• Home
  • موافقت ایران و بلاروس برای تهاتر نفت با ماشین آلات صنعتی

موافقت ایران و بلاروس برای تهاتر نفت با ماشین آلات صنعتی



به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، نشست سفرای جمهوری اسلامی ایران با مدیران بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برگزار شد. در این نشست محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه باید موانع را در صادرات بشکنیم گفت: سفرا در این حوزه با ما همکاری کنند تا بنیاد مستضعفان حضور بیشتری در دیگر کشورها داشته باشد.

وی با انتقاد از قوانین و آئین نامه های کشور در حوزه حمایت از صادرات افزود: بیشتر آئین نامه ها، مقررات و قوانین ما در حمایت از واردات است و ما در بنیاد داریم هزینه آن را می دهیم.

در ادامه این نشست منوچهر خواجه دلویی معاون ساختمان و انرژی بنیاد مستضعفان با اشاره به توانمندی های این بنیاد گفت: بنیاد مستضعفان در صنایع تولید برق و نیروگاهی در خارج از کشور می‌تواند فعالیت داشته باشد و به صادرات این دانش فنی مهندسی اهتمام ورزد.

وی با بیان اینکه ما نیاز به تجهیزات مدرن داریم که باید از برخی کشورها کمک بگیریم افزود: برای پروژه های نیروگاهی و آزادراهی بیناد، نیاز به منابع مالی داریم که در حال مذاکره با چینی‌ها هستیم تا بتوانیم منابع مالی را تامین کنیم. سفارتخانه ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها می توانند در این حوزه به ما کمک کنند.

خواجه دلویی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان در خدمات ساخت پالایشگاهی توانایی دارد، افزود: آمادگی داریم تا در بخش نفت و گاز سایر کشورها فعالیت کنیم.

در ادامه این نشست تعدادی از مدیران نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها به معرفی توانمندی های این کشورها و ظرفیت های سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی به این کشورها پرداختند.

سفیر ایران در موریتانی با اشاره به طلاخیز بودن این کشور ظرفیت های فعالیت در این کشور آفریقایی در زمینه صنایع معدنی را تشریح کرد.

همچنین سفیر ایران در فیلیپین با اشاره به ظرفیت این کشور برای واردات محصولات کشاورزی ایران بخصوص سیب که در فیلیپین کیلویی ۳۰ دلار خریداری می شود، گفت: به زودی فیلیپین پروژه نفتی چند میلیون دلاری را در ایران آغاز می کند و این کشور آمادگی دارد تا با ایران در زمینه دور زدن تحریم ها همکاری کند که مذاکرات آن انجام شده است.

در ادامه این نشست سفیر ایران در ونزوئلا با اشاره به درخواست مقامات این کشور از جمهوری اسلامی ایران برای ورود به پروژه های نفتی و معادن طلا و منگنز افزود: ونزوئلا عضو پیمان مرکوسور بوده که بر اساس این پیمان تعرفه گمرکی ونزوئلا با برخی کشورهای همسایه اش در آمریکای لاتین صفر است و می تواند بازار خوبی برای محصولات ایرانی باشد.

همچنین ونزوئلا از ایران خواسته تا ما در این کشور کارخانه های تولید دارو تاسیس کنیم.

سفیر ایران در نیجریه نیز در این نشست زمینه مناسب بنیاد مستضعفان برای سرمایه گذاری در کشاورزی و نیز صادرات سیب به این کشور را یادآور شد.

همچنین سفیر ایران در ارمنستان با اشاره به بازسازی مسجدی در ایروان از سوی بنیاد مستضعفان به عنوان نماد اسلامی در این کشور گفت: بنیاد می تواند در پروژه آزادراه ایران – ارمنستان – گرجستان- دریای سیاه مشارکت کند.

در ادامه این نشست سفیر ایران در بلاروس نیز با بیان اینکه این کشور تولید کننده قوی ماشین آلات صنعتی است، گفت: می توانیم نفت را با ماشین آلات سنگین تولید بلاروس تهاتر کنیم که توانسته ایم نظر موافق بلاروس ها را در این زمینه جلب کنیم.

وی تصریح کرد: بلاروس از ایران خشکبار، پسته و خرما می خرد اما طرف ایرانی اهتمامی مناسبی در این زمینه نداشته است که بنیاد می تواند به این حوزه ورود کند.

همچنین سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین نیز با بیان اینکه متاسفانه پس از جنگ بوسنی نتوانسته ایم حضور اقتصادی داشته باشیم، گفت: حتی حضور سیاسی و فرهنگی مان نیز در بوسنی از بین رفته است و در مقابل رقبای ما مانند عربستان، مالزی و چند کشور اروپایی حضور قوی در بوسنی و هرزگوین دارند. این کشور در زمینه صنایع چوب و تولید قطعات خودرو جای سرمایه گذاری دارد و با توجه به اینکه تعرفه گمرکی بوسنی با اروپا صفر است می توانیم از این کشور به سایر کشورهای اروپایی صادرات داشته باشیم.

سفیر ایران در شیلی نیز این کشور را سومین تولید کنندگان مس دنیا دانست و گفت: ۳۸ درصد درآمد شیلی از صادرات مس است و یک شرکت ایرانی قرار است به زودی در زمینه استحصال مس از معادن این کشور صادرات خود را آغاز کند.

سفیر  ایران در عمان هم با اشاره به فعالیت بنیاد مستضعفان در زمینه احداث کارخانه های فولاد و سیمان و اجرای پروژه های ساختمانی در عمان گفت: پیش نویس چند قرارداد جدید نیز از سوی مقامات عمان به سفارت ایران تحویل داده شد تا به مسئولان بنیاد داده شود.

وی به دیدار مدیران بنیاد مستضعفان با وزیر حمل و نقل عمان اشاره  و افزود: عمانی ها اخیرا مناقصه پروژه یک میلیارد دلاری ساخت آزاد راه را آغاز کرده اند و با توجه به سابقه خوب بنیاد مستضعفان در احداث ۸۰ کیلومتر تونل در آزادراه تهران – شمال، علاقه مند به سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در این پروژه عظیم آزادراهی عمان هستند.

در این نشست نیز سفیر ایران در اندونزی با اشاره به وجود ۱۷ هزار جزیره و ۲۶۰ میلیون نفر جمعیت به همراه روابط خوب سیاسی ایران و اندونزی افزود: این کشور بازار خوبی برای کالاها و خدمات فنی مهندسی ایران است که بنیاد مستضعفان می تواند در این زمینه سرمایه گذاری کند.

سفیر نمایندگی ایران در الجزایر نیز به قرارداد بنیاد مستضعفان مبنی بر راه اندازی کشت فراسرزمینی و ساخت کارخانه سیمان در الجزایر گفت: برای صادرات کالاهای ایرانی به شمال آفریقا لازم است خط کشتیرانی قوی مد نظر قرار گیرد.

وی از مدیران بنیاد مستضعفان درخواست کرد تا این بنیاد در الجزایر به عنوان کانون ارتباطی با سایر کشورها شمال آفریقا، دفتر نمایندگی مستقل تاسیس کنند. همانگونه که دفتر نمایندگی بنیاد در روسیه توانسته ارتباطات این نهاد با سایر کشورهای سی آی اس را مدیریت کند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : موافقت ایران و بلاروس برای تهاتر نفت با ماشین آلات صنعتی

موافقت ایران و بلاروس برای تهاتر نفت با ماشین آلات صنعتی