چهارشنبه , ۲ مهر ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
مروری بر عملکرد سازمان ملی استاندارد در ۹۰ سال گذشته + نمودار

مروری بر عملکرد سازمان ملی استاندارد در ۹۰ سال گذشته + نمودار

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، سابقه تأسیس استاندارد در ایران با توجه به مجموعه وظایف و تکالیف قانونی سازمان ملی استاندارد ایران مقارن با سال ۱۳۰۴ خورشیدی و تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها است.

بیش از ۹ دهه از عمر استاندارد در ایران می‌گذرد و در این بین، توسعه روزافزون آن در تمامی شئون زندگی ایرانی را باید قبل از هر چیز مرهون بنیان‌های حقوق استاندارد و گسترش آن در تار و پود نظام حقوقی ایران دانست.

این امر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شتاب گسترده‌ای یافت تا آنجایی که در سال ۱۳۹۶، شالوده حقوقی «نظام استاندارد» در ایران بنیان نهاده شد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر رتبه ایران در سازمان جهانی استاندارد در بین بیش از ۱۶۰ کشور جهان ۲۲ می‌باشد که این رتبه در سال ۹۲، ۳۱ بوده اما ایران در این زمینه تا سال ۵۷ رتبه‌ای نداشته است.

این گزارش می‌افزاید، یکی از افتخاراتی که سازمان ملی استاندارد در ۴۰ سال گذشته کسب کرده است توفیق کسب یکی از ۱۵ کرسی هیأت مدیره فنی سازمان ایزو توسط جمهوری اسلامی ایران است. همچنین این سازمان توانست عضویت در هیأت مدیره فنی سازمان بین‌المللی استاندارد برای اولین بار در سال ۹۶ برای دوره ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ را کسب کند.

از جمله عملکرد آماری مقایسه‌ای مهم‌ترین فعالیت‌های بین‌المللی سازمان ملی استاندارد ایران می‌توان به استانداردهای بین‌المللی تدوین شده به رهبری ایران اشاره کرد که در این مورد تا سال ۵۷ هیچ چیزی ثبت نشده اما این رقم در سال ۹۷ به ۲۸ رسیده است. 

تا سال ۸۷ فقط ۱۰ امضای تفام‌نامه بین‌المللی با سازمان استاندارد سایر کشورها صورت گرفته که این مورد در سال ۹۷ به ۶۴ رسیده است. 

عملکرد آماری مقایسه‌ای مهمترین فعالیت‌های ملی سازمان ملی استاندارد ایران نشان می‌دهد استانداردهای ملی تا سال ۵۷ فقط ۲۲۲۰ مورد بوده اما تدوین این استانداردها در سال ۹۷ به ۳۲۸۱۷ مورد رسیده است. 

همچنین تا سال ۸۷ کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری فقط ۵۷ قلم بوده که در حال حاضر تعداد این کالاها به ۱۸۶۴ قلم رسیده است. 

 

 

 

اطلاعات این گزارش براساس اسناد منتشر شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به دست آمده است. 

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : مروری بر عملکرد سازمان ملی استاندارد در ۹۰ سال گذشته + نمودار

مروری بر عملکرد سازمان ملی استاندارد در ۹۰ سال گذشته + نمودار

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش