• Home
  • نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند


به گزارش خبرگزاری پایگاه خبری نهانه به نقل از خبر آنلاین، «علیرضا معزی» در توئیتی نوشت؛

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند، نمودار هم می‌تواند نمایش اطلاعات جعلی برای انحراف افکار عمومی و سانسور حقیقت باشد.

چیزی مثل سؤالات مناظره که تحریم و کرونا را نادیده گرفته بود تا روایتی جعلی از دلایل وضع موجود بسازد. به بازخوانی یک نمونه از این اتفاق در این رشتو توجه کنید:

وی افزود: کانال تلگرامی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس در روز ۱۳ خرداد، نموداری را منتشر کرد از روند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و بر آن تیتر زد بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران خارجی در دوره‌ی روحانی و از بی‌تاثیر بودن برجام در جذب سرمایه‌ها گفت به ” بلد بودن زبان دنیا ” هم کنایه زد.

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

نموداری در بازه‌ی زمانی ۲۰ ساله و بدون ذکر منبع برای داده‌ها که با انتظار مخاطب برای رشد سرمایه‌گذاری پس از اجرایی شدن برجام، اصلا همخوانی نداشت. نمودار مشکوک به دستکاری بود.

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

مرجع رسمی اعلام آمار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران است و این آمار رسمی این سازمان است:

در این نمودار، با اجرایی شدن برجام از دی ‌ماه ۱۳۹۴، روند صعودی سرمایه‌گذاری خارجی با شیب تند مشاهده می‌شود آنچنان که که در سال ۹۶ و قبل از خروج ترامپ از برجام، بالاترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی ثبت می‌شود؛ بیش از ۶ برابر رقمی که پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس در نمودار دستکاری شده، قرار داده است.

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

تاثیر خروج ترامپ از برجام در اردیبهشت ۹۷ در روند نزولی نمودار پس از سال ۹۶ کاملا مشهود است. در نمودار جعلی نه از صعود ۹۴ تا ۹۶ خبری است و نه از نزول ۹۶ تا ۹۸ چراکه باید تاثیر اقتصادی بود و نبود برجام در ذهن مخاطب سانسور شود.

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

۲۷۲۱۵

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: نمودارها همیشه راست نمی‌گویند

نمودارها همیشه راست نمی‌گویند