یکشنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا/ آخرین یافته ها از جهش های ویروس

دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا/ آخرین یافته ها از جهش های ویروس


نجمه صالحی، دکتری بیوانفورماتیک دانشگاه تهران و پژوهشگر پسا دکترا در پژوهشگاه رویان به خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر گفت: از اسفند ماه بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران در صدد بر آمدیم که جهش های ژنتیکی این ویروس را در ایرانیان مبتلا به بیماری کویید-۱۹ مورد بررسی قرار دهیم و از طرف دیگر، صحت عملکرد تست های تشخیصی کرونا (PCR) را ارزیابی کنیم.

به گفته صالحی اولین نتایج توالی یابی این ویروس نشان دهنده شباهت ۷۹.۶درصدی این ویروس جدید با کرونا ویروس سارس بود. به این دلیل به این ویروس کرونا ویروس سارس۲ نیز گفته می شود.

وی افزود: مقایسه های بیشتر انجام شده نشان از شباهت های بیشتر این ویروس جدید به ویروس کرونا در خفاش (۹۶ درصد) و پنگولین (۹۱ درصد) داشت. 

وی با تاکید بر اینکه داده های توالی یابی زیادی از ایران وجود ندارد، بیان کرد: در ابتدا توالی یابی هایی از قسمتهای کوچکی از این ویروس توسط محققان داخل کشور انجام شده بود.

محقق رویان با بیان اینکه ما توانستیم با پردازش این داده ها و بهره گیری توالی یابی های کامل این ویروس از افراد مبتلا به کویید-۱۹ با سابقه سفر به ایران از کشورهای دیگر تحقیقات خود را آغاز کنیم، گفت: هدف اصلی در این تحقیق، بررسی تغییرات ویروس کرونا در ایران بود.

وی ادامه داد: توالی یابی کاملی در ایران در اواسط فروردین ماه در دسترس قرار گرفت که طی این تحقیق از این توالی یابی نیز بهره بردیم.

محقق پسا دکترا در پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: هدف ما از این تحقیق، بررسی تغییرات ویروس کرونا در ایران، بررسی جهش های پیدا شده با مناطق مورد بررسی در تست های تشخیصی PCR  و در ادامه برای طراحی واکسن بوده است. 

جهش های ویروس کرونا در نوکلئوتید و پروتئین

وی با بیان اینکه این تحقیقات نشان داد که  این ویروس در ایران دچار جهش هایی نسبت به نسخه اولیه در چین شده است، بیان کرد: این ویروس در سطح DNA دستخوش ۴۴ جهش نوکلئوتیدی و در سطح پروتئین ۲۶ جهش شده است.

صالحی افزود: تعدادی از این جهش ها در تعداد بیشتری از داده ها دیده شده بودند که نشان از پر تکرار بودن آنها داشت؛ از طرف دیگر بعضی از جهش ها به صورت نادر در داده های ایرانی دیده شده بودند که در مقایسه با داده های جهانی نیز نادر بودند.

وی با تاکید بر اینکه جهش های ویروس در سطح DNA در تست های تشخیصی PCR مهم است، گفت: نتایج ما نشان داده که جهشهایی در نواحی مورد بررسی در تستهای تشخیصی این ویروس دیده می شود.

دلیل جوابهای کاذب منفی در تستهای تشخیص کرونا

به گفته این محقق، وجود این جهش ها، یکی از دلایل جوابهای منفی کاذب تست های PCR در افراد مبتلا به کویید-۱۹ است. در نتیجه برای تست های تشخیصی دقیق تر نیاز است که چندین ناحیه از این ویروس در این تستها مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: نتایج این تحقیق می تواند در طراحی تستهای تشخیصی دقیقتر و اختصاصی تر برای ایرانیان مورد استفاده قرار گیرد. 

وی بیان کرد: در تولید و استفاده از واکسن و دارو جهش ها در سطح پروتئین بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو در این مطالعه به بررسی جهش ها در سطح پروتئینی پرداخته شد.

جهش های روی پروتئین در محل اتصال با گیرنده های تنفسی نبودند

این محقق رویان ادامه داد:جهش در پروتئینهای این ویروس که توسط گیرنده های دستگاه تنفس جذب می شوند و همچنین در طراحی واکسن اهمیت دارند، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیق نشان داد جهش های یافت شده در پروتئین این ویروس هیچ کدام در محل اتصال با گیرنده های دستگاه تنفس نبوده است. 

وی افزود: هم اکنون از داخل ایران داده های توالی یابی بیشتری از این ویروس در دسترس است که امید است با بررسی تعداد توالی های بیشتر به نتایج دقیق تری از تغییرات این ویروس برسیم. 

صالحی ادامه داد: این تحقیق در پژوهشگاه رویان انجام گرفت که نتایج آن در مجله بین المللی علمی یاخته به چاپ رسیده است.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا/ آخرین یافته ها از جهش های ویروس

دلیل منفی شدن کاذب تست کرونا/ آخرین یافته ها از جهش های ویروس

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش