در ۳۲۴ ناحیه تهران خبری از معاملات مسکن نیست؛ رونق تامل‌برانگیز یک ناحیه در هر منطقه+نمودار

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: در ۳۲۴ ناحیه تهران خبری از معاملات مسکن نیست؛ رونق تامل‌برانگیز یک ناحیه در هر منطقه+نمودار خبر اقتصادی:

به گزارش خبرنگار اقتصادی گروه خبری نهانه به نقل از فارس، در ماه‌های اخیر در کنار التهابات بازار ارز و تعدیل نرخ سود بانکی و با توجه به رکود چند ساله معاملات مسکن، خبر افزایش حجم معاملات و رشد بهای مسکن خبری قابل پذیرش و پیش‌بینی برای اغلب مردم بود.

در واقع عنوان می‌شد و می‌‌شود تقاضا به بخش مسکن وارد شده و در حال تغییر شرایط مسکن از رکود به رونق است. بانک مرکزی هم در گزارش خود تغییرات قیمت مسکن و معاملات را با استفاده از آمار سامانه معاملات املاک (متعلق به وزارت راه و شهرسازی) تدوین و منتشر می‌کرد.

طبق این گزارش‌ها قیمت مسکن حدود ۱۷ درصد در یک سال منتهی به بهمن ماه افزایش یافته و حجم معاملات در دی ماه به سطح ۱۹ هزار واحد و در بهمن ماه به ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحد رسیده بود.

اما بررسی ارقام و نمودارهای سامانه اطلاعات بازار ایران که اطلاعات آن از سامانه معاملات املاک اخذ و توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درج می‌شود، بیانگر عدم توزیع منطقی تقاضای مسکن در مناطق و ناحیه‌های مختلف در سطح شهر تهران است.

در گزارش بانک مرکزی عنوان شده است که «توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه ساال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳ درصدی از کل معاملات ، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۱٫۱ و ۹٫۶ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع ۷۳٫۳ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به ۱۰ منطقه ۵،  ، ۲ ، ۸ ، ۱۴ ، ۱ ، ۱۰ ، ۳ ، ۷ و ۱۱ بوده است»

به گزارش فارس، بررسی همین ارقام در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نشان می‌دهد در همین مناطق مورد بررسی هم، بخش عمده معاملات انجام شده فقط در یک ناحیه صورت گرفته و حجم تقاضا در دیگر ناحیه‌ها بسیار محدود بوده است.

به عنوان مثال در منطقه یک حدود ۷۰  درصد معاملات در منطقه امام زاده قاسم گلاب دره انجام شده است. همچنین در منطقه ۲ آلستوم، منطقه ۳ احتشامیه دروس، در منطقه ۴ ازگل و اراج و در منطقه ۵ آپادانا، منطقه ۶ آرژانتین– ساعی، منطقه ۷ ارامنه جنوبی، منطقه ۸ تهرانپارس، منطقه ۹ استاد معین شرقی، منطقه ۱۰ بریانک، منطقه ۱۱ آگاهی شاپور، منطقه ۱۲ آبشار درمار، منطقه ۱۳ امامت، منطقه ۱۴ آهنگ، منطقه ۱۵ ابوذر، منطقه ۱۶ باغ آذری، منطقه ۱۸ بهداشت، منطقه ۱۹ اسفندیاری، منطقه ۲۱ باشگاه نفت و منطقه ۲۲ آزادشهر و پیکان شهر بیشترین معاملات را در مناطق خود داشته‌ا‌ند.

به گزارش فارس، این نوع پراکندگی معاملات در سطح شهر تهران بوی فعالیت دلالانه در بازار ارز را نشان می‌دهد به‌گونه‌ای که با فعال کردن یک ناحیه در هر منطقه و افزایش قیمت املاک، مناطق دیگر را هم با رونق کاذب مواجه کند.

جدول زیر حجم معاملات مسکن از ابتدای فروردین ماه تا پایان بهمن ماه امسال را در ۲۱ منطقه تهران تهران نشان و بدون استثنا همه مناطق از یک الگوی معاملاتی پیروی می‌کنند.

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

انتهای پیام/

 

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : در ۳۲۴ ناحیه تهران خبری از معاملات مسکن نیست؛ رونق تامل‌برانگیز یک ناحیه در هر منطقه+نمودار

در ۳۲۴ ناحیه تهران خبری از معاملات مسکن نیست؛ رونق تامل‌برانگیز یک ناحیه در هر منطقه+نمودار

۶ March 2018 | 2:12 pm

دوره بازرسی جوش