چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
کودهای داخلی جایگزین فسفاته و پتاسه شد

کودهای داخلی جایگزین فسفاته و پتاسه شد


عطاالله هاشمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر با بیان اینکه اصلاح نرخ خرید تضمینی را همچنان پیگیری می‌کنیم، اظهار داشت: هنوز اتفاقی خاص در این زمینه رخ نداده اما ما به جد آن را دنبال می‌کنیم تا به نتیجه برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث گرانی کودهای فسفاته و پتاسه وارداتی اشاره کرد و افزود: ما در تأمین و ذخیره کود هیچ مشکلی نداریم اما به دلیل قیمت بالا، کشاورزان از خرید آنها استقبال نمی‌کنند.

هاشمی با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمان مرکزی تعاون روستایی توزیع کود را انجام می‌دهند، افزود: کشاورزان به دلیل اینکه قیمت کودهای وارداتی افزایش یافته از سایر کودهای مکمل و جایگزین تولید داخل که زیست محیطی و ارگانیک هستند و وزارت جهاد کشاورزی آنها را تأیید کرده است، استفاده می‌کنند.

وی درباره اینکه آیا این کودها به اندازه فسفاته و پتاسه وارداتی تأثیرگذاری دارند؟، افزود: به طور ۱۰۰ درصد و کامل خیر. کارایی این کودها به اندازه کودهای فسفاته و پتاسه نیست. اما بخشی از نیاز کشاورزان را تأمین می‌کنند و در واقع کشاورزان چاره‌ای ندارند و ناچار هستند که به روش‌های مختلف نیاز محصولاتشان را تأمین کنند.

هاشمی همچنین درباره سطح زیر کشت گندم در سالجاری گفت: امسال خوشبختانه سطح زیر کشت گندم وضعیت خوبی دارد و دلیل آن این است که محصول جایگاه خود را در بازار پیدا کرده است و هم اکنون کشاورزان به راحتی می‌توانند محصول تولیدی خود را بالای ۴,۰۰۰ تومان به فروش برسانند، که البته این امر هم اتفاق خوبی است هم جای نگرانی دارد خوب از این جهت که قیمت محصول واقعی می‌شود و تولید کننده نیز انگیزه تولید می‌یابد اما نکته بعدی این است که دولت نیز باید وارد این بازار رقابتی شود و اگر بخواهد به قیمت خرید تضمینی فعلی گندم را خریداری کند موفق به خرید میزان زیادی از گندم تولیدی کشاورزان نخواهد شد چرا که انحصار خرید در حال شکسته شدن است و بازار رقابتی می‌شود.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : کودهای داخلی جایگزین فسفاته و پتاسه شد

کودهای داخلی جایگزین فسفاته و پتاسه شد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش