لاوروف :روسیه در۱۰ سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: لاوروف :روسیه در۱۰ سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است خبر بین المللی:

به گزارش روز جمعه پایگاه خبری ‘ پودروبنی ‘ ازبکستان ، لاوروف طی سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، افزود: روابط و همکاری های راهبردی روسیه با کشورهای آسیای مرکزی بر تاریخ مشترک ، سطح بالای اعتماد متقابل و رویکرد واحد نسبت به مسایل جاری جهان مبتنی است .
وی با اشاره به روابط بازرگانی و اقتصادی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی گفت : میزان سرمایه گذاری روسیه در این منطقه ۲۰ میلیارد دلار است و در این منطقه بیش از هفت هزار و ۵۰۰ شرکت روسی و شرکت های مشترک فعال است .
وزیر امور خارجه روسیه خاطر نشان کرد : موقعیت جغرافیایی کشورهای آسیای مرکزی ایجاب می کند تا از حوزه های حمل و نقل مختلف برای تقویت روابط بازرگانی و اقتصادی با کشورهای آسیا و اقیانوسیه از جمله آسیای جنوبی و اروپا بصورت کارآیی استفاده کنند.
لاوروف گفت : روسیه آماده است از طریق توسعه دالان های بین المللی حمل و نقل در مسیرهای شرق و غرب و شمال –جنوب به این فرآیند کمک کند .
وی افزود: ایجاد سیستم واحد ترانزیتی اتحادیه اقتصادی اورآسیا و همکاری در قالب طرح حمل و نقل چینی ‘یک نوار و یک راه ‘ می تواند به حل موثر همه این وظایف کمک کند و به کشورهای آسیای مرکزی نیز امکان می دهد تا نقش خود در سیستم حمل و نقل قاره را افزایش دهند .
لاوروف افزود: مشکلات موجود در منطقه مربوط به تامین انرژی و دسترسی به ذخایر آبی باید از طریق گفتمان سازنده و با در نظر گرفتن منافع یکدیگر در حوزه انرژی برق آبی و بخش کشاورزی حل و فصل شود .
وی گفت : در حال حاضر قاره اورآسیا به همکاری های متقابل مبتنی برتعادل منافع نیاز دارد و بازیگران خارجی باید به این روند کمک کرده و نباید در راستای جلب کشورهای منطقه به بازی با نتیجه صفر که در طرح موسوم به ‘ آسیای مرکزی بزرگ ‘ منعکس شده است ، تلاش کنند .
وی با اشاره به اینکه منطقه همچنین نیاز به روابط و همکاری های سازنده با همه کشورها دارد ، تصریح کرد ، نباید کشورهای آسیای مرکزی را در مقابل گزینه های غلطی چون شمال و یا جنوب قرار داد و باید به همه تعهدات این کشورها در قالب سازمان همکاری شانگهای ، سازمان پیمان امنیت دسته جمعی ، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع و اتحادیه اقتصادی اورآسیا احترام قایل شد .
آساق ** ۳۳۷* ۱۵۷۹ * انتشار:مرضیه فاتحی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : لاوروف :روسیه در۱۰ سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است

لاوروف :روسیه در۱۰ سال اخیر بیش از شش میلیارد دلار به کشورهای آسیای مرکزی کمک کرده است

۲۷ January 2018 | 2:11 am

دوره بازرسی جوش