سه شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
موفقیت پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در انتقال جنین اسب

موفقیت پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در انتقال جنین اسب


به گزارش  خبرگزاری پایگاه خبری نهانه به نقل از خبر آنلاین استان چهارمحال و بختیاری ، پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در قالب یک طرح پژوهشی آزمایشی( پایلوت)، از یک مادیان اصیل و ارزشمند نژاد دره شوری اقدام به گرفتن جنین و انتقال آن به رحم یک مادیان گیرنده نمودند.
 در این طرح ابتدا سیکل فحلی مادیان دهنده و گیرنده همزمان سازی شد. مادیان دهنده تلقیح شده و زمان تخمک گذاری مادیان های دهنده و گیرنده با انجام سونوگرافی های متعدد تعیین شد. در روز ۸ پس از تخمک گذاری، شستشوی رحمی مادیان دهنده انجام شد و جنین  جداسازی شده به رحم مادیان گیرنده منتقل شد. در نهایت، آبستنی مادیان گیرنده در روزهای ۷ و ۹ پس از انتقال با انجام سونوگرافی مورد تایید قرار گرفت.
با استفاده ازاین فناوری ، می توان پیش از آبستن شدن یک مادیان ارزشمند، اقدام به اخذ جنین و انتقال به مادیان های گیرنده نمود و از این طریق تعداد کُرّه های قابل تولید از یک مادیان ارزشمند را افزایش داد.این فناوری جذابیت و سودآوری فراوانی در صنعت اسبداری کشور دارد.
تمامی محلول ها و لوازم مصرفی در انجام این طرح در پژوهشکده فناوری جنین دام  دانشگاه شهرکرد ساخته شده است.
 گفتنی است در ابتدای تیرماه سال جاری نیز پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در طرح مشترک با دانشگاه جامع امام حسین (ع) با عنوان ” بهینه نمودن فناوری های لقاح خارج رحمی و انتقال جنین در گوسفند به منظور کاربردی شدن در ایران” موفق به تولد بره های حاصل از انتقال جنین‏های آزمایشگاهی گوسفند به گیرنده‏ها به روش لاپاروسکوپی شدند که حاصل آن تولد بره های دوقلوی کاملا سالم و نرمال بود.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : موفقیت پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در انتقال جنین اسب

موفقیت پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در انتقال جنین اسب

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش