت رسیده است.
وی شمار بیماران مبتلا به ام اس کشور را بیش از ۵۴ هزار نفر اعلام کرد و افزود: یک هزار و ۶۵ بیمار که ۱،۹ درصد بیماران ام اس کشور هستند در استان کردستان شناسایی شده اند که از این تعداد ۵۰۷ بیمار دریافت کننده دارو و تحت درمان مستقیم هستند.
وی تشخیص زود هنگام این بیماری را بهترین راه کنترل آن خواند و گفت: در شهرستان ها متخصصان نورولوژی مشغول به فعالیت هستند و هشت دستگاه ام آر آی نیز فعال است که با این شرایط نیاز بیماران ام اس شهرستان های استان به مراکز درمانی استان های مجوار و یا سنندج کمتر از قبل شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، نرخ رشد بیماری ام اس در استان را ۱۴،۴ درصد اعلام کرد و آن را نگران کننده دانست و یادآور شد: در حدود ۱۵ تا ۲۰ سال قبل میزان شیوع ام اس در ایران ۲۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بود اما اکنون با روند رشد زیادی روبه رو هستیم و ایران در حال نزدیک شدن به نرخ شیوع کشورهای با شیوع بالا است.
دکتر قصری در خصوص آمار بیماران هموفیلی و تالاسمی گفت: تا پایان آذر امسال ۱۳۵ بیمار هموفیلی و ۱۱۸ بیمار تالاسمی شناسایی شده اند که نرخ رشد این بیماری ها نسبت به سال گذشته به ترتیب ۵،۴۶ و صفر درصد است.
معاون درمان علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه در حال حاضر ۵۵۴ بیمار دیالیزی در کردستان خدمات دیالیز دریافت می کنند، گفت: این آمار نسبت به ۴۹۸ بیمار سال گذشته، ۱۱،۲ درصد افزایش داشته است.
دکتر قصری از افتتاح بخش دیالیز صفاقی بزرگسالان و کودکان در سنندج نیز خبر داد و افزود: دیالیز صفاقی به مراتب عوارض کمتری دارد و امیدواریم که بتوانیم در آینده ای نزدیک در شهرستان سقز نیز زمینه ارائه این خدمت را فراهم کنیم.
وی همچنین به وجود ۱۰۸ بیمار دیالیزی در سقز اشاره کرد و یادآور شد: درمان این بیماران تحت نظر پزشک فوق تخصص و در شهرستان سقز صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، ۶۱ پرستار، ۱۳۰ دستگاه دیالیز و ۱۲۱ تخت فعال برای خدمت رسانی به بیماران دیالیزی اختصاص یافته است.
ویژگی های بیماری های خاص را به طور کلی می توان شامل سختی درمان، هزینه بالای درمان و شیوع کم این نوع بیماری ها در کشور دانست.
دریافت و تنظیم: وریا کرمی**انتشار: سلیمانی
۷۳۵۵/۹۱۰۲

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : ۲ هزار و ۵۳۱ بیمار خاص از دانشگاه علوم پزشکی کردستان خدمات دریافت می کنند

۲ هزار و ۵۳۱ بیمار خاص از دانشگاه علوم پزشکی کردستان خدمات دریافت می کنند

۱۷ January 2018 | 1:50 pm

دوره بازرسی جوش