نشست اقتصادی ترکیه و قطر در دوحه آغاز به کار کرد

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: نشست اقتصادی ترکیه و قطر در دوحه آغاز به کار کرد خبر بین المللی:

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، در این نشست که با همکاری اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس ترکیه و اتاق تجارت و صنایع قطر شروع شد،شرکت های فعال در بخش تاسیسات زیربنایی و ساخت و ساز، دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، صنایع و تجهیزات کشاورزی، شیشه، پلاستیک، صنایع لجستیک و سامانه های امنیتی حضور دارند.
«خلیفه بن جاسم آل ثانی» رئیس اتاق بازرگانی قطر در افتتاحیه این مراسم که به مدت دو روز در دوحه برگزار می شود، افزود: تبادل بازرگانی آنکارا و دوحه در سال ۲۰۱۷ با ۳۰ درصد افزایش، به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال قطر (۱میلیارد و ۸۰ میلیون دلار) رسید، درحالی که این میزان در سال گذشته آن (۲۰۱۶) تنها ۶۰۰ میلیون ریال (۱۷۴ میلیون دلار) بود.
در حال حاضر ۱۸۶ شرکت مشترک قطری – ترکیه ای و نیز ۱۹ شرکت ترکیه ای در دوحه مشغول فعالیت هستند که در بخش هایی چون تاسیسات زیربنایی، پیمانکاری و ساخت و ساز، مشاوره مهندسی، بازرگانی و صنعت برق فعالیت دارند.
قطر برای مقابله با تحریم های عربستان و متحدانش به یکسری اقداماتی دست زد که می توان به امضای قرار داد واردات کالا از برخی کشورهای همسایه همچون ایران، ترکیه و عمان اشاره کرد.
از سوی دیگر، آذرماه گذشته نیز تفاهم سه جانبه ای با عنوان «تسهیل حمل و نقل و ترانزیت» میان «نیهات زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه، «شیخ احمد بن جاسم آل ثانی» وزیر اقتصاد قطر و «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در تهران امضا شد.
عربستان، امارات، بحرین و مصر از ۱۵خردادماه ۹۶ با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.
پیش از آغاز بحران خلیج فارس، واردات عربستان، امارات و بحرین به قطر بالغ بر ۵ میلیارد دلار بود.
شبس**۹۳۶۳*۱۴۸۸*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : نشست اقتصادی ترکیه و قطر در دوحه آغاز به کار کرد

نشست اقتصادی ترکیه و قطر در دوحه آغاز به کار کرد

۱۷ January 2018 | 5:38 am

دوره بازرسی جوش