• Home
  • زلزله در منطقه مرزی افغانستان در مسقط الراس شبکه حقانی

زلزله در منطقه مرزی افغانستان در مسقط الراس شبکه حقانیاز سویی افغانستان بسیار آسیب پذیر و توسعه نیافته است. از سوی دیگر گروه طالبان از۲۵ مرداد ۱۴۰۰ دولت مستقر جمهوری اسلامی افغانستان را سرنگون کردند. بحران اقتصادی میلیون ها نفر را در فقر فرو برده است و ۳٫۵ میلیون کودک نیاز به حمایت تغذیه ای دارند. سازمان ملل متحد این وضعیت را «بحران ناامنی غذایی و سوء تغذیه با ابعاد بی‌نظیر» خوانده است. ماه گذشته تخمین زده شد که تقریباً ۲۰ میلیون نفر در این کشور – حدود نیمی از جمعیت – با گرسنگی مواجه هستند.

طالبان افغانستان یک سازمان شبه نظامی تندرو سلفی تروریستی است که در سال ۱۹۹۴ در جریان جنگ داخلی که پس از خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان ایجاد شد. طالبان به دنبال ایجاد حکومتی به نام امارات اسلامی با دیدگاه های تندروی سلفی است. این گروه از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت و پایگاهی را برای القاعده برای سازماندهی حملات ۱۱ سپتامبر فراهم کردند. پس از تهاجم آمریکا در سال ۲۰۰۱، طالبان از قدرت کنار رفتند. از آن زمان، طالبان برای بیرون راندن نیروهای نظامی خارجی از افغانستان و مشروعیت‌زدایی از دولت افغانستان مبارزه کردند. مذاکرات بین آمریکا و طالبان که در سال ۲۰۱۸ آغاز شد و منجر به امضای توافقنامه ای در فوریه ۲۰۲۰ در دوحه قطر شد که خروج نیروهای خارجی را پیش بینی می کرد.

اگرچه طالبان رسما در سال ۱۹۹۴ تشکیل شد، اما جنگجویان اصلی آن از مجاهدین افغان بودند، که از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ با اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان جنگیدند. در این مدت، جنگجویان به طور مخفیانه توسط سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان – آی اس آی- حمایت و سازماندهی می شدند. حمایت مالی از عربستان برای ترویج اسلام سلفی در مدارس دینی محل پرورش طالبان تامین می شد. در ۳ نوامبر ۱۹۹۴، طالبان در یک حمله غافلگیرانه کنترل شهر قندهار را به دست گرفتند. در سال ۱۹۹۶، طالبان با موفقیت کنترل کابل را به دست گرفتند و امارت اسلامی افغانستان را تأسیس کردند. ملا عمر رئیس دولت شد. تنها سه دولت خارجی بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ حکومت طالبان را به رسمیت شناختند: پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی. ائتلاف شمال به رهبری احمد شاه مسعود، به اصلی‌ترین اپوزیسیون نظامی و سیاسی دولت طالبان تبدیل شد. در سال ۱۹۹۶، القاعده از سودان وارد افغانستان شد. طالبان و القاعده به گونه‌های متفاوتی از نظر فکری پایبند هستند، طالبان وابسته به باورهای وهابی سعودی‌ها و القاعده مرتبط با مکتب فکری حنبلی رادیکال‌تر و سخت گیرانه ‌تر هستند. طالبان افغان و القاعده اکثرا عرب هستند. بعد از سال ۲۰۰۱ که نیروهای ائتلاف بین المللی با کمک ائتلاف شمال به افغانستان حمله کردند و رژیم طالبان را سرنگون کردند، ملا عمر و بسیاری از رهبران طالبان از مرز پاکستان گریختند، تا دوباره جمع شوند و پیروان جدیدی به دست آورند.. در آوریل ۲۰۱۳، ملا عمر در پاکستان در اثر یک بیماری درگذشت.

مناطقی که در پکتیکا، خوست و پکتیا بیشترین آسیب را از زلزله ۱-۴-۱۴۰۱ دیده اند فقط از طریق جاده و بعضا راه های مالرو قابل دسترسی هستند. ناحیه مذبور حدود ۱۷۷ کیلومتر از کابل فاصله دارد. مناطق بسیار دورافتاده‌ محدودیت‌های دسترسی زیادی دارند. ضمنا در روز زمینلرزه تا آخر وقت باران بارید و دسترسی را سخت تر کرد.

منطقه زلزله زده ۱-۴-۱۴۰۱ منطقه ای پشتون نشین و با سیطره شبکه حقانی است. شبکه حقانی ، متحد طالبان، یک سازمان شبه‌نظامی سلفی تروریستی است که توسط جلال‌الدین حقانی تاسیس شد، که به‌عنوان یک فرمانده ارشد جنگ افغانستان دردهه هشتاد میلادی و فرمانده جنگ ضد شوروی ظاهر شد او یکی از اعضای حزب اسلامی به رهبری یونس خالص، فرمانده مشهور مجاهدین بود. جلال الدین بعدها با طالبان افغانستان به عنوان وزیر امور قبایل و سرحدی همکاری کرد . او یکی از همکاران شناخته شده اسامه بن لادن بود و به عنوان یکی از نزدیکترین مربیان بن لادن در سالهای شکل گیری القاعده در جنگ افغانستان در دهه ۱۹۸۰ شناخته می شد. سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین، در حال حاضر به همراه چند تن از نزدیک ترین بستگانش، فعالیت های روزمره این گروه را رهبری می کند، و وزیر امور داخله حکومت کنونی افغانستان است. شبکه حقانی عمدتاً در وزیرستان شمالی پاکستان و شرق افغانستان مستقر است. این گروه عمدتاً از اعضای قبیله زدران تشکیل شده است. حقانی ها خشن ترین و پیچیده ترین گروه متحد طالبان هستند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: زلزله در منطقه مرزی افغانستان در مسقط الراس شبکه حقانی

زلزله در منطقه مرزی افغانستان در مسقط الراس شبکه حقانی