جمعه , ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران‌کننده است

سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران‌کننده است

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، سفیر اسبق فرانسه در ایران در گفت‌وگو با یک خبرگزاری غربی گفت، افزایش اورانیوم غنی سازی شده ایران به بیش از ۲۰ درصد نگران کننده است.

«فرانسوا نیکولو» سفیر اسبق فرانسه در ایران دوشنبه در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت: «کاستن از میزان اورانیوم غنی شده به زیر ۳۰۰ کیلوگرم به آسانی امکان‌پذیر است، اما نگرانی کشورهای حاضر در برجام  رسیدن سطح غنی‌سازی ایران به ۲۰ درصد است.»

روز دوشنبه ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم ۳٫۶۷ درصد غنی‌شده‌اش از ۳۰۰ کیلوگرم، سقف مدنظر توافق هسته‌ای وین، فراتر رفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تائید کرد. (جزئیات بیشتر)

 


فرانسوا نیکولو

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا نیکولو در ادامه این گفت‌‌وگو اظهار داشت، مادامی‌که ایران به آستانه یک تن اورانیوم کم‌غنی‌شده نزدیک نشده نباشد، نگرانی جدی وجود ندارد، اما به عنوان مثال اگر ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد ایران به ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم برسد، آن موقع جای نگرانی جدی است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که اگر تا شانزدهم تیر، کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکنند، گام دوم در کاهش تعهدات خود را ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام خواهد برداشت، افزایش سطح غنی‌سازی می‌تواند یکی از اجزای گام دوم باشد.

دولت آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شد و به فاصله ۹۰ و ۱۸۰ روز بعد از آن تمامی تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد و بر گستره این تحریم‌ها افزود.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران زمینه‌های ادامه پایبندی ایران به این توافق را فراهم آورند. ایران تاکید دارد که این کشورها علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا هیچ اقدام عملی برای محقق کردن این وعده‌ها صورت نداده‌اند. 

انتهای پیام/

 

 

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران‌کننده است

سفیر اسبق فرانسه در تهران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران‌کننده است

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش