پنج شنبه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
گروه انتقال فناوری در علوم پزشکی تهران ایجاد شد

گروه انتقال فناوری در علوم پزشکی تهران ایجاد شد


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست شورای همکاری دانشگاه و صنعت در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و با ارائه گزارش عملکرد سال ۹۶ مدیریت توسعه فناوری و ارتباط با صنعت، با درخواست تأسیس ۲ شرکت دانش‌بنیان موافقت اصولی به عمل آمد.

دکتر محمدرضا منظم مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده و مصوبات شورا از سال ۹۱ تا ۹۶ گفت: در این مدت به‌جای افزایش کمی به دنبال بهبود کیفیت بوده‌ایم تا بتوانیم ظرفیت‌های جدیدی را به دانشگاه اضافه کنیم.

وی با اشاره به مجوزهای شورا برای تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: از سال ۹۱ تا ۹۶، با تأسیس ۵۴ شرکت دانش‌بنیان موافقت شد که از این تعداد ۳۸ شرکت به ثبت رسیده و ۱۶ شرکت موفق به ثبت‌نشده‌اند. تاکنون ۲۸۰ محصول  نیز توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدشده است.

منظم، گروه ثبت اختراع، ارتباط با صنعت، تجاری‌سازی، هماهنگی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان، ۴ گروه فعال در عرصه مدیریت توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانست و افزود: بر اساس مأموریتی که وزارت بهداشت به دانشگاه داده، در حال ایجاد گروه جدید انتقال فناوری هستیم.

مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مهم‌ترین راهبردی که موردتوجه قرار داده‌ایم اعتمادسازی، تسهیل و تسریع فرایندهای اجرایی است.

وی با مقایسه روند تصویب طرح‌های پژوهشی گفت: در سال ۹۲ تعداد ۷۳ طرح و در سال ۹۶ تعداد ۱۶۲ طرح مصوب شده است. البته انتظار داشتیم این تعداد سالیانه ۲۵ درصد رشد داشته باشد که باید دلایل آن آسیب‌شناسی شود. البته ارزش اعتباری این طرح‌ها در طول این سال‌ها افزایش داشته است و طرح‌های موفقی در بین‌ها وجود دارد.

منظم با اشاره به مراکزی که بیشترین سهم را در جذب اعتبار از صنعت دارند گفت: در بین دانشکده‌ها، دانشکده بهداشت، فناوری‌های نوین و پزشکی و در بین پژوهشکده‌ها، علوم دارویی، گوارش و  کبد و علوم اعصاب و در بین مراکز تحقیقاتی، مرکز تحقیقات تروما، علوم تکنولوژی و هماتولوژی و پیوند مغزاستخوان بیشترین سهم را در جذب منابع داشتند.

وی بر گسترش همکاری‌های حوزه آموزش، فناوری و بین‌الملل تأکید کرد و گفت: به این منظور پیشنهاد ایجاد فرصت مطالعاتی اساتید در حوزه صنعت را مطرح کردیم که امیدواریم در هیات رئیسه دانشگاه به تصویب برسد.

مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر گسترش توانمندسازی و فرهنگ‌سازی در دانشگاه گفت: تعیین روز فناوری سلامت در ۲۰ و ۲۱  آبان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد، اعطای امتیاز ارتقا و… ازجمله اقداماتی است که در زمینه فرهنگ‌سازی توسعه فعالیت‌های فناورانه صورت گرفته است.

وی با اشاره به برنامه‌های همایش و فن بازار ملی سلامت گفت: امسال علاوه بر بخش‌های قبلی، دو محور جدید را به همایش اضافه کردیم. فراخوان ایده‌ها، اعلام شد که تاکنون ۶۰ ایده به دبیرخانه همایش ارسال‌شده است. همچنین به‌منظور تقویت بعد بین‌المللی همایش، از ظرفیت دانشجویان بین‌المللی دانشگاه به‌عنوان سفیران فناوری استفاده کرده‌ایم.

منظم خواستار ارزش‌گذاری بیشتر به فعالیت‌های ارتباط با صنعت واحدها شد و گفت: لازم است شاخص نسبت جذب منابع خارج از دانشگاه به بودجه دریافتی از دانشگاه یا حداقل بودجه پژوهشی، تعیین و ارزش‌گذاری شود.

در ادامه جلسه هریک از اعضای شورا به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند و سپس پیشنهاد تأسیس شرکت دانش‌بنیان تولید میکرو ذرات توخالی نمک طعام و شرکت ارزیابی بالینی و برون تنی فرآورده‌های پوستی مطرح شد که مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: گروه انتقال فناوری در علوم پزشکی تهران ایجاد شد

گروه انتقال فناوری در علوم پزشکی تهران ایجاد شد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش