جمعه , ۱۵ اسفند ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
قدرت دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در برندینگ سازمانی

قدرت دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در برندینگ سازمانی

به گزارش بازرگانی پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، قیمت یک کتانی سفید معمولی حدوداً ۸۰ هزار تومان است. همان کتانی سفید در صورتی که لوگوی برند نایک یا سه خط مشکلی لوگوی برند آدیداس روی آن باشد تا ۱۰ برابر قیمت خواهد داشت. این همان قدرت برندینگ است.

برندینگ می‌تواند باعث شود که ارزش محصول شما تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کند. ممکن است شما مالک یک ساندویچی باشید یا اینکه مالک یک کسب و کار فروشگاهی آنلاین باشید که در سطح جهانی و بین المللی فعالیت می‌کنید.

اما کسب و کارها چطور می‌توانند اقدام به برندسازی کنند؟ کسب و کارهایی که به لحاظ بودجه‌های مالی محدودیت ندارند و به منابع مالی دسترسی دارند می‌توانند به هر آنچه در راه برندینگ نیاز دارند، دسترسی داشته باشند.

اما در مورد کسب کارهای کوچک و متوسط چه می‌توان گفت؟ خصوصاً کسب وکارهایی که باید به ازای تومن به تومنی که خرج می‌کنند حساب و کتاب داشته باشند و بسنجند که آیا نرخ بازگشت سرمایه آنها برایشان خوب است یا خیر، چه استراتژی‌های برندینگ مطمئنی را می‌توان برای این کسب و کارها در نظر گرفت؟

دیجیتال مارکتینگ نوشدارویی برای کسب کارهای کوچک و متوسط

تعاریف مختلفی از دیجیتال مارکتینگ ارائه شده است. اما طبق یکی از تعاریفی که در یکی از وب سایت‌های معتبر دنیا از این علم شده و اغلب کارشناسان نیز روی آن نظر دارند به این ترتیب است که؛

«دیجیتال مارکتینگ تمامی اقدامات بازاریابی را شامل می‌شود که از یک دستگاه الکترونیکی یا اینترنتی در آن استفاده می‌شود. کسب و کارها از کانال‌های دیجیتال مارکتینگ نظیر موتورهای جستجو، شکبه های اجتماعی، ایمیل و دیگر سایت‌ها برای ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه استفاده می کند».

بازاریابی چند کانالی

یک کاربر عادی معمولاً از پنج یا شش کانال در طول مدت زندگی خود استفاده می‌کند. اپلیکیشن‌های موبایلی، شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و توییتر، اینستاگرام، لینکدین و غیره) و البته ایمیل و اس ام اس. دیجیتال مارکتینگ به مثابه یک رسانه متحدالشکل و واحد عمل می‌کند که از طریق آن می‌توانید به مشتریانتان در تمامی این کانال‌ها دسترسی داشته باشید.

این اتحاد کانالی در دیجیتال مارکتینگ از طریق زیر صورت می‌پذیرد؛

* بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی جهت دست یافتن به پایگاه کاربران شبکه‌های اجتماعی

* ایمیل مارکتینگ برای دست یافتن و رسیدن به مشتریان در صندوق‌های اینباکس ها یا ایمیل‌های ورودی آنها

* بازاریابی اپلیکیشن‌های موبایلی جهت برآورده کردن نیازها و علائق مشتریان از طریق اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌های کاربری

* بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو یا بازاریابی در موتورهای جستجو برای دست یافتن به مشتریان از طریق جستجوهای اینترنتی که آنها انجام می‌دهند.

ویروسی شدن

در گذشته بازاریان به مشتریانشان می‌گفتند: «برندها یک شبه ساخته نمی‌شوند. موفقیت یک برند در طول دهه‌ها اتفاق می‌افتد و نه یک سال یا ده سال». این عقیده بعدها ثابت شد که با استفاده از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ افسانه‌ای بیش نیست. یکی از مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ این است که باعث می‌شوند که پست‌ها و محتواهای شما حالت ویروسی پیدا کنند و یک شبه میان میلیون‌ها نفر دست به دست شوند.

یک توییت، یک ویدئوی یوتیوبی، یک استوری فیسبوکی، یک تصویر اینستاگرامی و … همه و همه انواع بی پایانی از محتواها و حوزه‌هایی هستند که چنانچه به شیوه درستی مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند نام یک کسب و کار را مانند یک برند فوق العاده قدرتمند در کل دنیا مخابره کنند.

و این قدرت ویروسی شدن است که اگر به خوبی استفاده شود، می‌تواند به کسب و کارها کمک کند که بیزینس یا کسب و کارشان را به درآمدهای میلیون دلاری در کوتاه‌ترین مدت زمان ممکن برسانند. در واقع به نظر می‌رسد که علم باعث می‌شود پست‌ها ویروسی شوند.

داستان موفقیت برند لندروور

یک مثال و نمونه کامل و موفقی از این حالت تبلیغات درگیر کننده کمپانی لندروور است. لندرور یکی از بازیگران اصلی در بخش خودروهای ممتاز است.

برخلاف روزگاران قدیم که تبلیغات چاپی و رسانه‌ای گزینه پیش فرض تمامی برندها بود، این بار کمپانی لندروور تصمیم گرفت تا تبلیغات درگیرکننده ای را در کانال یوتیوب از طریق یک آژانس تبلیغاتی معتبر تولید و عرضه کند. با استفاده از تبلیغات یوتیوبی این برند توانست نمایش فوق العاده ای را از برند خود طی فقط ۲۴ ساعت ایجاد کند.

در زیر نتایجی که این کمپانی از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی در کانال یوتیوب به آنها دست یافته را می‌خوانید؛

* دست یافتن به نرخ درگیری یا تعامل ۳.۶۵ درصد

* کاربران به طور متوسط ۲۳ ثانیه از این تبلیغات را مشاهده کرده بودند.

* ویدئوهای یوتیوبی این کمپانی ۱۱ میلیون بار توسط کاربران دیده شد و تعداد درگیری‌ها و تعامل با این ویدئوها ۲۲۸ هزار مرتبه بوده است.

نتیجه گیری

دیجیتال مارکتینگ آنچه را که می‌بایست برای ایجاد درگیری و تعامل وجود داشته باشد را در خود دارد و یک هویت برند منحصر به فرد را برای یک کسب و کار ایجاد می‌کند.

محتواهای همیشه سبز

بازاریابی محتوا بخش لاینفکی از دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی محتوا با تولید محتوا و ایجاد محتواهای همیشه سبز در مورد موضوعاتی که خود مشتریان آنها جستجو می‌کنند، موثر واقع می‌شود. چنین محتواهای همیشه سبزی می‌تواند به کسب و کارها کمک کنند که بدون اینکه مجبور باشند که هزینه گزافی را بابت تبلیغات متحمل شوند، مشتریان بالقوه خود را پیدا کنند و خودشان را در معرض دید آنها قرار دهند. چنین محتواهایی به مدت طولانی از اعتبار بالایی خواهند بود که به همین دلیل است که اصطلاحاً به آنها محتواهای همیشه سبز گفته می‌شود.

سخن پایانی

اگر از Don Draper که یکی از تئوریسین‌های بازاریابی سنتی است سوال کنید که یک برند را چگونه می‌توان ساخت، احتمالاً پاسخی که به شما می‌دهد در چارچوب زمانی نیم دهه‌ای قرار می‌گیرد.

اما چنانچه همین سوال را از یک دیجیتال مارکتر بپرسید، پاسختان احتمالاً یک پنجم همین زمان یعنی یک سال یا کمتر است.

دیجیتال مارکتینگ قدرتمندترین سلاحی است که می‌توانید در مهماتخانه بازاریابی خود داشته باشید. دیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی را با خود به همراه دارد که نمی‌توانید از آنها چشم پوشی کنید و آنها را نادیده بگیرید. برندسازی یا برندینگ در اوج تمامی این مزایا و منافع جای خواهد داشت.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : قدرت دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در برندینگ سازمانی

قدرت دیجیتال مارکتینگ و تاثیر آن در برندینگ سازمانی

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش