کشف آب در مریخ و امکان ایجاد اقامتگاه در آینده

آب در مریخ
آب در مریخ

مریخ یا بهرام چهارمین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است که در یک مدار طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد و بیشترین شباهت به کره زمین در منظومه شمسی را دارد.
و احتمالا اولین مکانی خواهد بود که انسان برای شروع مهاجرت انتخاب خواهد نمود. هر چند قطعا در دنیایی با بینهایت سیاره و ستاره، وجود سیاره های شبیه به زمین بسیار زیاد خواهند بود که وجود حیات نیز در آنها بسیار محتمل می باشد. ولی از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی انسان هوز به اندازه سفر به آنها نرسیده است به نظر میآید برای شروع انسانها همین سیاره نسبتا نزدیک را انتخاب نمایند.
دانشمندان با توجه به مشاهده‌های مریخ‌نورد ژورانگ (Zhurong) چین برای اولین بار لایه‌های ترک خورده‌ای را بر روی تپه‌های شنی کوچک مریخ یافته‌اند که نشان می‌دهد سیاره سرخ تا ۴۰۰ هزار سال پیش، یک دنیای مملو از آب سرشار از نمک بوده است. یافته‌های پژوهشگران مناطق جدیدی را در مناطق گرم مریخ نشان می‌دهد که ممکن است به طور بالقوه مستعد وجود حیات باشند.

مریخ

مریخ

آن‌ها تخمین می‌زنند این لایه‌های ترک‌خورده و برخی خصوصیات دیگر تپه‌های شنی در دشت وسیع یوتوپیا (Utopia) در نیمکره شمالی مریخ، بین ۱.۴ میلیون تا ۴۰۰ هزار سال پیش شکل گرفته‌اند. شرایط در آن دوره مشابه شرایطی بود که اکنون در سیاره مریخ وجود دارد، یعنی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها خشک بودند و مانند میلیاردها سال قبل جریان نداشتند.

بنابر اظهارات دانشمندان موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک (Institute of Geology and Geophysics) چین، مطالعه ساختار و ترکیبات این تپه‌ها می‌تواند درک بهتری درباره امکان فعالیت آب در این دوره ارائه دهد.

این خبر چند روز پس از آن منتشر شد که تیم ماموریت ژورانگ اعلام کرد این مریخ‌‌نورد از حدود یک سال پیش تاکنون هنوز فعالیتش را آغاز نکرده است. ژورانگ در آن زمان به دلیل سرمای زمستان و طوفان‌های شن و گرد و غبار سیاره سرخ به حالت خاموش درآمده بود. ژانگ رونگ‌کیائو (Zhang Rongqiao)، طراح ارشد این ماموریت، می‌گوید: «احتمالا پنل‌های خورشیدی ژورانگ را گرد و غبار مریخی پوشانده‌اند و همین امر موجب عدم تامین انرژی و خاموش ماندن آن شده است.»

ژورانگ پیش از آنکه خاموش شود، تپه‌های شنی غنی از نمک را با شکاف‌ها و پوسته‌ها رصد کرده بود که به گفته محققان احتمالا تا چند صد هزار سال پیش با آب ناشی از ذوب یخبندان یا برف ترکیب شده بودند.

پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد که منتشر کننده اخبار روز مرتبط با کارآفرینی، تکنولوژی و ... است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =