دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان

روش تسویه بدهی اشخاص به بانک‌ از طریق تهاتر با مطالبات از دولت با صدور اسناد اوراق تسویه

به گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم، اسناد تعهدی خاصی است که به منظور تسویه بدهی قطعی دولت به اشخاص متقاضی مشمول با بدهی اشخاص مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از طریق تسویه بدهی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی، با رعایت مقررات آیین‌نامه مربوط صادر می‌شود.

بر اساس اعلامیه نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، از تاریخ این ابلاغیه کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی مجاز به ارایه درخواست می باشند؛ همچنین اخذ درخواست از نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی تابع وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و نیرو (بابت یارانه قیمت‌های تکلیفی)، شرکت ملی نفت ایران و سایر اشخاص مربوط که در اجرای حکم بند (و) تبصره (۵) قانون بودجه سال‌جاری و آیین‌نامه اجرایی آن مجاز به درخواست اسناد (اوراق) تسویه نوع دوم هستند، منوط به اعلام بانک مرکزی مبنی بر افزایش سقف مبلغ قابل تهاتر است، که در صورت کسب اطلاعات جدید مراتب از طریق معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور (مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی) اطلاع رسانی خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: بانک‌هایی که در حال حاضر مطالبات آنها از اشخاص متقاضی مشمول بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، قابل تسویه از طریق صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم می‌باشد، شامل بانکهای ملی ایران، مسکن، صنعت و معدن، توسعه تعاون، تجارت، رفاه کارگران، صادرات ایران، ملت، قوامین و پارسیان است.

بر اساس این گزارش، اشخاص متقاضی مشمول که از دولت (وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شرکت‌های دولتی (بابت اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از محل بودجه عمومی دولت) و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (بابت اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از محل بودجه عمومی دولت)) طلبکار و به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی بدهکار هستند، برای تسویه بدهی‌ها و مطالبات خود از طریق صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم می‌باید درخواست خود را با تکمیل درخواست صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم، بر مبنای محل استقرار دستگاه‌اجرایی بدهکار حسب مورد در استان به اداره‌کل اموراقتصادی و دارایی استان مربوط (برای دستگاه‌های اجرایی بدهکار محلی) و در مرکز (برای دستگاه‌های اجرایی بدهکار متمرکز) به وزارت اموراقتصادی و دارایی (مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی) ارسال نمایند.

این اطلاعیه می افزاید، سقف مجاز تسویه بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی بر اساس اعلام بانک مرکزی می باشد، بدیهی است صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم صرفاً تا سقف اعلامی بانک مرکزی امکانپذیر خواهد بود.

آخرین اطلاعات مرتبط با فهرست مذکور و تغییرات آن در پورتال مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی به نشانی  http://iridmo.mefa.ir قسمت اوراق تسویه خزانه قابل دریافت است.
اطلاعیه شماره ۲
فرم‌های اوراق تسویه نوع دوم+ فرم اسناد تسویه فرم اسناد تسویه  +

انتهای پیام/ب

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : روش تسویه بدهی اشخاص به بانک‌ از طریق تهاتر با مطالبات از دولت با صدور اسناد اوراق تسویه

روش تسویه بدهی اشخاص به بانک‌ از طریق تهاتر با مطالبات از دولت با صدور اسناد اوراق تسویه

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش