جمعه , ۴ تیر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
هوش مصنوعی آشپزی می کند

هوش مصنوعی آشپزی می کند


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از انگجت، هوش مصنوعی وارد حوزه بازی‌های رایانشی، خودروهای خودران و غیر شده است. اکنون قرار است هوش مصنوعی وارد حوزه آشپزی شود.

درهمین راستا شرکت سونی یک سیستم یادگیری عمیق به نام FlavorGraph طراحی کرده که مواد مختلف مانند سیر، زیتون و شیر را ترکیب می‌کند.

سونی و محققان دانشگاه کره (KU) اشاره می‌کنند سرآشپزها از روی حدس و ظن آموخته‌اند کدام مواد را با یکدیگر ترکیب کنند، این روند به تکامل تدریجی ترکیب‌هایی مانند پنیر و گوجه یا سیر و زنجبیل شده است. البته بعداً توضیحات علمی درباره بسیاری از ترکیبات غذایی کلاسیک ارائه و محققان متوجه شده‌اند در مولکول‌هایی مشابه در مواد اولیه ترکیبات وجود دارند که بیشتر اوقات در کنار یکدیگر طعم خوبی ایجاد می‌کنند. البته مواد اولیه دیگری نیز وجود دارند که ترکیبات شیمیایی آنها متمایز است اما ترکیب آنها مناسب است.

محققان برای بررسی دلیل این امر اطلاعات مولکولی درباره مواد اولیه و شیوه استفاده از آنها در دستورهای غذایی را بررسی کردند. در مرحله بعد یک مخزن اطلاعاتی FlavorGraph با پروفایل طعم‌های تلخ، میوه‌ای و شیرین براساس ۱۵۶۱ مولکول ایجاد کردند. از سوی دیگر آنها حدود یک میلیون دستور غذا را بررسی کردند تا شیوه ترکیب آنها در گذشته را متوجه شوند.

اطلاعات حاصل نشان می‌دهد ترکیبات شیمیایی مشترک در مواد غذایی و تأثیر آنها بر طعم غذا نشان می‌دهد کدام غذاها با نوع خاصی از میوه ترکیب خوبی ایجاد می‌کند.

برخی از نمونه‌های ترکیب غذاها کاملاً مشهود هستند مانند بیسکوئیت و بستنی و برخی دیگر عجیب به نظر می رسند. محققان هنوز نکته عجیب و خارق العاده ای نیافته‌اند اما مخزن اطلاعاتی مذکور به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: هوش مصنوعی آشپزی می کند

هوش مصنوعی آشپزی می کند

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش