یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
مرور اتفاقات تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۰/ جنگ اعراب با ایران این بار در زمین چمن

مرور اتفاقات تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۰/ جنگ اعراب با ایران این بار در زمین چمن


به گزارش خبرگزاری پایگاه خبری نهانه به نقل از خبر آنلاین؛ تیم ملی ایران خود را برای جام ملتهای آسیا آماده می کند و شاگردان کی روش تا ده روز دیگر وارد مسابقات می شوند. جام ملتهای آسیا از ۱۵ دی تا ۱۲ بهمن در امارات برگزار می شود. ایران که با سه قهرمانی پرافتخارترین تیم آسیا محسوب می شود بیش از ۴۰ سال است که دیگر به مقام قهرمانی نرسیده و کی روش و شاگردانش در تلاش برای شکستن این طلسم هستند. یکی از جام ملتهایی که ایران شانس اول قهرمانی بود اما اتفاقات بیرونی باعث حذف ایران شد، جام ملتهای ۱۹۸۰ کویت بود. همزمان با شروع بازی ها عراق با حمله به ایران، جنگ هشت ساله را راه انداخت تا بازیکنان ایران دور از وطن در شوک جنگ باشند.

تیم ملی فوتبال ایران آن زمان با بازیکنانی مثل ناصر حجازی، حسین فرکی، احمد سنجری، نصرالله عبداللهی، محمود حقیقیان، کریم بوستانی، عبدالرضا برزگری، امیر مرزوقی، عزیز دسترس، حسین فداکار، حبیب خبیری، حمید علیدوستی، بهتاش فریبا، حمید درخشان، محمد پنجعلی، رضا نعلچگر، ایرج دانایی فر، مهدی دینورزاده، محممود ابراهیم زاده، حسن روشن و هدایت شجاع غفاری پا به رقابتها گذاشت. در بازی اول ایران با سوریه بدون گل مساوی کرد،سوریه آن زمان تیم قدرتمندی در فوتبال آسیا بود. اما بازی دوم که همزمان با حمله عراق به ایران شده بود یعنی ۳۱ شهریور۵۹  بازی ایران و چین بود که به تساوی دو بر دو انجامید وبازیکنان تیم ملی ایران خبر از حمله عراق به ایران نداشتند.بازیکنان شب به هتل می آیند که محمد پنجعلی خبر می دهد به عراق به ایران حمله کرده است و به همین دلیل اوضاع روحی و روانی تیم به هم می ریزد. پنجعلی خبر می دهد که ۱۶۰ هواپیمای عراقی تهران را بمباران کرده است.جالب اینجاست که تیم ملی عراق در آن رقابتها حضور نداشت اما دیگر تیم های عربی حاضر در مسابقات و به خصوص کویت می خواستند از فرصت استفاده کنند تا تیم ملی ایران که یکی از مدعیان قهرمانی بود را کنار بزنند.در هر حال بازیکنان ایران که نمی توانستند با شهرهایشان تماس بگیرند با نگرانی بازی و تمرین می کردند. تلفنها درتهران قطع شده بود.البته بازیکنان جنوبی مثل عبدالرضا برزرگری، کریم بوستانی و عزیز دسترس جنوبی بودند. با این همه نگرانی تیم ملی ایران در دو بازی مقدماتی دیگر یعنی مقابل بنگلادش و کره شمالی به ترتیب هفت بر صفر و سه بر دو به پیروزی رسید و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد تا حریف کویت شود.اما یک روز قبل از بازی با کویت برادر حسن روشن یعنی حسین روشن شهید شد و خبر آن به حسن روشن رسید و همین کلا تیم را به هم ریخت. این ماجرا یک شوک بزرگ به تیم ملی بود. هیچ بازیکنی نمی توانست حسن روشن را آرام کند.حسن روشن تنها یک نیمه برای ایران مقابل کویت بازی کرد و البته پس از پایان بازی از راه دوبی به تهران آمد تا در مراسم برادرش شرکت کند. نکته عجیب این بود که داور شرق آسیایی بازی چند دقیقه زودتر از پایان نود دقیقه سوت پایان بازی را به صدا درآورد.

۲۵۶ ۴۱

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه ورزش: مرور اتفاقات تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۰/ جنگ اعراب با ایران این بار در زمین چمن

مرور اتفاقات تیم ملی در جام ملت‌های ۱۹۸۰/ جنگ اعراب با ایران این بار در زمین چمن

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش