جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
مهمترین پروژه‌های ژنتیک کشور/ جایگاه ایران در تنوع زیستی

مهمترین پروژه‌های ژنتیک کشور/ جایگاه ایران در تنوع زیستی


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، دکتر محمود تولایی عصر امروز (چهارشنبه) در چهارمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران که به صورت آنلاین در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری چنین کنگره‌هایی حتی در این شرایط به صورت مجازی، تلاش‌هایی است که به گسترش سلامت کمک می‌کند.

وی افزود: همچنین این اقدامات می‌تواند به جامعه بشری کمک کند تا بر بیماری کرونا فائق آییم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران خاطرنشان کرد: بشر با تمامی پیشرفت‌هایی که در طی قرن‌ها داشته هنوز به طور کامل به تمامی رازهای خلقت حتی در حد یک ارگانیسم دست نیافته است، از این رو راه طولانی در پیش داریم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی منابع ژنتیکی برای این عالم هستی ذخایر ارزشمندی است که تخریب هر یک از این منابع آثار سویی بر اکوسیستم و سایر موجودات می‌گذارد، عنوان کرد: ذخایر ژنتیکی از مهمترین ارکان برای تامین غذا، سلامت و تامین انرژی به شمار می‌رود که بدون آن ادامه حیات میسر نخواهد بود.

تولایی تاکید کرد: ایران از انواع اقلیم‌های متعدد و تنوع زیستی زیادی برخوردار است و جزو ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ تنوع زیستی محسوب می‌شود.

رئیس انجمن ژنتیک افزود: این سرمایه گرانبها امانتی برای نسل حاضر است که حفظ آن برای ارائه به نسل‌های بعدی از وظایف ما به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه این امانتداری جز با تلاش علمی میسر نخواهد بود، عنوان کرد: پروژه ژنوم انسانی یکی از شاهکارهای عرصه علم و فناوری در هزاره سوم محسوب می‌شود که با هدف توالی یابی ژنوم، توسعه فناوری، کاهش هزینه و افزایش کیفیت استخراج DNA را فراهم کرد.

رئیس انجمن ژنتیک ایران افزود: بعد از پروژه ژنوم انسانی، پروژه‌های مهم جهانی دیگری مانند N کد با هدف شناخت ساختارهای ویژه، پروژه پروتئین انسانی انجام شد که ما را یک قدم به فهم چگونگی عملکرد ساختار بدن نزدیک تر کرد.

تولایی در خصوص پروژه‌های دیگر که در کشور انجام گرفت، گفت: پروژه دیگری در کشور انجام شد که افق جدیدی در ارتباط با بیماری‌ها، سلامت و مواجهه ما در رژیم‌های غذایی و سبک‌های زندگی و چگونگی مواجهه بدن موجودات زنده در برابر بیماری‌ها فراهم کرد.

وی تصریح کرد: فناوری‌ های توالی یابی نسل جدید NGS و کریسپر به عنوان دو فناوری کلیدی است که بشر را برای درک بهتر برای تفسیر ژنوم و استفاده از روش‌های هدفمند درمانی، توانمند کرده است.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی تلاش علمی هماهنگ برای درک بهتر ساختار سیستم‌های موجودات زنده، بحث و تبادل نظر و استفاده از روش‌های مهندسی ژنوم ضرورت جدی تری یافته است، گفت: در واقع فناوری‌های حوزه ژنومی در ارتقای سلامت و کاهش بروز بیماری‌های شایع از طریق غربالگری، پیشگیری و تصمیم گیری‌های بهینه درمانی نقش مهمی دارند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: همچنین تولید داروها و واکسن‌های نسل جدید، توجه به کشاورزی و امنیت غذایی، استفاده بهینه از منابع خداداد در اکوسیستم از نقش‌های مهم تحقیقات ژنومی محسوب می‌شوند.

تولایی با بیان اینکه انجمن ژنتیک ایران نیم قرن است که فعالیت می‌کند، گفت: در این انجمن به حوزه‌های ژنتیک انسانی، گیاهی، زیست سازگارها، جانوری، دام، آبزیان و ذخایر ژنتیکی توجه داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم در راستای بهره برداری درست و ایمن ذخایر زیستی کشور گام برداریم.

وی با تاکید بر شکوفایی استعدادهای دانش آموزان در این کنگره گفت: کنگره ژنتیک می‌تواند نوید بخش تحرک و تلاش برای مشارکت در ایجاد همکاری‌های منسجم علمی با همکاری محققان در کشورهای پیشرو باشد.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با تاکید بر اینکه امروز در جایگاهی هستیم که بیش از هر زمان دیگری در ژنتیک دارای درک بهتر از ساختارهای زیستی هستیم، گفت: ما در صدد هستیم که برای پیشرفت بیشتر با همکاری یکدیگر تلاش کنیم.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: مهمترین پروژه‌های ژنتیک کشور/ جایگاه ایران در تنوع زیستی

مهمترین پروژه‌های ژنتیک کشور/ جایگاه ایران در تنوع زیستی

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش