یکشنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
پنج دور مذاکره ایران و ۴ کشور اروپایی درباره یمن

پنج دور مذاکره ایران و ۴ کشور اروپایی درباره یمن

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، سه روز مانده به پایان سال ۱۳۹۷ (دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷) شهر بروکسل پایتخت بلژیک میزبان پنجمین دور مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا) درباره بحران یمن با حضور «حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سرویس اقدام خارجی این اتحادیه بود.

جابری‌انصاری و اشمید به همراه مدیران کل سیاسی چهار کشور درباره اوضاع یمن به گفت‌وگو نشستند. البته پیش از آن هم جابری‌انصاری و اشمید در دیدار دوجانبه تحولات یمن، سوریه و منطقه را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.

 

 

پس از این نشست اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست بر اوضاع سیاسی و انسانی در یمن متمرکز بوده و همه طرف‌ها بر حمایت قوی خود از فرآیند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل تأکید داشته‌اند. طرفین همچنین بر اهمیت توافق استکهلم و اجرای فوری آن به ویژه در بندر الحدیده تأکید کردند. 

 

 

البته اتحادیه اروپا در بیانیه مزبور عنوان کرده که در این نشست درباره سوریه و فرآیند مذاکرات آستانه هم صحبت شده است.

به گزارش فارس، جابری‌انصاری پیش از این در گفت‌وگو با ویژه نامه روزنامه اعتماد در خصوص مذاکرات ایران با ۴ کشور اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا) درباره یمن و اینکه آیا امکان دارد این ترکیب مذاکراتی وارد گفت‌وگوهای دیگری در خصوص سایر پرونده‌های منطقه‌ای شود، پاسخ داده بود: تا به امروز این اتفاق رخ نداده، موضع ایران این است که اگر مفید بودن گفت‌وگوهای چندجانبه ما با اتحادیه و ۴ کشور اروپایی در یمن به ما اثبات شود، این استعداد وجود دارد که گسترش این ترکیب مذاکراتی به موضوعات دیگر را نیز بررسی کنیم. در این مقطع ما نمی‌توانیم به موضوعات مختلف ورود کنیم و چنین چیزی سیاست کشور نیست.

 

 

این دیپلمات ارشد ادامه داد: تصمیم اتخاذ شده در ایران این است که در ارتباط با یمن و بر اساس خواسته خود یمنی‌ها که از ایران نقش تسهیل‌کننده را طلب کرده‌اند، ما با اروپایی‌ها گفت‌وگوهای چند جانبه‌ای را پیش ببریم.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی افزود: صراحتا اعلام کرده‌ایم اگر این گفت‌وگوها به نتیجه برسد، گفت‌وگو در ارتباط با مسائل دیگر را نیز مورد توجه قرار خواهیم داد و در مورد آن در سطح ملی تصمیم‌گیری خواهد شد. این موضع را با صدای بلند هم به اروپایی‌ها گفته‌ایم.

جابری‌انصاری با یادآوری این نکته که یکی از دلایل موفقیت نسبی مذاکرات استکهلم، همین چارچوب چند جانبه مذاکرات ایران و اروپا بود، افزود: اروپایی‌ها نیز به صراحت به تاثیر این چارچوب بر موفقیت مذاکرات استکهلم اشاره کردند.

وی متذکر شد: اما ما هنوز میزان کارآمد و تاثیر این گفت‌وگوها را به گونه‌ای که بتوان آن را مقدمه‌ای برای ورود به سایر پرونده‌ها دانست، احساس نکرده‌ایم.این انتقاد ما همچنان پابرجاست که از طرف اروپایی و غربی اقدامات و برخورد جدی‌تر با این گفت‌وگوها و نتایج آن را طلب می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد:‌اگر این گفت‌وگوها در یمن تاثیر خودش را به شکل ملموسی نشان دهد و منجر به پایان جنگ شود، در ایران با دید مثبت به گفت‌وگویی در ارتباط با مسائل دیگر و گفت‌وگوی چند جانبه نگاه خواهد شد.

به گزارش فارس، هیأت صنعاء (دولت نجات ملی) و هیأت دولت مستعفی یمن، پس از دو سال توقف مذاکرات، سرانجام گفتگوها را با هدف رسیدن به صلح در استکهلم سوئد آغاز کردند و این مذاکرات ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷ در استکهلم برگزار شد. 

مذاکرات دو سال پیش در کویت پس از چند هفته بی‌نتیجه پایان یافته و شکست خورده بود.گفت‌وگوهای یمن همچنین قرار بود شهریور ماه ۱۳۹۷ در ژنو سوئیس برگزار شود، اما ائتلاف سعودی به هواپیمای عمانی اجازه نشستن در فرودگاه صنعاء جهت انتقال هیأت دولت نجات ملی نداد و اینگونه بود که این گفت‌وگوها قبل از آنکه شروع شود، شکست خورد.

*گفت‌وگوهای ایران و ۴ کشور اروپایی چه زمانی کلید خورد؟

اولین دور گفتگوهای مزبور شنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ و در حاشیه پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و نمایندگان ۴ کشور اروپایی برگزار شد. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره نخستین دیدار انجام شده در مونیخ اعلام کرد: در پی شدت گرفتن ابعاد فاجعه انسانی در یمن، در اثر حملات بی وقفه نیروهای رژیم سعودی و امارات، معاونان وزرای خارجه ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در خصوص آخرین تحولات این بحران و راه‌های مقابله با محاصره بی رحمانه مردم یمن و ارسال کمک‌های انسانی به آن کشور دیدار و یک ساعت و نیم گفتگو کردند.

سید عباس عراقچی ششم خرداد ماه ۱۳۹۷ در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره رایزنی‌ها با اتحادیه اروپا و ۴ کشور اروپایی درباره یمن خاطرنشان کرد که این گفت‌وگوها با چهار کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به دلایل انسانی و مشکلات انسانی حاد مردم یمن و محاصره اقتصادی و رنجی که مردم این کشور از رژیم آدمکش سعودی می‌کشیدند، انجام شده و جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی آن مذاکرات را انجام می‌دهد. 

دور دوم نشست‌های ایران و ۴ کشور اروپایی و اتحادیه اروپا درباره یمن ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در رم و به ریاست جابری‌انصاری برگزار شد. 

سومین دور این گفت‌وگوها ۲۱ شهریور ماه در بروکسل برگزار و جابری‌انصاری در آن نشست درباره راه‌های کمک به پایان جنگ تحمیلی علیه ملت یمن و مهار ابعاد فاجعه انسانی بزرگ جاری در این کشور گفت‌وگو و رایزنی کرد.

 

 

به گزارش فارس، چهارمین دور گفت‌وگوهای ایران با نماینده اتحادیه اروپا و نمایندگان چهار کشور اروپایی (آلمان،‌فرانسه، انگلیس و ایتالیا) درباره یمن (دوشنبه) نیز ۱۹ آذر ماه در بروکسل برگزار شد.

 

 

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : پنج دور مذاکره ایران و ۴ کشور اروپایی درباره یمن

پنج دور مذاکره ایران و ۴ کشور اروپایی درباره یمن

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش