چرا «اون» حرف‌های روحانی را نمی‌خواند؟!/ «رگبار ناسزا» در راه است…

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: چرا «اون» حرف‌های روحانی را نمی‌خواند؟!/ «رگبار ناسزا» در راه است… در اخبار سیاسی

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

(روزنامه‌های اصولگرا)

«رگبار ناسزا» در راه است…

کیهان: این روزنامه در سرمقاله امروز خود با اشاره به درشت‌گویی و توهین در اظهارات برخی مقامات دولتی که به تازگی پررنگ‌تر شده است، نوشت: ادبیات مقامات ارشد دولتی در روزهای اخیر، به شدت مشوش و ناشی از اضطرابی درونی است، مانند شخص نگران و فاقد اعتماد به نفسی که برای غلبه بر مشکلات درونی، بلند و بلند‌تر فریاد می‌زند!

در ادامه این مقاله که به قلم حسین شمسیان نوشته شده همچنین با اشاره به برخی کم‌کاری‌های دولت آمده است:‌ دولتی‌ها یادشان رفته که ۴ سال است همه آمارهای رسمی دولت قبل را انکار می‌کنند و ‌اشتغال را سالی ۱۴ هزار نفر عنوان می‌کنند! یعنی سخنگوی دولت معتقد است بعضی وقت‌ها ضدیت با نظام ‌اشکالی ندارد!؟ 

او می‌افزاید: شاید تعجب کنید، اما واقعیت این است که حتی اگر کسی هیچ اعتراضی هم نکند، دولتمردان هر چند روز یکبار، رگبار فحش را به طرف مردم می‌گیرند و از خجالت همه در می‌آیند!

علت این است که اصلا موضوع و راز این رفتار، پاسخگویی (حتی پاسخگویی بی‌ادبانه) به منتقدان نیست. این رفتار بیش از هر چیز ناشی از درماندگی و از دست دادن اعتماد به نفس و کاهش محبوبیت اجتماعی است.[۱]

 

نقاط قوت و ضعف طرح مجلس برای بررسی اموال مسئولان

صبح نو: این روزنامه در سرمقاله امروز خود با به طرح اخیر مجلس برای رسیدگی به اموال نامشروع برخی مسئولان پرداخت و نوشت: طرح رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان به عنوان یک مطالبه فراگیر و مبارزه با فساد اقتصادی در آستانه تصویب در مجلس شورای اسلامی قرار دارد و این امیدواری را به وجود آورده که نمایندگان گامی مستقیم و عینی برای تحقق عدالت اجتماعی بر خواهند داشت. یک آسیب مقدماتی عقب نشینی جریان هوادار دولت دوم خرداد از پشتیبانی این طرح است؛ در اینکه جریان انقلابی با جدیت مطالبه عدالت را تعقیب می‌کند، تردیدی نیست؛ اما جریان رقیب با کناره گرفتن از اجرای چنین طرحی، خود را در موضع اتهام قرار می‌دهد که نه به صلاح آن‌هاست نه کشور. آفت دوم، عنوان بندی این طرح است که در خود «نامشروع بودن» اموال مسئولان را پذیرفته و این ذهنیت عمومی را تا حدودی خدشه دار می‌کند. شاید به کار بردن لفظ «بررسی» اموال مسوولان قاعده مندتر باشد و مانع از چنین سوء تفاهمی شود. آسیب سوم، روش یا مکانیزم های تحقق اهداف این طرح است که خود نیازمند ایجاد یک سازمان، تشکیلات و بوروکراسی وسیع و گسترده است و چون سازمان بلای سازمان است، این احتمال وجود دارد که چنین ساختار سازی‌ای، حجاب ارزیابی‌های دقیق و مدلل برنامه‌ها شود.

این یادداشت می‌افزاید: آفت بعدی نتایج حاصل از این بررسی است؛ چنانچه بنا بر برآوردهای اجمالی و استقرایی واقعیت این است که بخش گسترده‌ای از مسوولان کشور درگیر تحصیل مال نامشروع نبوده و نیستند، حتماً این طرح هم به چنین نتایجی منتج خواهد شد و گرفتاری آتی، ادراک سازی افکار عمومی در این چارچوب است که با دشواری‌هایی روبه روست. نهایتاً اینکه « از کجا آورده‌ای؟» را نباید محدود به مسوولان دانست و گروه‌های تازه به دوران رسیده مالی که از مسیرهای مختلفی نظیر پولشویی، احتکار جدید بر مبنای سوء استفاده از تحریم، دور زدن قواعد گمرک و… هم اقتصاد ملی را دچار بیماری ساخته و هم اموال نامشروع بسیاری کسب کرده، در چه شرایطی مورد واکاوی، شناسایی و برخورد قرار می‌گیرد. مواردی که پیش چشم مردم، مشغول جلوه گری اند و بخش عمده‌ای از نارضایتی‌ها به دلیل رفتار آن‌هاست.طرح رسیدگی به اموال مسوولان، کف مطالبه عدالت است؛ باید آن را با تدبیر و درایت به سرانجام رساند.[۲]

 

مجلس مواظب «قارون‌صفتان» باشد

جوان: یدالله جوانی هم طی یادداشتی در روزنامه جوان پیرامون طرح بررسی اموال مسئولان نوشته است:‌ برای مردم پذیرفتنی نیست که معدود افرادی از میان هزاران مسئول پاکدست و خدمتگزار، با غارت بیت‌المال و سوء‌استفاده از مسئولیت، از طریق رانت‌خواری و خاصه‌خواری، صاحب ثروت‌های قارونی شده باشند. 

برای مردم قابل قبول نیست که با این افراد به خاطر دست‌اندازی به بیت‌المال و سوء‌استفاده از مسئولیت، هیچ برخورد قضایی و انقلابی نشود. اگر دیروز مبارزه با فساد و صاحبان ثروت‌های بادآورده، یکی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری از مسئولان کشور بود، اکنون این مبارزه به یک مطالبه عمومی از نظام اسلامی تبدیل شده است. 

او همچنین تصریح می‌کند:

«نمایندگان مجلس این طرح اعتمادساز امیدوارکننده را، با تمام قوت دنبال کرده، پس از تصویب در اجرایی کردن آن با همکاری قوای دیگر، از هیچ کوششی دریغ نورزند. البته این مسیر، مسیر همواری نخواهد بود و به طور قطع، صاحبان ثروت‌های بادآورده و قارون صفتان زمانه، به بهانه‌های مختلف و توجیهات گوناگون، ممکن است به کارشکنی و سنگ‌اندازی در این مسیر مشغول شوند. بنابراین حرکت در این مسیر، به روحیه جهادی و انگیزه انقلابی نیاز دارد.»[۳]

*** 

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

استفاده از فرصت استیضاح برای ارسال سیگنال مثبت به دولت

شرق: بایزید مردوخی در سرمقاله شرق، طرح استیضاح ربیعی و آخوندی در مجلس شورای اسلامی را مورد اشاره قرار داده و نوشته است: «در شرایطی که دولت دوازدهم نیمی از سال اول فعالیت خود را گذرانده، به نظر می‌رسد می‌توان همچنان مسائل را با جلسات درون‌کمیسیونی و نوعی همراهی به پیش برد تا اینکه کار به استیضاح کشیده شود.»

او همچنین تأکید کرده است: پیشنهاد می‌کنم حالا که استیضاح دو وزیر کلیدی کابینه اعلام وصول شده است، از فرصت استیضاح برای هم‌گرایی بیشتر، شنیدن دغدغه‌های وزرا و همچنین رأی منفی بالا به استیضاح برای دادن سیگنال مثبت به مجموعه دولت و بدنه عظیم این دو وزارتخانه در راستای اصلاحات واقعی استفاده شود.[۴]

 

حمایت از طرح‌های دولت برای شیرین کردن آب دریا

آرمان امروز: این روزنامه در سرمقاله خود از طرح‌های دولت برای شیرین‌سازی آب دریا حمایت کرده و برخی اظهار نظرهای زیست‌محیطی بی‌مبنای منتقدان را سبب‌ساز پشیمانی دولت از اجرای طرح‌های منطقا خوب، دانسته است.[۵]

 

چرا «اون» حرف‌های روحانی را نمی‌خواند؟!

اعتماد: این روزنامه در سرمقاله خود به قلم اسماعیل بشری به ماجرای پیشنهاد کره شمالی برای قبول پیش‌شرط‌های مذاکره با آمریکا پرداخته است.

در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم:‌ نباید این نکته را فراموش کرد که کره شمالی به حدی تحت فشار تحریم های بین المللی است که برای پیونگ یانگ ادامه راه به این صورت بسیار دشوار است، در نتیجه برای کاهش فشارهای موجود دولت کیم جونگ اون تلاش می کند تا انعطاف هایی نشان بدهد تا شرایط موجود تغییر کند و تا حدی از میزان فشار تحریم ها کم کند![۶]

گفتنیست، رئیس‌جمهور روحانی چندی قبل در اشاره به بدعهدی‌های آمریکا در قضیه برجام، بر این نکته تأکید کرد که مذاکره با آمریکا “دیوانگی” است.

 

هر خانواده ایرانی یک درخت بومی بکارد

ایران: فریبرز غریبی، مدیرکل جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع در سرمقاله ایران بر اهمیت مسئله درختکاری تأکید کرده است.

او همچنین با اشاره به ضرورت کاشت نهال‌های بومی ایران به جای نهال‌های وارداتی و ناسازگار، می‌نویسد:‌ تقریباً هر خانواده ایرانی در مناطق خارج از شمال ایران می‌تواند درخت و درختچه‌ای برای خود بکارد و این سنت ایرانی و اسلامی را با هدف حفظ منابع آب و خاک کشور پاس دارد.[۷]

***

۱_ http://kayhan.ir/fa/issue/1237/2

2_ http://sobhe-no.ir/newspaper/434/1/17199

3_ http://www.Javann.ir/898323

4_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=163729

5_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=163729

6_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3716788

7_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/460651

 

انتهای پیام/

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : چرا «اون» حرف‌های روحانی را نمی‌خواند؟!/ «رگبار ناسزا» در راه است…

چرا «اون» حرف‌های روحانی را نمی‌خواند؟!/ «رگبار ناسزا» در راه است…

۷ March 2018 | 12:25 pm

دوره بازرسی جوش