• Home
  • کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم

کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم


گروه شایعه تا واقعیت: ماه محرم که فرا می‌رسد، یک عده در خارج از کشور تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا از هر طریقی عزاداری در این ماه و فلسفه قیام عاشورا را زیر سوال ببرند. عده‌ای هم در داخل خواسته و یا ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند و شبهات آنان را در صفحات شخصی‌شان تکرار می‌کنند.

به طور مثال یکی از شبهاتی که این روزها به شدت در فضای مجازی به راه افتاده است، این شبهه است که «چرا مردم(مذهبی‌ها) پولشان را خرج نذری می‌کنند؟ آیا بهتر نیست این پول را به فقرا و نیازمندان کمک کنند؟»

البته عمدتا کسانی این شبهه را منتشر می‌کنند که هزینه لوازم آرایش و برندهای مصرفی شان سر به فلک می‌کشد، سالانه چند ده میلیون هزینه سفرهای خارجی‌شان می‌شود و یا  میلیون‌ها تومان خرج جشن‌های تولد، آشنایی، ماهگرد ازدواج و … می‌شود.

از سوی دیگر این شبهه از جنس شبهاتی است که در زمان حج تمتع هم مطرح می‌شود و برخی بدون آنکه علم کافی داشته باشند، «حج  تمتع» را که واجب خداست و نشانه ای از وحدت مسلمانان جهان به شمار می‌رود را زیر سوال می‌برند. حتی در زمان پیاده‌روی اربعین نیز چنین شبهاتی شنیده می‌شود، که چرا این پول‌ها خرج نیازمندان نمی‌شود. چرا در کشور دیگر موکب می‌زنند.

در پاسخ به آن‌ها باید گفت مگر غیر از این است که جایی هم اگر نیازی به حضور مردم باشد همین جوان‌های هیاتی و مذهبی هستند که اول از همه آنجا حضور پیدا می‌کنند. اردوهای جهادی، موسسات خیریه بی‌نشان نمونه‌ای از فعالیت‌های آنان است. زلزله اخیر کرمانشاه هم نشان داد که همین صاحبان موکبان اربعین بودند که از عراق یکسره به کمک زلزله‌زدگان شتافتند اما پول‌های جمع‌آوری شده توسط عده‌ای از سلبریتی‌ها هنوز هم مشخص نیست کجا خرج شده است

 

* خادمان محرم همان خیران هستند

نکته دیگر این است که بسیاری از فقرا و نیازمندان که شاید سالی یکبار نتوانند گوشت بخوردند در همین هیئات و با کرامت سر سفره امام حسین(ع) می‌نشینند و اطعام می‌شوند. همچنین برخی از همین هیئات خرج مراسم خودشان را خرج نیازمندان کردند و یا اطعام خودشان را در مناطق محروم پخش کردند.

* واکنش کاربران

این شایعات که همزمان با ماه محرم سروکله شان از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌شود، واکنش هایی را هم در فضای مجازی به همراه داشت. این کاربران با تاکید بر این که باید حفظ شعائر اسلامی و اطعام در این ماه بدور از آزار رساندن مردم و اسراف باشد به نکات جالب توجهی اشاره کردند که که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می‌شود:

 

وحید یامین پور از فعالان رسانه‌ای در این باره نوشت: اینکه مدام می‌گویند به جای عزاداری پول را خرج کمک به فقرا کنید مثل این است که بگویند دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کنید پولش را خرج درمان بیماران کنید. نمی‌فهمند که #محرم دانشگاه آموزش انسانیت و ایثار است و دانش آموختگان آن پناه فقرا و بی‌پناهان اند.

* کاربر دیگری نوشت: صابر ابر کتاب۳۰۰،۰۰۰تومنی از عکس نوشته‌های اینستاگرامش منتشر کرده، سلبریتی‌های مدعی تئاتر۲۵۰۰۰۰تومنی روی صحنه می‌برن، نازنین بیاتی ماهانه میلیونی خرج سگ‌هاش می‌کنه ولی برای جامعه کارهای خیر تجویز می‌کنه!

 

اما نگاهی به اخبار رسانه‌های ضدانقلاب و ضداسلام نشان می‌دهد که آن ها به هر طریق ممکن سعی دارند تا مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) را کمرنگ و کم‌اثر جلوه نشان دهند.

 

* پول گرفتن میلیونی مداحان

یکی از مهمترین شایعات و شبهات در ایام محرم، بحث دریافت پول‌های میلیونی یا بعضا میلیاردی مداحان است.

 

هرچند که صله گرفتن شاعران و مداحان از قدیم مرسوم بوده و هیچ اشکالی هم بر آن وارد نیست اما این رسانه‌ها سعی دارند با علم کردن چند نمونه انگشت‌شمار از مداحان که شاید پول میلیونی تعیین کنند، هزاران نفر از مداحان شریف که خالصانه و حتی بدون دریافت ریالی نوحه‌سرایی می‌کنند را زیر سوال ببرند.

عمدتا کسانی این شبهه را مطرح می‌کنند که فرسنگ‌ها از ایران اسلامی فاصله مکانی و عقیدتی دارند ، وگرنه چه کسی از محله، مسجد، حسینیه و تکیه نزدیک محل زندگی خود مداحی را سراغ دارد که چنین پول‌هایی را طلب کند که آن‌ها اینگونه در رسانه‌های خود به آن می‌پردازند.

 

* چرا روضه‌خوان‌ها مجانی کار نمی‌کنند؟

متن نوشته زیر که تحت عنوان یک سوال منتشر شده هم شایعه ای است که امسال در بین کاربران زیاد دست به دست شده است؛ شبهه‌ای با این عنوان که چرا مداحان و اهل منبر مانند سایر خادمان هیئات بدون دریافت پول فعالیت نمی‌کنند؟

در این باره توجه به چند نکته بسیار قابل تامل است:

اول:  تمام افراد برای امور مجالس امام حسین (ع) رایگان کار نمی‌کنند از جمله خدمات برق ، مایحتاج پذیرایی، داربست‌ها و… از طرفی هم تمام سخنرانان و مداحان هم اجرت مطالبه نمی‌کنند!

دوم: گرفتن هدیه منافاتی با پاداش اخروی ندارد! مثلا آیا یک معلم که او هم مانند اهل منبر، به تربیت و پرورش افراد مشغول است، به ثواب اخروی بسنده می کند و حقوق نمی گیرد؟!

سوم: اکثریت اهل منبر و مداحان مبلغی تعیین نمی‌کنند، بلکه متولیان مجالس در صورت تمایل در راستای تکریم آنها در بزرگداشت شعائر مذهبی، خودشان مبلغی را تقدیم آنها می‌کنند، این اهل منبر و ذاکران در هئیات خودشان پول نمی‌گیرند.

چهارم: پرداخت هدیه یا صله به خادمان این مراسم‌ها سیره اهل بیت(ع) و جهت تکریم آنهاست که در آن فرقی بین سخنران و آبدارچی هم نیست!
پنجم: خدمات رایگان اغلب افراد در مجالس، جزو حرفه آنان نیست! بسیاری از روحانیون و مداحان پیشقدم و داوطلب فعالیتهایی چون جاروکشی، توزیع چای، آشپزی و… در هیئات ها هستند که در قبال آن‌ها پولی طلب نمی‌کند.
ششم: یک سخنران از مدتها قبل برای مراسم تحقیق و مطالعه دارد و زمان صرف می کند؛ غالب مداحان نیز اوقاتی را صرف مطالعه و تمرین می کنند.(برگرفته از کانال شایعات)

 

* هرکاری خواستی بکن، یک قطره اشک گناهانت را پاک می‌کند

یکی دیگر از شبهاتی که بارها در این سال‌ها به آن پاسخ داده شده است اما بیگانگان سعی دارند آن را چند وقت یکبار تکرار کنند، این است که نشان دهند شیعیان بر این عقیده اند که هرگناهی خواستند انجام دهند ولی با یک اشک بر امام حسین(ع) تمام گناهانشان پاک می‌شود».

 

هرچند شیعیان معتقدند که اشک بر امام حسین(ع) آثار و برکات غیرقابل شمارشی دارد اما اینگونه نیست که با خارج شدن فقط چند قطره رطوبت از چشم، این مهم صورت بگیرد بلکه مراد اتصال قلبی دائم و توبه واقعی است که همه گناهان را می‌تواند پاک کند، علما براین عقیده اند که باید حق الناس هم به صاحبش برگرداننده شود.

امام خمینی(ره) هم فرمودند: «وقتی یک ملت در ماه محرم، سرتاسر یک مملکت، یک مطلب را می‏گویند، شما انگیزه این گریه و این اجتماع در مجالس روضه را خیال نکنید که فقط این است که ما گریه کنیم برای سیدالشهدا. نه سیدالشهدا احتیاج به این گریه‌‏ها دارد و نه این گریه‌‏ها خودش ـ فی نفسه ـ کاری از آن می‏آید، لکن این مجلس‌ها مردم را همچو مجتمع می‏‌کنند و یک وجهه می‌‏دهند، سی میلیون، سی و پنج میلیون جمعیت در دو ماه محرّم و خصوصاً دهۀ عاشورا، یک وجهه، طرف یک راه می‏روند. اینها را در این ماه محرّم، خطبا و علما در سرتاسر کشور می‏توانند بسیج کنند برای یک مسئله. این جنبۀ سیاسی این مجالس بالاتر از همۀ جنبه‏های دیگری که هست.»

 

* کمک به زائران اربعین با دلار ۷ هزار تومانی
پس از اظهار نظر معاون وزیر کشور مبنی بر اختصاص دلار ۷ هزارتومانی به زائران اربعین، برخی از کانال‌های ضدانقلاب موجی جدیدی از حملات خود را آغاز کردند. حتی بهمن کلباسی خیرنگار بی‌بی‌سی فارسی این شبهه را به مطرح کرد که ممکن است زائران بجای سفر این دلارها را در بازار آزاد بفروشند. شایعه‌ای که جواب آن مشخص است چرا که اساسا اسکناسی درکار نیست که بتوانند آن را بفروشند بلکه به زائران ‎حواله‌ ۴۰ دلاری از ‎ سامانه نیما با نرخ نیما تعلق می‌گیرد.

 

* شبهه ۲۰۱۸

هرچند که عزاداری در این ماه نباید موجب ناراحتی مردم شود اما برخی از رسانه‌های غربی که هرگز لب به انتقاد از مراسم‌هایی مانند چهارشنبه سوری، کارناوال‌های عروسی، کارناوال‌های شادی پس از موفقیت تیم‌های ورزشی و … (که عمدتا هم  با سروصدای زیادی همراه است) باز نکردند، از آلودگی‌های صوتی در این ایام گله می‌کنند و این گونه مراسم آئینی شیعیان توسط این شبکه بهایی زیر سوال می‌رود.


شبهه شبکه بهایی من و تو به آئین شیعیان

* حمله به دستگاه سیدالهشدا به هروسیله

برخی کانال‌های تلگرامی هم که موضوعی برای هجمه به این مراسم ‌هاپیدا نمی‌کنند، تصاویری که مشخص نیست که برای چه زمانی و در کجا و متعلق به چه نهاد و گروهی است را منتشر می‌کنند. به عنوان نمونه آمدنیوز این عکس را تحت عنوان نصب غیراستاندار مکان نذری محرم منتشر کرده و برای جریحه‌دار کردن مردم، نوشته که فرد سرنشین، خانم بارداری بوده دچار شوک شده است.

به نظر می‌رسد بانزدیک شدن به زمان تاسوعا و عاشورا این دست شایعات، شبهات و دروغ‌های ضدانقلاب افزایش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم

کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم