جمعه , ۴ تیر ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
روایت فرازهایی از زندگانی امام مجتبی (ع) برای مردم اوگاندا

روایت فرازهایی از زندگانی امام مجتبی (ع) برای مردم اوگاندا

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، رسانه‌های خبری و اجتماعی اوگاندا به منظور گرامیداشت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) و معرفی اوصاف و فضائل دومین اختر آسمان امامت و ولایت چهارشنبه پانزده ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲ برابر با هشت اردیبهشت ۱۴۰۰ مقاله‌ای از محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی ایران در این کشور را با عنوان «امام حسن مجتبی! تولدت مبارک» منتشر کردند.

در ابتدای این مقاله آمده است که از امام حسن مجتبی (ع) سؤال شد: «سخاوت و کَرَم چیست؟ فرمود: آغاز به بخشش پیش از درخواست کردن و اطعام دادن در وقت ضرورت و قحطی. سؤال شد: فرومایگی چیست؟ فرمود: خُرد بینی و دریغ از اندک.»

نویسنده در بخش دیگری از این مقاله به ماجرای میلاد مبارک دومین امام شیعیان اشاره کرده و نوشته است: «پانزدهم ماه رمضان، روزی است که حضرت محمد (ص) برای اولین بار با تولد امام حسن مجتبی (ع) از دختر خود حضرت فاطمه زهرا (س)، پدربزرگ شده است. انتخاب نام امام حسن و امام حسین (ع) دو نوه پیامبر اکرم (ص) به عنوان سرور جوانان بهشت به امر خداوند متعال صورت گرفته است.»

قزلسفلی همچنین درباره دیگر رخدادهای زندگی امام مجتبی (ع) نوشته است: «امام حسن مجتبی (ع) که انسانی صبور، با صلابت، شکیبا و استوار، بزرگ منش‌، زیبارو، خردمند، متین، سخی، نیکوکار، حامی نیازمندان، فاضل‌ترین‌، پارساترین و فداکارترین شخصیت زمان خود بودند در سال سوم هجری در مدینه متولد و در بیست و هشت صفر سال پنجاه هجری به شهادت رسیدند.»

رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در این مقاله به ماجرای صلح امام (ع) با معاویه و شرایط سیاسی آن دوران هم بدین نحو اشاره کرده است: «معاویه با تطمیع و تهدید، بسیاری از افراد لشکر امام حسن (ع) را فریب داد و آنها را جذب خود کرد و در نهایت آن حضرت بر اثر سستی و خیانت برخی پیروان خود پیشنهاد صلح معاویه را با شروط موفقیت آمیزی پذیرفت. ایشان به عنوان مصلح اکبر با پذیرش صلح از خونریزی مسلمانان و به حاشیه کشاندن اهل البیت (ع) که هدف اصلی معاویه بود جلوگیری کرد.

قزلسفلی همچنین در ادامه مقاله به مناسبت‌های دیگر ماه مبارک رمضان پس از مناسبت تولد امام مجتبی (ع) مانند وقوع جنگ بدر در هفدهم، ضربت خوردن حضرت علی (ع) در نوزدهم و شهادت آن حضرت در بیست و یکم ماه مبارک و همچنین اهمیت لیالی قدر و روز جهانی قدس اشاره کرده است.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : روایت فرازهایی از زندگانی امام مجتبی (ع) برای مردم اوگاندا

روایت فرازهایی از زندگانی امام مجتبی (ع) برای مردم اوگاندا

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش