چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی

واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، دکتر علیرضا بیگلری در گفتگوی ویژه خبری شامگاه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹ ظهار داشت: سال‌ها است که ثابت شده واکسن‌ها می‌توانند با تحریک ایمنی بدن انسان به عنوان مؤثرترین عامل در درمان بیماری‌ها به کار گرفته شوند. از سوی دیگر ویروس کووید ۱۹ یکی از پیچیده‌ترین ویروس‌های ۱۰۰ سال اخیر شناخته شده است. به همین دلیل ساختن واکسن برای این ویروس بسیار پیچیده و سخت است.

وی افزود: معمولاً وقتی واکسن‌ها ساخته می‌شود و مراحل آزمایشگاهی تمام می‌شود، وارد تست حیوانی می‌شوند و بعد از اینکه این مرحله هم تأیید شد وارد مرحله‌ای می‌شوند که باید از دو جنبه بسیار مهم «بی خطر بودن و ایمن بودن» و «کارآ بودن» باید مورد بررسی قرار گیرند.

بیگلری گفت: واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی باید روی تعدادی انسان مورد آزمایش قرار گیرد. عمدتاً کارآزمایی بالینی واکسن‌ها سه فاز بسیار مهم دارد. در فاز اول واکسن روی تعداد اندکی داوطلب آزمایش می‌شود تا ببینیم که واکسن ایمن و بی خطر است یا خیر. اگر کاملاً بی خطر بود وارد فاز دوم می‌شود.

وی افزود: در فاز دوم کارآزمایی بالینی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر داوطلب مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در این مرحله با توجه به شاخصه‌های سن و جنس و وضعیت سلامت تست انجام می‌گیرد. در این مرحله علاوه بر ایمن بودن، کارآیی هم مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران خاطرنشان کرد: پس از طی کردن موفقیت آمیز فاز دوم کارآزمایی بالینی، واکسن وارد فاز سوم می‌شود که در این مرحله تست بر روی هزاران انسان انجام می‌شود. فراخوان داده می‌شود و داوطلبان مراجعه می‌کنند و واکسن بر تعداد بیشتری از افراد آزمایش می‌شود.

وی افزود: اگر واکسن پس از طی فاز سوم هم موفقیت آمیز بود و بی خطر اعلام شد با تأیید ارگان‌های نظارتی هر کشوری می‌تواند مورد استفاده عمومی قرار گیرد.

بیگلری گفت: واکسن کرونای ایرانی که در حال کار روی آن هستیم فاز ساخت و فاز پیش کارآزمایی بالینی را گذرانده است و در حال آماده سازی هستیم که مدل‌های مختلف که در دنیا روی آن کار شده است را در شرکت‌های دانش بنیان انجام دهیم. هر کدام از این مدل‌ها موفق شود ما نیز دستی بر آتش داشته باشیم.

وی افزود: ما در حال آماده شدن هستیم که وارد کارآزمایی بالینی شویم. در حالت عادی ممکن است این فاز چند سال طول می‌کشد اما درباره کووید ۱۹ بنابر اضطرار که دنیا با آن مواجه است، این مراحل کوتاه شده است و فکر می‌کنم که بتوان در عرض یکسال به انتهای فاز سوم رسید.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: برخی از کشورها توانسته اند فاز یک و دو و فازهای دو و سه را برای سرعت بخشی با هم ترکیب کنند تا بتوانند زودتر به نتیجه برسند. در دنیا پیش بینی می‌شود واکسن کارآیی که بتواند درمان بیماری کرونا را ثابت کند حداقل یک سال تا ۱۸ ماه در دنیا برای درصد معینی از جمعیت هر کشور قابل توزیع است. البته تولیدات همه گروه‌ها هم ممکن است برای جمعیت ۷ میلیارد دنیا کافی نباشد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی

واکسن ایرانی کرونا در آستانه مرحله کارآزمایی بالینی

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش