فعالیت تنها ۴ مرکز مشاوره ژنتیک در خراسان شمالی

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: فعالیت تنها ۴ مرکز مشاوره ژنتیک در خراسان شمالی خبر اجتماعی:

هاجر پاکدین جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا اظهارکرد: در مرکز خراسان شمالی ۲ مرکز و شهرستان های شیروان و اسفراین هر کدام یک مرکز مشاوره ژنتیک فعال است.
وی ادامه داد: در شهرستان فاروج اقداماتی انجام شده که امید است تا پایان سال جاری مجوز فعالیت را دریافت کند، در شهرستان های گرمه و جاجرم هم یک پزشک درخواست داده اما هنوز مجوز اخذ نشده است.
معاون توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان شمالی گفت: در شهرستان های مانه و سلمقان و رازو جرگلان نیز با توجه به پیگیری های لازم، هنوز پزشک معرفی نشده است .
پاکدین افزود: باید پزشک برای ایجاد مرکز مشاوره ژنتیک، گواهی داشته باشد که عده ای ازپزشکان دوره ها را گذارانده و آموزش های لازم را اخذ کرده و گواهی دارند اما از ایجاداین مراکز استقبال نمی شود.
وی گفت: طی ۹ ماهه امسال ۹۰۰ نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی و غیر پوشش در خراسان شمالی، مشاوره ژنتیک انجام دادند که از این تعداد حدود ۵۰ نفر از طریق آزمایش های ژنتیکی بیماری ژنتیکی آنها ثابت و به تشخیص رسیده است.
پاکدین بیان کرد: یکی از مشکلات خراسان شمالی این است که افراد برای انجام آزمایشات تخصصی ژنتیک باید به خارج از استان مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه با ارائه مشاوره ژنتیکی پیش از ازدواج به‌طورقطع از آسیب‌های اجتماعی و معلولیت پیشگیری می‌شود عنوان کرد: طی ۹ ماهه امسال، برای ۴۰ درصد از افراد، مشاورژه ژنتیک پیش از ازدواج نیز انجام شده است.
پاکدین با ذکر اینکه هزینه مشاوره ژنتیک افراد تحت پوشش بهزیستی ۱۰۰ درصد رایگان است و برای هزینه آزمایش های ژنتیکی هم اداره کل بهزیستی استان با یک آزمایشگاه قرارداد منعقد کرده است گفت: سقف کمک هزینه انجام آزمایش های تخصصی ژنتیک برای غیر مددجویان تا ۳۰ میلیون ریال و برای افراد تحت پوشش نیز ۵۰ میلیون ریال است.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون اعتبارات تخصصی در استان جهت برنامه های ژنتیک در ۶ ماهه نخست، چهار میلیارد ریال است که یکی میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال آن به شهرستان ها و آزمایشگاه ها جهت کمک هزینه آزمایشات ژنتیک پرداخت شده است.
پاکدین اظهارکرد: یک هزار و ۵۳۰ نفر در خراسان شمالی طی سال گذشته مشاوره ژنتیک انجام دادند.
اجرای مشاوره و طرح غربالگری اختلالات ژنتیک در خراسان شمالی از سه سال گذشته کلید خورد و طرح غربالگری اختلالات ژنتیک برای افراد بالای ۲۵-۱۵ سال در سه شهرستان بجنورد، شیروان و اسفراین اجرا می شود.
۸۶ هزار نفر در خراسان شمالی زیر پوشش اداره کل بهزیستی قرار دارند.
ع/ ۶۰۴۲ انتشار: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : فعالیت تنها ۴ مرکز مشاوره ژنتیک در خراسان شمالی

فعالیت تنها ۴ مرکز مشاوره ژنتیک در خراسان شمالی

۱۲ January 2018 | 1:06 pm

دوره بازرسی جوش