• Home
  • کاربرد کربن اکتیو در سلامت و زیبایی

کاربرد کربن اکتیو در سلامت و زیبایی


به گزارش بازرگانی پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، کربن فعال یا کربن اکتیو (Activated carbon) حاصل سوزاندن کربن در دمای بالا است. این ماده شیمیایی به دلیل بافت متخلخل و قدرت جذب بالا کاربردهای زیادی در صنایع آرایشی و بهداشتی، سلامت پوست، تصفیه آب، ساخت ماسک، صابون سازی و … دارد.

عملکرد کربن اکتیو مثل اسفنج است، بدین صورت که ذرات سمی را به خود جذب می‌کند. از این ویژگی برای تصفیه برخی از سموم آلی مثل ترکیبات حاوی کربن، هیدروژن، اکسیژن یا ازت استفاده می‌شود. کربن فعال به طور معمول در سه شکل پودر (Powdered Activated Carbon)، گرانول (Granular Activated Carbon) و اکسترود (Extruded Activated Carbon) قابل تهیه است. کربن فعال میله‌ای یا نوک میله‌ای نیز نوع دیگری از این ترکیب پرکاربرد است که برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زغال فعال چیست؟

به کربن فعال یا کربن اکتیو، زغال فعال نیز می‌گویند. زغال فعال کاربردهای بی شماری در جهان شیمی و حذف آلاینده‌ها از جریان‌های هوا یا آب در مزارع و همچنین در فرآیندهای صنعتی، مانند پاکسازی نشت مواد، تصفیه آب زیرزمینی، فیلتر آب آشامیدنی و تصفیه هوا از ترکیبات آلی و فرار رنگ آمیزی، خشکشویی، عملیات توزیع بنزین و… دارد. از این ماده برای اندازه گیری غلظت رادون در هوا نیز استفاده می‌شود.

قیمت و خرید کربن اکتیو

قیمت زغال فعال تا حدود زیادی به نوع، کیفیت و برند تجاری آن وابسته است. برای خرید کربن اکتیو می‌توانید به مراکز فروش مواد شیمیایی یا داروخانه‌ها مراجعه نمایید.

کربن اکتیو چگونه تولید می‌شود؟

تولید کربن اکتیو از زغال چوب و یکی از مشتقات کربن صورت می‌گیرد. کربن در خلا و بدون اکسیژن گرما داده شده و همراه با مواد شیمیایی یا گازهای متفاوت فعال می‌گردد. به این ترتیب خاصیت جدید در کربن ایجاد شده و قدرت جذب مواد شیمیایی و سم زدایی آن افزایش می‌یابد. در تولید کربن اکتیو از پوست برخی میوه جات مثل نارگیل، گردو، فندق، پسته و بادام نیز استفاده می‌شود که محصولات نهایی آن‌ها کاربردهای متفاوتی دارند.

خواص و فواید کربن اکتیو در پاک سازی پوست چیست؟

پوست انسان منافذی دارد که عمل تنفس پوست را انجام می‌دهند. چربی‌ها، تعرق، آلودگی‌ها و انواع مواد شیمیایی خطرناک می‌توانند با ورود به این منافذ جذب بدن شوند. این ترکیبات مضر و مواد شیمیایی سلامت بدن را به خطر می‌اندازند. سرطان پوست نمونه‌ای از خطرات ناشی از مواد شیمایی مضر برای پوست است. از آنجاییکه زغال اکتیو که یک جاذب مواد شیمیایی است می‌تواند با استفاده از منافذ ریز ترکیبات سموم را به دام بیاندازد.

خمیر دندان‌های زغالی

داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم نیازمند توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان است. باقیمانده مواد غذایی در دهان به ایجاد باکتری‌هایی منجر می‌شوند که نقش مهمی در پوسیدگی دندان و بوی بد دهان دارند. خرابی دندان همچنین برای دیگر اعضای بدن مانند قلب و معده نیز خطر آفرین است. امروزه تبلیغات زیادی در مورد استفاده از مسواک و خمیردندان‌های زغالی ساخته می‌شوند که این محصولات را به عنوان یک راه حل مناسب برای حفظ سلامت دندان‌ها معرفی می‌کنند. بر این اساس، مسواک و خمیر دندان‌های حاوی زغال اکتیو می‌توانند موجب حذف باکتری‌ها و مواد شیمیایی از دهان شده و به این ترتیب از خرابی دندان‌ها جلوگیری کنند.

کاربرد کربن اکتیو در سلامت و زیبایی

بسیار مهم است که مواد تشکیل دهنده خمیردندان‌های زغالی توسط خریدار به دقت بررسی شوند؛ چرا که این احتمال وجود دارد هر فرد، بر اساس نوع دندان‌هایش، نیازمند خمیردندان‌های حاوی فلوراید یا خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس باشد و خمیردندان‌های زغالی نتوانند این خصوصیات را برای وی فراهم کنند. برای مثال، برخی از خمیردندان‌ های زغالی، فاقد فلوراید هستند. فلوراید، نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ ها دارد؛ پس بسیار مهم است که در هنگام انتخاب و خرید خمیردندان‌های زغالی، به ترکیبات و عوارض احتمالی استفاده از آن‌ها دقت کنید.

نکته مهم دیگر در مورد افرادی است که دارای ارتودنسی هستند. خمیر دندان زغالی می‌تواند بر روی براکت‌های ارتودنسی، ونیر کامپوزیت و یا قسمت‌های پر شده اثراتی داشته باشد؛ لذا حتماً پیش از استفاده از این خمیردندان‌ها با دندان پزشک خود مشورت نمایید.

استفاده از کربن فعال شده در دستگاه‌های تصفیه هوا

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد فیلتر کربن اکتیو، یک فیلتر بسیار پرکاربرد و مهم در جذب آلاینده‌های شیمیایی است. اگر قصد خرید دستگاه تصفیه هوا را داشته باشید، به احتمال زیاد با محصولاتی مواجه می‌شوید که در داخل آن‌ها از فیلتر کربن فعال شده استفاده شده است. این فیلترها آلاینده‌های شیمیایی، بوها و گازها را جذب کرده و به این ترتیب به تصفیه هوا کمک می‌کنند.

استفاده از کربن فعال در ماسک‌های تنفسی

یکی دیگر از کاربردهای بهداشتی کربن فعال، در تولید ماسک‌های تنفسی است. با شیوع بیماری کرونا در سال‌های گذشته درخواست برای خرید ماسک‌های تنفسی دارای لایه کربن اکتیو بسیار افزایش یافته است. علت این امر، عملکرد بهتر ماسک‌های کربن اکتیو در جلوگیری از ورود ذرات آلاینده ریز و بیماری زا به داخل دستگاه تنفسی است.

کلام پایانی

اگر چه از کربن اکتیو به عنوان یک عامل سم زدا استفاده می‌شود، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این ماده می‌تواند دارای عوارض و اثرات نامطلوبی نیز باشد، بنابراین توصیه می‌شود پیش از مصرف آن حتماً با پزشک مشورت نمایید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : کاربرد کربن اکتیو در سلامت و زیبایی

کاربرد کربن اکتیو در سلامت و زیبایی