دوشنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
عوارض تزریق واکسن مدرنا خستگی و درد ماهیچه ای اعلام شد

عوارض تزریق واکسن مدرنا خستگی و درد ماهیچه ای اعلام شد


به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از بیزینس اینسایدر، چند روز قبل مدرنا اعلام کرد واکسن بالقوه این شرکت برای مقابله با کووید ۱۹بیش از ۹۴ درصد کارآمد است. پیش از آن نیز شرکت فایزر اعلام کرده بود واکسن  کووید۱۹ که با همکاری بیو ان تک توسعه داده ۹۰ درصد کارآمد است.

هر دو این واکسن ها با استفاده از فناوری RNA توسعه یافته اند. فایزر اطلاعات زیادی عوارض جانبی واکسن بالقوه خود منتشر نکرده و فقط توضیح داده هیچ عوارض جانبی از تزریق واکسن مشاهده نشده است.

از سوی دیگر شرکت مدرنا اعلام کرد واکسن در کل عملکرد خوبی داشته و بیشتر عوارض جانبی رصد شده معتدل بوده اند.

این در حالی است که برخی شرکت کنندگان در آزمایش بالینی این شرکت عوارض جانبی شدیدتری را رصد کردند. اما تعریف دقیق عوارض جانبی به علائم بستگی دارد هرچند به طور کلی عوارض جانبی شدید مواردی هستند که از فعالیت های روزانه جلوگیری کنند.

واکسن مدرنا در ۲ دوز با فاصله ۲۸ روز  به افراد تزریق می شود و بیشتر موارد عوارض جانبی پس از تزریق واکسن دوم ظهور می کنند.

تنها عارضه جانبی پس از دریافت دوز اول واکسن درد در محل تزریق بود که ۲.۷ درصد داوطلبان آن را گزارش کرده بدند. اما عوارض جانبی که داوطلبان پس از دریافت دوز دوم مشاهده کردند به ترتیب عبارتند از: خستگی (در ۹.۷ درصد شرکت کنندگان)، درد ماهیچه ای(۸.۹ درصد )، درد مفاصل (۵.۲ درصد)، سردرد(۴.۵ درصد ) ، درد در محل تزریق(۴.۱ درصد) و قرمزی در محل تزریق (۲ درصد).

مدرنا این عوارض جانبی را کوتاه مدت دانست اما اطلاعات دیگری در این زمینه ارائه نکرد. البته باید اشاره کرد این موارد عوارض جانبی هستند که درباره آنها از مدرنا سوال شده و تمام موارد را در بر نمی گیرند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: عوارض تزریق واکسن مدرنا خستگی و درد ماهیچه ای اعلام شد

عوارض تزریق واکسن مدرنا خستگی و درد ماهیچه ای اعلام شد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش