موزه های تبریز آماده میزبانی گردشگران جهان اسلام

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: موزه های تبریز آماده میزبانی گردشگران جهان اسلام در اخبار فرهنگی

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی دارای ۲۸ موزه است که ۱۹ موزه در تبریز واقع شده و از جمله آنها می توان به موزه های آذربایجان، مشروطه، قاجار، سنجش، محرم، قرآن و کتابت، موزه عصر آهن، مسجد کبود، تاریخ طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، موسسه تاریخ و فرهنگ دانشگاه تبریز، شهر و شهرداری و موزه ادبی استاد شهریار در تبریز و موزه ایلخانی مراغه، سنگ نگاره های مراغه، صفوی بناب، هدایای خامنه، عشایر آذربایجان سراب، مردم شناسی جنوب سهند و موزه میانه در شهرستان های استان اشاره کرد.
استاندار آذربایجان شرقی عصر امروز یکشنه به همراه مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان با هدف بررسی وضعیت موزه های شهر تبریز برای میزبانی از گردشگران خارجی، از موزه های قاجار و مشروطه بازدید کرد.

** موزه خانه مشروطه، راوی ایستادگی تبریز در برابر استبداد محمدعلی شاهی
این موزه نماد دورانی است که چراغ مشروطه و آزادی خواهی در سراسر ایران به زور اسلحه قزاقان روس خاموش گشته بود و تبریز به تنهایی و یک تنه ۱۱ ماه در مقابل لشکریان تا بن دندان مسلح استبداد ایستاد و ‘تبریزیان خاک خوردند، اما خاک ندادند’.
ساختمان زیبای این موزه با معماری دوره قاجار در فضایی به وسعت یک هزار و ۳۰۰ مترمربع در محله قدیمی راسته کوچه قرار گرفته و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا در این موزه تمامی آثار و مدارک مربوط به مبارزات دوران مشروطیت، شامل لوازم شخصی سران انقلاب مشروطه مانند ستارخان، اسناد، فرمان ها و دست نوشته های مشروطه خواهان و نیروهای دولتی در آن دوران و مطبوعات آزادیخواه دوران مشروطه نگهداری می شود.

** موزه قاجار؛ گنجینه ای از دوره قاجار
این موزه در محله ششگلان، از محلات قدیمی تبریز، در یک خانه زیبای قدیمی متعلق به حسنعلی خان امیر نظام گروسی ایجاد شده و تاریخ احداث آن به اواسط دوره قاجار و زمان ناصرالدین شاه بر می گردد.
عمارت امیرنظام به سبک معماری درون گرا در دو طبقه با زیربنای یک هزار و ۵۰۰ متر مربع احداث و در سال ۱۳۷۰ خریداری شده و پس از بازسازی در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه قاجار به بهره برداری رسیده است.
این موزه دارای ۹ تالار نمایش شامل سکه های تاریخی، بافته، چینی و آبگینه، خاتم و فلزات، رجال و فرامین، سنگ نوشته ها، اسلحه و آثار معماری و شهرسازی است.

** موزه ها بهترین معرف تبریز به گردشگران خارجی است
استاندار آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید خود از موزه های تبریز به گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا گفت: یکی از اهداف و مقاصد اصلی گردشگران خارجی در سفر به شهر تبریز موزه های این کهن شهر است که باید آنها را فعال کنیم.
مجید خدابخش افزود: کارشناسانی که در موزه حضور دارند با توضیجات بسیار ارزشمند و جامعی که به گردشگران خارجی ارائه خواهند داد نقش بسزایی در تشریح تاریخ این کهن شهر ایفا می کنند.
وی همچنین در خصوص ساخت موزه فرش تبریز گفت: احداث این موزه با ۱۲ هزار متر زیر بنا از ۸ سال پیش آغاز شده ولی از ۲ سال گذشته ساخت آن متوقف شده بود که در تلاش هستیم عملیات احداث این پروژه تا یک ماه آینده از سر گرفته شود.
خدابخش با اشاره به اینکه ربع رشیدی یکی از بی نظیرترین و پرافتخارترین آثار تبریز می باشد، گفت: کاوشگران آلمانی در این محوطه باستانی و بین المللی در حال کاوش هستند.
وی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم این اثر تاریخی بین المللی که قدمتی ۷۰۰ ساله دارد طی دو ماه آینده به عنوان یکی از مراکز گردشگری استان میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشار: عزیزی راد
۶۱۲۰/۵۱۸

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : موزه های تبریز آماده میزبانی گردشگران جهان اسلام

موزه های تبریز آماده میزبانی گردشگران جهان اسلام

۲۲ January 2018 | 3:11 am

دوره بازرسی جوش