سه شنبه , ۴ آبان ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
نیاز به معماری بومی و امن در فناوری‌های امروز داریم

نیاز به معماری بومی و امن در فناوری‌های امروز داریم


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری که در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران، اظهار داشت: در شرایطی هستیم که دو روند کلی توسعه و پیشرفت فناوری در حوزه‌های مختلف و تهدیدهای مرتبط با این فناوریها را در کشور و جهان شاهد هستیم؛ البته اینکه هر کشوری نسبت به این روندها چه موضع گیری‌هایی انجام می‌دهند به نوع حکومت و استراتژیهای آنها باز میگردد.

وی ادامه داد: در توسعه فناوری با سه حوزه سایبری، بیولوژیک و فناوری‌های همگرا مواجه هستیم و در استفاده از فناورری‌ها با چهار روند کلی اینترنت اشیاء، اینترنت و مردم، هوشمندی و تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی مواجه هستیم که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: ورود فناوری اطلاعات هوش مصنوعی چند ویژگی را به سیستم می‌دهد که برخی از آنها عبارتند از انتقال حالت از سلولی به سیستمی و وجود فرآیند جهانی در آنها، قابلیت کاهش کنترل و نفوذ حکومت ها، اشراف اطلاعاتی، کنترل گریزی و شبکه ای شدن.

جلالی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و تلگرام می توانند معادلات اجتماعی را بر هم بزنند، افزود: برای ایجاد امنیت در فضای سایبر نیاز به تعریف دقیقی از سایبر داریم زیرا معماری در دنیا در حال شکل گیری است که همه امورات سبک زندگی مردم توسط شبکه‌های اجتماعی ارائه و دریافت می شود؛ پس اگر تمام امورات جامعه را از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال کنیم به طور حتم حاکمیت ملی از بین می‌رود و حتی در آن هضم می شویم.

وی در ادامه بر اهمیت و ضرورت داشتن اینترنت ملی، تاکید کرد و گفت: وقتی می بینیم اروپایی‌ها دنبال استفاده از اینترنت اروپایی هستند نشان از اهمیت موضوع دارد زیرا معتقدند تمام امور خود را در اختیار اینترنت امریکا قرار داده‌اند.

*نصف جنگ‌های نظامی سایبری است

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به اینکه در حوزه فنی، سیاسی، اجتماعی و زیر ساخت ها با تهدیدات و چالش‌هایی مواجه هستیم، افزود: امروز هر جنگ نظامی که روی می‌دهد حداقل نصف این جنگ سایبری است به همین خاطر اکنون در دنیا واحدهای خاص نظامی سایبری در حال شکل گیری است.

جلالی گفت: تهدیدات فرا روی ما به گونه ای است که دشمنان سعی می‌کنند افکار عمومی جامعه را به سمتی سوق دهند تا به دولت ها فشار آید به عبارت دیگر تهدیدات پیش روی افکار عمومی پایش هستند.

وی درپایان خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم از فناوری های موجود استفاده کنیم، نیاز به معماری مبتنی بر فناوری که بومی، ایرانی و امن باشد، داریم به گونه ای که هیچ ادعایی ای از کشور خارج نشود. برای این کار هم‌ نیاز به وزارت صنعت فناوری اطلاعات داریم و اینکه هر بخش آن در نقاط مختلف باشد، کاری از پیش نمی برد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : نیاز به معماری بومی و امن در فناوری‌های امروز داریم

نیاز به معماری بومی و امن در فناوری‌های امروز داریم

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش