دوشنبه , ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد

موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد

به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از اسپیس، شرکت بلو اوریجین متعلق به جف بزوس (مدیر شرکت آمازون) نخستین موشک ارتقایافته «نیوشپارد» را پرتاب کرد.

این عملیات یک تست آزمایشی بدون سرنشین بود که در غرب ایالت تگزاس آمریکا انجام شد. آریان کرنل یکی از مدیران بلواوریجین در این باره گفت: موفقیت این پرواز یک گام بزرگ در جهت ارسال فضانوردان به فضا است. در سال ۲۰۲۱ میلادی هیجان زیادی خواهیم داشت.

طبق اطلاعات موجود پس از پرتاب نیوشپارد به فضا دو بخش آن یک موشک و یک کپسول که هر دو قابل استفاده هستند، به طور موفقیت آمیز فرود آمدند. بوستر موشک به طور عمودی در منطقه فرود در نظر گرفته شده در نزدیکی پد پرتاب، فرود آمد. سپس حدود ۱۰ دقیقه پس از پرتاب، کپسول نیز به آرامی با چتر نجات در فاصله اندکی فرود آمد.

به گفته شرکت بلواوریجین، کپسول نیوشپارد به حداکثر ارتفاع ۱۰۶ هزار و ۹۳۲ متر رسید. این درحالی است که ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از زمین مرز فضا تشخیص داده شده است.

این عملیات در کل چهاردهمین تست برنامه نیوشپارد است و از آن جهت که شامل یک بوستر و کپسول کاملاً تازه بود، آزمایش مخصوصی به حساب می‌آید.

تست قبلی که در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی انجام شد شامل یک موشک نیوشپارد بود که قبلاً ۶ بار به فضا پرتاب شده بود.

اما کپسول جدید آپدیت های متعددی داشت مانند قابلیت تنظیم دما و آکوست داخل کپسول، پنل‌های نمایشگر برای خدمه و بلندگوی همراه میکروفون و دکمه‌ای برای صحبت کردن که به هر صندلی اضافه شده بود. در این مأموریت چند سیستم ارتباطات و هشدار امنیتی فضانوردان نیز آزمایش شد.

کپسول مذکور دارای ۶ صندلی است که در آزمایش مذکور روی یکی از آنها یک مانکن قرار داشت. جالب آنکه در این مأموریت بیش از ۵۰ هزار کارت پستال به فضا فرستاده شد که برخی از آنها در جیب‌های مانکن قرار داده بودند. دانش آموزان سراسر جهان این کارت پستال‌ها را به یک سازمان غیرانتفاعی بلواوریجین ارسال کرده بودند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد

موشک «نیوشپارد» همراه یک مانکن به فضا پرتاب شد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش