ورود جنگجویان غربی برای مبارزه با ترک ها به عفرین/رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/چهارم بهمن

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: ورود جنگجویان غربی برای مبارزه با ترک ها به عفرین/رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/چهارم بهمن خبر بین المللی:

** اسکای نیوز به نقل از روزنامه انگلیسی تایمز خبر داد که شماری افراد مسلح از کشورهای غربی برای حمایت از نیروهای کرد سوریه که در برابر ارتش ترکیه می جنگند، دیروز عازم منطقه عفرین سوریه شده اند.
بنا بر این گزارش، یک انگلیسی چینی تبار به نام ‘هوانگ لی’ فارغ التحصیل دانشگاه منچستر، فرماندهی این گروه شش نفره را بر عهده دارد.
انگلیس و دیگر کشورهای غربی شهروندان خود را از پیوستن به نیروهای کرد در جنگ علیه داعش بر حذر داشته اند، اما تاکنون صدها تن از آن ها وارد سوریه شده و در کنار کردها جنگیده اند.

** به اعتقاد ریک فرانکونا ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، کردها نیروی مهمی برای واشنگتن در سوریه به شمار می روند و بدون حضور آن ها ایالات متحده نفوذ خود را در این کشور از دست می دهد.
فرانکونا امروز در گفت و گو با سی ان ان گفت: وجود نیروهای دمکراتیک سوریه برای آمریکا و نفوذ واشنگتن در شمال شرق سوریه و حتی در سراسر شمال این کشور، ضروری است؛ اما موضوع بزرگ تر از این چیزهاست؛ جنگ با داعش اکنون به پایان رسیده و همه طرف ها می کوشند بدانند با توجه به شرایط موجود چه کاری باید انجام دهند؛ این مساله شامل ترک ها، کردها، آمریکایی ها و سوری ها می شود.

** عماد ساره وزیر جدید اطلاع رسانی سوریه امروز در دیدار با جواد ترک آبادی سفیر کشورمان در دمشق، تاکید کرد که آمریکا و متحدانش که نتوانستند با جنگ نظامی در منطقه به اهداف شوم خود برسند به دنبال فتنه ای جدید در منطقه با شیوه های جنگ نرم هستند.
وی گفت: آمریکا و متحدانش با ابزار های جدید به دنبال فتنه انگیزی در ایران و سوریه هستند.

** وزارت خارجه سوریه امروز با صدور بیانیه ای، دروغ ها و ادعاهای وزرای خارجه آمریکا و فرانسه مبنی بر به کارگیری سلاح شیمیایی توسط دولت این کشور را رد کرد.
یک مقام مسئول در وزارت خارجه سوریه، تاکید کرد که دمشق همه شرایط را برای انجام تحقیقات شفاف و کارشناسانه درباره استفاده از سلاح شیمیایی فراهم کرده است، اما غربی های استعمارگر دائما با مانع تراشی و اعمال فشار بر گروه های تحقیق، خواسته اند این مساله را سیاسی جلوه دهند.

** خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر در تماس تلفنی با نورالدین جانیکلی همتای ترک خود علاوه بر بررسی آخرین تحولات عملیات نظامی ترکیه در منطقه عفرین؛ از عملیات شاخه زیتون ترکیه در این منطقه حمایت کرد.
پیش از این سخنگوی وزارت خارجه قطر، اقدام نظامی ترکیه در عفرین را پاسخ به نگرانی های مشروع و قانونی و با هدف تامین امنیت در مرزهای این کشور و حمایت از تمامیت ارضی سوریه و خطر تقسیم این کشور ارزیابی و از آن دفاع کرد.

** در پی آغاز تحقیقات قضایی از مخالفان عملیات عفرین، دادستانی آنکارا قرار بازداشت هایری دمیر و صدا تاشکین دو خبرنگار خبرگزاری مزوپوتامیا را به اتهام درج مطالبی علیه عملیات عفرین در فضای مجازی صادر کرد که در پی صدور آن، پلیس هر دو روزنامه نگار را دستگیر کرد.
پلیس امنیت این کشور علاوه بر بازداشت دو روزنامه نگار دیگر طی روز گذشته، شمار دیگری از معترضان به عملیات عفرین از جمله رئیس انجمن حقوق مردم آنکارا، نماینده شبکه تلویزیونی آر.تی و رئیس دفتر حزب دمکراتیک خلق ها در آنکارا را دستگیر کرده است.

** احمد فیاض الخلف یکی از فرماندهان ارتش آزاد مورد حمایت ترکیه در درگیری با کردهای سوریه کشته شد.
بنابر اعلام رسانه های نزدیک به تروریست ها، الخلف از مسئولان میدانی تیپ سمرقند ارتش آزاد در درگیری های روز گذشته با نیروهای دمکراتیک سوریه (کردها) کشته شده است.
فعالان فضای مجازی نیز با انتشار تصویر الخلف اعلام کردند که وی در درگیری های روستای حمام از توابع بخش جندیرس در شمال غرب استان حلب کشته شده است.
ارتش آزاد و برخی دیگر از ترویست های سوریه در حمله به شهر عفرین، رژیم ترکیه را همراهی می کنند.

** هیفی مصطفی رئیس هیات اجرایی حزب اتحاد دمکراتیک شهر عفرین، بامداد امروز از کشته شدن دستکم ۲۰ تن در جریان حملات دیروز ترکیه به این شهر خبر داد.
وی با تاکید بر این که کشته شدگان در حملات توپخانه ای نیروهای ترکیه، اکثرا غیرنظامی هستند، گفت: ترکیه با هدف قراردادن مناطق مسکونی در تلاش است تا برای پیشروی زمینی، مردم شهر عفرین را وادار به خروج از شهر کند.

** سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از گزارش های مربوط به عملیات جنگی ترکیه در ناحیه عفرین در شمال غربی سوریه عمیقا ابراز نگرانی کرد و خواستار مراقبت از جان غیرنظامیان شد.
استفان دوجاریک دیروز در نشست خبری روزانه خود گفت: بیش از ۴۰۰ هزار نفر در این منطقه زندگی می کنند و گزارش های منتشر شده از کشته شدن تعدادی غیرنظامی طی چند روز گذشته در این درگیری ها حکایت دارد.
وی یادآور شد که سازمان ملل متحد از همه طرف های درگیر و کسانی که بر آن ها نفوذ دارند می خواهد از شهروندان غیرنظامی محافظت کنند و اجازه دهند همه نیازمندان به کمک های بشردوستانه دسترسی داشته باشند.

** استفاده ارتش ترکیه از تانک های ‘لئوپارد’ ساخت آلمان در عملیات نظامی عفرین خشم سیاستمداران مخالف دولت آلمان را برانگیخت و برخی مخالفان دولت خواستار توقف فوری صادرات تسلیحات به ترکیه و لغو یک قرارداد جدید برای تقویت این تانک ها شدند.
آگنیزگا بروگر از نمایندگان حزب سبز در پارلمان آلمان تاکید کرد که دولت باید به طور شفاف و روشن موضع خود را در قبال حمله ترکیه به عفرین سوریه مشخص کند.
بنا بر تایید کارشناسان نظامی در آلمان، عکس‌های منتشره از عملیات نظامی ترکیه در عفرین، تانک‌های لئوپارد آلمانی را نشان می‌دهد.

** بنابر اعلام مرکز روسی هماهنگی آشتی در سوریه، طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۰ هزار آواره سوری به خانه های خود بازگشته اند.
این نهاد با توضیحی درباره بازگشت ۹ هزار و ۵۸۷ تن به ریف دمشق، ۶۳ تن به حماه، ۱۴ تن به حمص و ۵۶ تن به دیرالزور؛ از ارسال بیش از دو تن کمک های بشردوستانه به منطقه رسم الهرمل واقع در حومه حلب خبر داد.

** ** براساس اعلام رسانه های نزدیک به تروریست ها، یگان هایی از نیروهای ارتش آزاد موردحمایت ترکیه روز سه شنبه پس از درگیری شدید با نیروهای کرد سوریه از محور شهر اعزاز در شمال استان حلب عقب نشینی کردند.
این رسانه ها به نقل از انس الحجی فرمانده نظامی تیپ نهم ارتش آزاد اعلام کردند که این نیروها از مناطقی که روز دوشنبه به کنترل خود درآورده بودند، عقب نشینی کردند.

** شورای نظامی شهر منبج وابسته به نیروهای دمکراتیک سوریه سه شنبه شب با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ۵۳ نیروی ترکیه در جریان تجاوز به مناطق تحت کنترل کردها در این کشور طی سه روز گذشته کشته شده اند.
براساس این بیانیه، ۳۸ نیرو مسلح دیگر نیز در جبهه های مختلف زخمی شده اند.
حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (کردها) سه روز قبل با صدور بیانیه ای خواستار اقدام جامعه بین المللی برای پایان دادن به بمباران ها و تجاوزهای ترکیه به منطقه عفرین شد.

** رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیروز روسیه را مسئول حمله شیمیایی روز گذشته در غوطه شرقی سوریه دانست.
تیلرسون درباره گزارش های منتشر شده درخصوص حمله شیمیایی در غوطه شرقی، گفت که ۲۰ نفر که اغلب آن ها کودکان بودند، روز گذشته قربانی حمله با گاز کلر شده اند.
وی با بیان این که روسیه با حمایت از متحد سوری اش، تعهداتش در قبال آمریکا را نقض کرده است؛ مدعی شد: هر کسی که این حملات را انجام داده باشد، در نهایت، روسیه مسئول قربانیان در غوطه و سوری های بی شماری است که هدف سلاح های شیمیایی قرار گرفته اند.
تیلرسون و دیپلمات های ۲۹ کشور برای وضع تحریم و متهم کردن عاملان استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه، در پاریس گردهم آمده اند.

** بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس نیز عصر سه‌شنبه در آستانه سفرش به پاریس برای شرکت در نشست بررسی تحولات سوریه،
از درگیری‌ها در سوریه و یمن به عنوان بدترین بحران انسانی دوران نام برد که تنها از طریق مذاکرات مسالمت‌آمیز و دقیق در راستای تحقق راه‌حل سیاسی این بحران می تواند خاتمه پیدا کند.
جانسون قرار است در نشستی به میزبانی فرانسه و آمریکا در رابطه با بررسی حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه و حمایت از تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه شرکت کند.

** عملیات شاخه زیتون ترکیه در منطقه عفرین واقع در شمال غربی سوریه از روز شنبه ۲۰ ژانویه آغاز شده است.
دولت ترکیه هدف از این عملیات را نابودی تروریست های پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان)، ک.ج.ک (حزب چاره یابی دمکراتیک کردستان)، پ.ی.د (حزب اتحاد دمکراتیک سوریه)، ی.پ.گ (یگان‌های مدافع خلق شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک) و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه اعلام کرده است.
دولت ترکیه همچنین این عملیات را با استناد به حق دفاع مشروع بین المللی و قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم شورای امنیت و ماده ۵۱ منشور سازمان ملل حق خود می داند.
شبد**خاورم**۷۰۷۴**۱۰۱۰
خبرنگار: مینا غفرانی آذر**انتشار:حسن معظمی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : ورود جنگجویان غربی برای مبارزه با ترک ها به عفرین/رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/چهارم بهمن

ورود جنگجویان غربی برای مبارزه با ترک ها به عفرین/رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/چهارم بهمن

۲۴ January 2018 | 11:49 pm

دوره بازرسی جوش