یکشنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
مجسمه‌های منیر تفکچیچ؛ ادای دینی کوچکی نسبت به شهیدان کربلا

مجسمه‌های منیر تفکچیچ؛ ادای دینی کوچکی نسبت به شهیدان کربلا

پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر_گروه فرهنگ، امجد جاودان: خانه بسیاری از مردم بوسنی با آثار هنری «منیر تُفِکچیچ»، هنرمند بوسنیایی آراسته شده است. این کارها، آنطور که خود این هنرمند عنوان می‌دارد، متأثر و ملهم از حس میهن‌پرستی و عشق و علاقه او به کشورش، بوسنی و هرزگوین و دین اسلام و به یادآورنده برش‌هایی از تاریخ است. آرزوی این هنرمند بوسنیایی آن است که آثار هنری‌اش در اماکنی در معرض دید قرار گیرند که او کارهایش را بر اساس همان مکان‌ها و یا رویدادهای واقعه کربلا ساخته است.

همزمان با محرم سال جاری، منیر تفکچیچ مجسمه‌هایی ساخته است که آنها را سخن دل و ادای دینی کوچکی نسبت به یاد شهیدان کربلا می‌داند.

منیر تفکچیچ که فارغ التحصیل رشته فلسفه در بوسنی و هرزگوین است، با آثار خود قصد دارد مراتب عشق و علاقه خود به پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و اهل‌بیت مطهرش را ابراز دارد.
وی معتقد است خلائی در میان مسلمانان در خصوص شناخت جایگاه اهل‌بیت پیامبر (ص) و ظلمی که به ایشان رفته است، احساس می‌شود لذا تلاش کرده است هریک از آثارش بیانگر درد و رنجی باشد که به خاندان پیامبر رفته است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان از جمله بوسنی و هرزگوین که امکان مراسم گرامیداشت شهدای کربلا در ایام محرم حسینی را متفاوت با سال‌های پیش کرده است، منیر تفکچیچ تصمیم گرفته است با ارادت قلبی به امام حسین (ع) و اولاد و اصحاب ایشان، هر روز از محرم را به ساخت یک مجسمه با موضوعات عاشورایی بپردازد.

منیر تفکچیچ متولد سال ۱۹۷۳ در شهر زنیتسا و اکنون دارای سه فرزند به نام‌های محمد، علی و عباس است. او همچنین سابقه شرکت فعال در جنگ بوسنی و هرزگوین را داشت است. همسر وی خواهر شهید محمد آودیچ است که به همراه شهید رسول حیدری ناجوانمردانه به دست کرواتهای بوسنی به شهادت رسیدند.

نمایش این مجسمه‌ها در شهرهای مقدس قم، مشهد، نجف و کربلا از آرزوهای این رزمنده دیروز و هنرمند، خطاط، نقاش و مجسمه‌ساز امروز بوسنیایی است.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : مجسمه‌های منیر تفکچیچ؛ ادای دینی کوچکی نسبت به شهیدان کربلا

مجسمه‌های منیر تفکچیچ؛ ادای دینی کوچکی نسبت به شهیدان کربلا

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش