• Home
  • نرخ با سوادی ۸۰ درصد است/ ۸۵درصد روستاها خانه بهداشت دارند

نرخ با سوادی ۸۰ درصد است/ ۸۵درصد روستاها خانه بهداشت دارندبه گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از صدا و سیما ، محمد امید در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه ۲۶ درصد از جمعیت کشور ، بالغ بر ۲۲ میلیون نفر در روستاها زندگی می کنند افزود:​ به تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار برق رسانی شده است و ۸۶ درصد آنها راه روستایی مناسب دارند .

وی گفت :​ مجموع راه های روستایی کشور پیش از انقلاب تنها ۲۰۰ کیلومتر بود که هم اکنون به ۱۱۰ هزار کیلومتر رسیده است .

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود:​ ۷۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز برخوردارند .

امید با بیان اینکه مهاجرت از روستاها به شهرها با آثار مدرنیته است و در همه کشورهای جهان وجود دارد گفت: محدود بودن اراضی کشاورزی و منابع آب از جمله عوامل مهاجرت از روستاها به شهرهاست.

وی افزود: هر جا که امکان ایجاد اشتغال در روستاها وجود داشته شاهد مهاجرت معکوس بوده ایم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به برداشت ۱/۵ میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها گفت: این مبلغ معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان است که تاکنون یک سوم آن کار سازی شده و ۱۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است .
محمد امید افزود : یک سوم دیگر از این اعتبارات تا پایان امسال جذب خواهد شد .

وی گفت:​ وزارت کار مسئولیت صحت ایجاد اشتغال های ایجاد شده از محل این اعتبارات را به سرانه آن که ۴۰ میلیون تومان است دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود:​ ۴۰ درصد اشتغال های ایجاد شده از محل این اعتبارات در بخش کشاورزی و مابقی در بخش صنعت و گردشگری است.

محمد امید گفت: ۸۵ درصد روستاهای کشور خانه بهداشت دارند و در ۴۵ درصد روستاها طرح های هادی اجرا شده است .

وی افزود:​ سه میلیون خانوار در روستاها خانه هایشان بازسازی شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت:​ هزار و ۱۲۰ روستای کشور فاقد ایستگاه های گیرنده تلویزیونی هستند.

محمد امید افزود:​ باید در روستاها پایگاه هایی برای خرید محصولات روستاییان ایجاد شود.

وی گفت: در سال های گذشته تا سه میلیارد دلار صادرات فرش هم داشتیم که این مقدار در شرایط کنونی به ۶۰۰ میلیون دلار هم نمی رسد .

عضو فراکسیون توسعه روستایی مجلس هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: با وجود اقدامات فراوان در زیرساخت های روستاها شاهد مهاجرت گسترده از روستاها به شهرها هستیم .

مهرداد لاهوتی افزود :​ روزی ۷۰ درصد جمعیت کشور در روستاها بود که بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته جمعیت روستایی به ۲۵ درصد کاهش یافته است .

وی تصریح کرد: ​تا اقتصاد روستاها درست نشود روند مهاجرت به شهرها متوقف نخواهد شد.

عضو فراکسیون توسعه روستایی مجلس با بیان اینکه از ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی در روستاها ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن جذب شده است گفت:​ سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان این تسهیلات هم به نهادهای حمایتی اختصاص یافته است .

مهرداد لاهوتی افزود:​ اگر دولت در اختصاص ۱/۵ میلیارد دلار اعتبارات اشتغال زایی در روستاها خوب عمل کند این مسئله قابل تکرار است و می تواند به اشتغال روستاییان کمک بیشتری کند .

وی با بیان اینکه نیاز سالانه کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج است گفت:​ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن از این مقدار در کشور تولید می شود و تنها نیاز به واردات ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن برنج از خارج کشور داریم.

عضو فراکسیون توسعه روستایی مجلس افزود :​ این در حالی است که سالانه دو میلیون تن برنج وارد کشور می شود و بر این اساس سه هزار هکتار از زمین های کشت برنج تغییر کاربری پیدا کرده است.

لاهوتی گفت: روزگاری که تعرفه واردات نخ ابریشم ۲۰۰ درصد بود هزار تن نخ ابریشم در کشور تولید می شد که با کاهش این تعرفه به ۱۵ درصد هم اکنون شاهد تولید تنها ۱۰۰ تن نخ ابریشم در کشور هستیم.

وی افزود:​ با این کار ۴ هزار هکتار از باغات توت کشور از بین رفت و تغییر کاربری پیدا کرد .

معاون بنیاد مستضعفان هم در این برنامه گفت:​ محرومیت زدایی صرفاً با ایجاد شغل صورت می گیرد.

موسی برزگری افزود :​ با طرح های اجرا شده در ۱۸۸ روستای منطقه محروم قلعه گنج در استان کرمان ۸۰ درصد ساکنان این روستاها مشغول به کار شده اند که تا پنج سال آینده به ۱۰۰ درصد می رسند.

وی گفت: روزی که به منطقه قلعه گنج ورود کردیم نرخ بیکاری در آن ۲۶/۷ درصد بود که هم اکنون این میزان به ۶/۷ درصد کاهش یافته است.

مدیر عامل بنیاد علوی گفت: با تفاهم نامه صورت گرفته ۲۵ میلیارد تومان اعتبار به هر استان برای ایجاد اشتغال اختصاص یافت .

وی افزود: با این اعتبارات دو هزار و ۷۰۰ طرح مصوب شد که دو هزار طرح آن به مرحله قرارداد رسید و هزار و ۴۰۰ طرح از این تعداد اجرایی شد.

برزگری گفت: با اجرای این طرح ها که با هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیدند ۲۰ هزار اشتغال مستقیم ایجاد شد .

مدیر عامل بنیاد علوی افزود: با امضای تفاهم نامه با وزارت بهداشت طرح سلامت مادران را در ۳۱۰ نقطه کشور اجرا کردیم .

وی گفت: در اجرای این طرح یک میلیون سبد کالایی به بانوان باردار نیازمند اهدا شد که به سلامت نوزادان کمک می کند .

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : نرخ با سوادی ۸۰ درصد است/ ۸۵درصد روستاها خانه بهداشت دارند

نرخ با سوادی ۸۰ درصد است/ ۸۵درصد روستاها خانه بهداشت دارند