وزارت کشور الجزایر برای نخستین بار، بیانیه ای به زبان آمازیغی صادر کرد

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: وزارت کشور الجزایر برای نخستین بار، بیانیه ای به زبان آمازیغی صادر کرد خبر بین المللی:

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، این بیانیه به دو زبان عربی و آمازیغی (با رسم الخط لاتین) و در خصوص آغاز ثبت نام برای حج عمره در سال ۲۰۱۸میلادی است.
این نخستین بار است که یک نهاد رسمی دولتی، بیانیه ای رسمی به زبان آمازیغی صادر می کند.
قانون اساسی الجزایر، زبان آمازیغی را در کنار زبان عربی، زبان رسمی این کشور دانسته است هرچند که این زبان عملا کاربردی نداشته است.البته پیش از این خبرگزاری الجزایر(واج) بخشی از اخبار خود را به زبان آمازیغی با سه رسم الخط آمازیغی، عربی و لاتین منتشر می کرد و هنوز هم این کار ادامه دارد.
یکی از مسئولان خبرگزاری الجزایر در گفت و گو با خبرنگار گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در خصوص علت این کار گفت: ما تلاش می کنیم هویت ملی خود را حفظ کنیم و فرزندانمان را با زبان آمازیغی بیشتر آشنا کنیم.
«عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری الجزایر، اواخر ماه دسامبر ،۱۲ ژانویه را که مصادف با آغاز سال جدید آمازیغی است، برای نخستین بار در تاریخ این کشور تعطیل رسمی اعلام کرد که این اقدام با استقبال شدید مردم مواجه شد.
بوتفلیقه از دولت خواست با تمام توان خود برای ترویج زبان آمازیغی و تدریس آن در مراکز آموشی تلاش کند.
آمازیغی زبان اصلی مردم در منطقه قبایل واقع در شرق و جنوب شرق الجزایر است.
آمار دقیقی در خصوص شمار گویشوران این زبان وجود ندارد اما آمازیغ ها در شمال آفریقا (در منطقه میان غرب مصر تا اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه تا صحرای بزرگ الجزایر پراکنده اند.
تاریخ آمازیغی شمسی است و ۹۵۰ سال با سال میلادی اختلاف دارد .بر اساس تقویم آمازیغی، امسال سال ۲۹۶۸ است.
خاورم **۲۰۴۱**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : وزارت کشور الجزایر برای نخستین بار، بیانیه ای به زبان آمازیغی صادر کرد

وزارت کشور الجزایر برای نخستین بار، بیانیه ای به زبان آمازیغی صادر کرد

۱۱ January 2018 | 3:26 am

دوره بازرسی جوش