جمعه , ۴ تیر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
نهضت کتابخوانی برای پیکار با بی کتابی

نهضت کتابخوانی برای پیکار با بی کتابی


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، علی اکبرسبزیان مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در مطلبی که به مناسبت هفته کتاب در اختیار مهر قرار داده است به لزوم راه اندازی نهضت کتابخوانی در کشور برای کتابخوان کردن مردم پرداخته است. متن این یادداشت به شرح ذیل است:

۱. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی” نهضت سوادآموزی” با هدف باسواد کردن خیل عظیم بی‌سوادان کشور تشکیل شد. نهضتی برای آموزش بزرگسالان در حد خواندن و نوشتن وآموختن حساب با استفاده از ابزارهای هنری و تشویق و ترغیب بی‌سوادان و کم سوادان در یادگیری بیشتر جمعیت بیسواد کشور تعیین شد. همه برای این نهضت بسیج شدند. اکنون که ۴۰ سال از آن زمان می‌گذرد با افتخار می‌توان اعلام کرد به جشن پایان بیسوادی در کشور نزدیک شده‌ایم. این کارنامه درخشان نشان می‌دهد خواست و اراده حاکمیت و همراهی و همکاری مردم برای نهضت مقابله با بی سوادی توانست به نتیجه مطلوب برسد واکنون آن شعار پیکار با بیسوادی به با سوادی همه تبدیل شده و این نتیجه یک نهضت عمومی و تلاش همگانی برای مقابله با بیسوادی
است.

۲. شکی نیست که سواد آموزی ضروری است اما کافی نیست.چون گام بعد از سواد آموزی، کتابخوانی است. یقیناً رشد حیات اجتماعی، تغییر سبک زندگی، تأمین نیازهای اطلاعاتی و دانشی، کاهش آزمون و خطا و افزایش موفقیت‌ها و کاهش شکست‌ها و رضایتمندی از زندگی و امید به آینده وتلاش برای انسان کامل بودن جز با کتاب و کتابخوانی میسر نمی‌شود. جمله مشهوری وجود دارد که می‌گوید: ملتی که کتاب نمی‌خواند باید تاریخ را دوباره تجربه کند.پس کتابخوانی فرصت تجربه مضاعف است. این مقدمه کافی است تا به این نکته اشاره شود که بعد از چشیدن طعم سواد به چشیدن طعم شیرین کتابخوانی نیازمندیم. حالا که جامعه ما رو به پایان بی سوادی است و همه کام‌ها شیرین به سواد شده باید این شیرینی را ماندگار کرد. بعد از نهضت سوادآموزی نوبت نهضت کتابخوانی است. آن هم با همان عزم و اراده همگانی. حاکمیت تلاش کند و همه اراده و تلاش کنیم برای پیکار با بی کتابی. اگر مردم ارزش و اهمیت کتاب و کتابخوانی را دریابند و بدانند که چقدر کتاب در زندگی آنها اثر می‌گذارد و توانایشان می کندحاشا که از آن بگریزند.
از کودکی یاد گرفته‌ایم “توانا بود هرکه دانا بود” اما کمتر توجه کردیم که میان دانایی و توانایی چه ارتباطی است. اگر مردم بدانند که با دانایی توانا می‌شوند و بهتر می‌توانند زندگی کنند و مفیدتر واقع شوند محال است که از کتاب بگریزند. کتاب چشم انسان را بیناتر و گوشش را شنواتر می‌کند.با کتاب و کتابخوانی می‌توان مفهوم زندگی را آموخت. می‌توان تواناتر از قبل و با مهارت بیشتر زندگی شیرین‌تری را آغاز کرد.می‌توان از زندگی لذت برد و لبخند رضایت زد. بی کتابی به میزان بالاتری از بیسوادی خطرناک است. پس باید عزم عمومی و نهضت همگانی برای کتابخوانی شکل گیرد. هفته کتاب فرصتی است طلایی برای پیکار با بی کتابی و آغاز نهضت کتابخوانی با حرفه کتابداری.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : نهضت کتابخوانی برای پیکار با بی کتابی

نهضت کتابخوانی برای پیکار با بی کتابی

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش