یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
راز نامه‌های عاشقانه «اسکار وایلد» آشکار می‌شود

راز نامه‌های عاشقانه «اسکار وایلد» آشکار می‌شود

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس به نقل از گاردین، نویسنده بیوگرافی اسکار وایلد می‌گوید زنی که در تور کتاب آمریکای نویسنده در سال ۱۸۸۲ دل او را ربود و از او با عنوان «هَتی» در نامه‌هایش یاد می‌کرد «هَرییِت کراکر» نام دارد.

اسکار وایلد در تور سخنرانی‌اش در سال ۱۸۸۲ در ایالات متحده و کانادا دلباخته زنی می‌شود که او را «هَتی» می‌نامد. او در موردش می‌نویسد:”آنگاه که به آمریکا می‌اندیشم تنها کسی را با دهانی همچون گلبرگ رز تابستانی و چشمانی چون دو عقیق زیبا و به جذابیت و شجاعت ماده پلنگ و به ظرافت و زیبایی یک پرنده بیاد می‌آورم. هَتی عزیز، حال می‌دانم که دلباخته تو شده‌ام برای همیشه و همیشه…”.

هیچگاه هویّت «هَتی» مشخص نشد تا اکنون که «متیو استارگیس» نویسنده بیوگرافی جدید اسکار وایلد می‌گوید در تحقیقاتی که انجام داده مشخص شده که به احتمال قریب به یقین «هَتی» معشوقه اسکار وایلد کسی با نام «هَرییِت کراکر» دختری زیبا و فرزند یکی از مالکین راه‌آهن سانفرانسیسکو بوده است.

این نویسنده می‌گوید که هیچ زندگینامه‌ای مربوط به این خانم در هیچ‌جا موجود نبوده و در مواردی وایلد از دخترانی زیبا صحبت کرده که یکی از آنها اهل واشنگتن بوده و ربطی به این مورد ندارد و در این بحث‌ها حرفی از «هَتی» به میان نیامده است.

خانواده «کراکر» از نجیب‌زاده‌های سانفرانسیسکو بوده‌اند. پدر هتی، چارلز به عنوان بنیان‌گذار راه‌آهن «سنترال پاسیفیک» در سال ۱۸۶۱ و نیز اسپانسر ساخت ساختمان‌های جدید آن زمان برای موسیقی و هنر از موفقیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. عمویش نیز در ساکرامنتو گالری هنری داشته که اسکار وایلد از آن دیدن کرده و والدین این دختر جزء فهرست دعوت شدگان به اولین سخنرانی اسکار وایلد بوده‌اند.

«مرلین هالند» و «روپرت هارت دِیویس» در سال ۲۰۰۰ «مجموعه نامه‌های اسکار وایلد» را منتشر کردند. استارگیس در این مورد می‌گوید:”در این مجموعه نامه‌هایی از آن نوع که برای دختران ناشناخته نوشته شده وجود ندارد ازینرو همین مرا برآن داشت تا این قضیه را دنبال کنم و به شناسایی و رد «هَتی» بپردازم.

اسکار وایلد در سال ۱۸۸۲ طی سفر ده ماهه تور سخنرانی در آمریکای شمالی،  بلافاصله پس از ترک سانفرانسیسکو نامه‌ای نوشت. زمانیکه به منطقه گمرک نیویورک رسید گفت:”من بجز نبوغم چیزی ندارم اعلام کنم و اینکه دوستی که قلبم را در سانفرانسیسکو ربوده است”.

کار شناسایی آقای استارگیش همچنین شامل تحقیق در مورد سوابق سرشماری سال ۱۸۸۰ در شهر سانفرانسیسکو بود تا احتمال وجود خانواده «هَرییِت» را پیگیری کند. و در عین شگفتی دختری در یک فهرست با عنوان «هَتی کراکر» یافت شد. یکی از مطبوعات محلی آن زمان در یکی از سخنرانی‌های اسکار وایلد فهرست مدعوّین را ذکر کرده بود که نام خانواده «کراکر» در آن فهرست وجود داشت.

استارگیس که کتاب جدیدش با عنوان «اسکار: یک زندگی» را در ماه اکتبر روانه بازار می‌کند گفت:”بنابر این بسیار محتمل است که هتی در آن سخنرانی در سانفرانسیسکو حضور داشته و این مدرک ارتباط خانواده کراکر و حضور آن‌ها در تور سخنرانی اسکار وایلد و اقامت او در سانفرانسیسکو را اثبات می‌کند”.

او می‌افزاید:”همانطور که در تابلویی که از هتی توسط جیووانی بولدینی خلق شده و طبق گفته خانواده‌اش، او چشمانی آبی داشته با موهایی قرمز که همین باعث شده که اسکار وایلد او را شبیه به ماده پلنگی مانند کند”.

استارگیس می‌گوید که مادر اسکار وایلد همیشه ارزو داشته پسرش با یک عروس آمریکایی به خانه بخت برود. برعکس در سال ۱۸۸۴ اسکار با یک زن ایرلندی با نام «کانستَنس لیود» ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر شد. وایلد در سال ۱۹۰۰ در پاریس درگذشت. هتی کراکر هم در سال ۱۸۸۷ با یک آمریکایی متموّل ازدواج کرد و به نیویورک نقل مکان کرد تا در عمارتی در منهتن که پدرش به عنوان هدیه ازدواج به او داده بود زندگی کند. او بعدها به اروپا سفر کرد و بالاخره در سال ۱۹۳۵ در پاریس درگذشت.

«مرلین هالند» نوه اسکار وایلد این کشف آقای استارگیس را بسیار جالب و شگفت‌انگیز خواند.

استارگیس همچنین ۶۰ نامه از اسکار وایلد کشف کرده است از جمله نامه اسکار وایلد به آلفرد میلنر دوستش در دانشگاه آکسفورد که بعدها در مجله «پال مال» مشغول کار شد. وایلد در این نامه نوشته که مقاله‌های هنری از جمله مواردی هستند که دوست دارم در موردشان بنویسم.

انتهای پیام/

 

 

 

 

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : راز نامه‌های عاشقانه «اسکار وایلد» آشکار می‌شود

راز نامه‌های عاشقانه «اسکار وایلد» آشکار می‌شود

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش