پنج شنبه , ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
مجلس به دنبال سروسامان دادن به پخش اعترافات از صداوسیما /گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از تخلفات اراضی و املاک

مجلس به دنبال سروسامان دادن به پخش اعترافات از صداوسیما /گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از تخلفات اراضی و املاک


علی‌اصغر یوسف نژاد در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه‌) مجلس شورای اسلامی پنج طرح و لایحه را به صورت عادی اعلام وصول کرد.

طرح اعمال سه جانبه‌گرایی در ارکان عالی سازمان تامین اجتماعی، طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صداوسیما و دیگر رسانه‌های گروهی، طرح تشکیل استان مازندران غربی با مرکزیت شهرک نمک‌آبرود، طرح تشکیل و اداره مناطق آزاد زیارتی و سیاحتی، لایحه موافقت‌نامه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای مسافر و کالا بین ایران و سوئیس.

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از تخلفات اراضی و املاک در مجلس قرائت شد

همچنین در جلسه علنی امروز مجلس، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره علل و مصادیق تخلفات اراضی و املاک را در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص بررسی علل و مصادیق تخلفات اراضی و املاک از قبیل تغییر کاربری، تملک اراضی دولتی، ساخت و ساز غیرمجاز و تصرف که از سوی بهرام پارسایی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی قرائت شد به خلاصه اقدامات کمیسیون در بررسی موضوع زمین‌خواری پرداخته شده و نمونه‌های پرونده‌های تشکیل شده در کمسیون و اقدامات انجام شده مورد اشاره قرار گرفته و نهایتا ضمن آسیب شناسی علل وقوع یا تسهیل فرآیند زمین‌خواری در پرونده‌های مطروحه پیشنهاداتی در این رابطه ارائه شده است.

در بخش نتیجه‌گیری این گزارش آمده است: همان‌طور که استحضار دارید در راستای اجرای ماده ۵ قانون نحوه اجرای نودم قانون اساسی این کمیسیون پس از احراز تخلف اعم از تغییر کاربری یا تصرف غیرمجاز و … با تکمیل مستندات با دستگاه‌های ذیربط از طریق مکاتبه، بررسی جلسه، بازدید و … نسبت به ارسال پرونده به مراجع قضایی اقدام کرده که در بسیاری از موارد نیز منتج به اعاده اراضی تغییر کاربری شده به وضع سابق و نیز رفع تصرف از اراضی ملی تصرفی شده است.

علی ای حال طبق پیگیری‌های این کمیته و براساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور طی سال‌های ۸۴ تا ۹۵، ۱۷۷ هزار و ۴۱۶ فقره پرونده در حوزه تصرفات غیرقانونی در اراضی ملی اعم از جنگل‌ها، مراتع و مناطق حفاظت شده چهارگانه با مساحتی بالغ بر ۵۵۰ هزار و ۹۳۲ هکتار تشکیل شده که براساس پیگیری‌های سازمان جنگل‌ها و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها مساحتی بالغ بر ۲۷۷ هزار و ۱۱۲ هکتار از اراضی ملی خلع ید صورت گرفته است. علاوه بر آن حسب اعلام وزارت جهاد کشاورزی از مجموع ۴۱ هزار هکتار از اراضی که طی بازه زمانی صدرالذکر به صورت غیرمجاز تغییر کاربری داده شده تاکنون ۱۳ هزار هکتار به وضع سابق اعاده و الباقی نیز در حال پیگیری از طریق مراجع قضایی است.

بررسی این آمار بیانگر آن است که اقدامات مفیدی در راستای اعاده اراضی تغییر کاربری داده شده یا تصرفی طی سالیان اخیر انجام شده لیکن اقدامات به عمل آمده کافی نبوده و نتیجه مطلوب کمیسیون و دستگاه‌های ناظر در این خصوص حاصل نشده است لذا انتظار است سرعت و دقت بیشتری در پیگیری از وقوع چنین پدیده‌هایی و همچنین برخورد به موقع و قاطع به هنگام وقوع تخلفات ذکر شده از سوی دستگاه مذکور به عمل آید.

این خبر درحال تکمیل است…

۲۷۲۷

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : مجلس به دنبال سروسامان دادن به پخش اعترافات از صداوسیما /گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از تخلفات اراضی و املاک

مجلس به دنبال سروسامان دادن به پخش اعترافات از صداوسیما /گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از تخلفات اراضی و املاک

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش