پژوهشگر حوزه مواد مخدر: داروی «زولپیدوم» اعتیاد آور است

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: پژوهشگر حوزه مواد مخدر: داروی «زولپیدوم» اعتیاد آور است خبر اجتماعی:

هومان نارنجی ها روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا اظهار کرد: نتیجه بررسی های بعمل آمده نشان می دهد که این دارو در حال جایگزینی با داروی ترامادول در میان مصرف کنندگان است و این امر نگران کننده است.
وی با بیان اینکه تقاضا برای تهیه این دارو در جامعه رشد قابل توجهی داشته است و مصرف آن بطور بی رویه توسط تعدادی از شهروندان دنبال می شود، تاکید کرد: مصرف این دارو بیش از ۱۰ روز مجاز نیست و باعث اعتیاد و وابستگی دارویی شدید در مصرف کننده می شود.
وی اظهار کرد: هم اینک آماری در اختیار داریم که نشان می دهد افراد به دلیل وابستگی شدید به این دارو متقاضی دائمی تهیه این آرام بخش از داروخانه ها شده اند و بصورت روزانه آن را مصرف می کنند و به آن وابستگی شدید و اعتیاد دارویی پیدا کرده اند.
وی ادامه داد: همچنین آمارها نشان می دهد که فروش این دارو از دوز ۵ به ۱۰ نیز افزایش داشته است و این امر نشان دهنده این مطلب است که اعتیاد آوری این دارو افراد را به مصرف دوزهای بالاتر این دارو هدایت کرده است.
این پژوهشگر مواد مخدر افزود: متاسفانه در حال حاضر هیچ منعی در ارائه و توزیع این دارو در داروخانه ها وجود ندارد و افراد بصورت خوسرانه و بدون تجویز پژشک می توانند آن را از داروخانه ها تهیه کنند.
نارنجی ها با تاکید براینکه روند فروش و مصرف این دارو در کشور نگران کننده شده است، اظهارکرد: نگرانی ها بیشتر از این بابت است که این دارو نباید جایگزین ترامادول شود اما به نظر می رسد این اتفاق در حال رخ دادن است.
وی با انتقاد از نبود کنترل لازم بر فروش داروخانه ای این دارو افزود: چرا هیچکس در این باره کاری نمی کند و اقدامی صورت نمی گیرد که ادامه این روند سلامت مردم را به خطر نیندازد.
وی ادامه داد: فروش بدون تجویز این دارو باید در داروخانه ها کنترل شود حتی معتقدم تولید دارو باید قطع شود.
به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، «زولپیدوم» به منظور درمان بی خوابی و اختلالات خواب استفاده می شود و به گروه داروهای آرام بخش سیستم عصبی مرکزی تعلق دارد. این دارو از وقفه های خواب جلوگیری کرده و سبب خواب راحت می شود و به صورت قرص و اسپری در بازار موجود است.
در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد.
اجتمام**۹۱۳۶**۱۰۲۱
خبرنگار: فرزانه جلالیان**انتشار: حسین نوروزیان

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : پژوهشگر حوزه مواد مخدر: داروی «زولپیدوم» اعتیاد آور است

پژوهشگر حوزه مواد مخدر: داروی «زولپیدوم» اعتیاد آور است

۱۶ January 2018 | 5:39 pm

دوره بازرسی جوش