چهارشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد


درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی مجاهد نستوه، کتابشناس، نویسنده، مترجم و دیپلمات برجسته، موجب تالم و تاثر شد. زنده یاد خسروشاهی ضمن همراهی در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، در دوران پیش از انقلاب به ویژه پس از آغاز تحصیل در حوزه علمیه قم با بزرگان حوزه در ارتباط بود و در متن جریان های علمی و سیاسی حوزه مقدسه قم قرار داشت و حضورشان در مجالس درس علامه طباطبایی باعث شد تا نسل جدید و جوان امروز آثار علامه طباطبایی را با تصحیح عالمانه ایشان در اختیار داشته باشد.

وی کتابشناس برجسته ای بود که با بسیاری از بزرگان و عالمان ایران و جهان اسلام ارتباطی فکری و سیاسی داشت و توانست در حوزه های تاریخ نگاری و تاریخ شفاهی بسیار موثر عمل کند. خاطرات مستند او از معدود کتاب هایی هستند که ما را بدون واسطه با جنبش های آزادی خواه اسلام سیاسی آشنا می کند.

مرحوم خسروشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در سمت های اجرایی خدمات صادقانه ای داشت و زمانی که در عرصه دیپلماتیک به خدمت مشغول شد پل ارتباطی مهمی بین شیعیان و اهل سنت آزادی خواه بود و آثار او از مهمترین منابع مطالعاتی برای شناخت صحیح از جنبش های اسلام خواهانه جهان معاصر به شمار می رود.
در کنار سال ها  تحقیق، پژوهش و انتشار آثار ارزشمند همچون اسناد مهم مصلح برجسته جهان اسلام سید جمال الدین اسدآبادی در وزارت امور خارجه، تربیت شاگردان بسیار و تاسیس کتابخانه ای در قم از دیگر خدمات ارزشمند استاد خسروشاهی بود. 

درگذشت این شخصیّت عالم و محقّق را به جامعه فرهنگی کشور، شاگردان، ارادتمندان و خانواده‌ و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می گویم و از خداوند رحیم، علوّ درجات و رحمت واسعه را  برای ایشان طلب می کنم.

* مدیرعامل موسسه خانه کتاب

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه ورزش: کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش