چهارشنبه , ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
درسگفتار «جنون: برآمدن دانش‌ها و نهادها» برگزار می‌شود

درسگفتار «جنون: برآمدن دانش‌ها و نهادها» برگزار می‌شود


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، از دغدغه‌های مهم فوکو مفهوم بیماری و سلامت تن و روان است که کمتر مورد توجه شارحان آرای وی (بویژه در جامعه ما) قرار گرفته است. او با روش دیرینه‌شناسی این موضوع را در کتاب‌های تاریخ جنون: جنون و تمدن (۱۹۶۱) و تولد کلینیک (۱۹۶۶) مورد بررسی قرار داده است.

در درسگفتار «جنون: برآمدن دانش‌ها و نهادها» که به همت مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو برگزار می شود چگونگی برآمدن دانش آسیب‌شناسی روانی و شکل‌گیری رشته‌های مرتبط – روانشناسی و راونپزشکی- و نهادهای مرتبط همچون آسایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

طرح درس این درسگفتار به شرح زیر است:

آنچه در آثار میشل فوکو بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است مفهوم قدرت است. اما یکی از دغدغه‌های وی مفهوم بیماری و سلامت تن و روان است که کمتر مورد توجه شارحان آرای وی (بویژه در جامعه ما) قرار گرفته است. او با روش دیرینه شناسی این موضوع را در کتاب‌های تاریخ جنون: جنون و تمدن (۱۹۶۱) و تولد کلینیک (۱۹۶۶) مورد بررسی قرار داده است.

در درسگفتار تولد کلینیک که در طی سه ترم توسط مدرسان این درسگفتار در سال ۱۳۹۸-۹۹ ارائه شد برآمدن پزشکی بالینی و شکل گیری «امر بهنجار» بر اساس «امر آسیب شناختی» مورد بررسی قرار گرفت. در درسگفتار حاضر چگونگی برآمدن دانش آسیب شناسی روانی و شکل گیری رشته‌ها ی مرتبط – روانشناسی و راونپزشکی- و نهادهای مرتبط همچون آسایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر این اساس طرح درس زیر در ۲۴ جلسه (معادل سه ترم) بر اساس دو کتاب Michel Foucault(1954) Mental illness and psychology و Michel Foucault (1961) History of madness پیشنهاد می‌شود:

– تفاوت آسیب شناسی تن و آسیب شناسی روان

– ابعاد روانشناختی بیماری روانی

– دیوانگی و فرهنگ

– عصر رنسانس: دیوانگی به منزله نابخردی

– عصر کلاسیک: درک دیوانگی برمبنای محکومیت اخلاقی بیکارگی

– نمایش دیوانگی: حضور حیوانیت در دیوانگی

– دیوانگی و درمان در قرن‌های ۱۶ و ۱۷

– دیوانگی به منزله بیماری

– برآمدن دانش روانشناسی و روانپزشکی

– پیدایش نهاد آسایشگاه روانی

مدرسین این درسگفتار علیرضا منجمی و غلامحسین مقدم‌حیدری هستند و تعداد جلسات ۸ جلسه ۱۲۰ دقیقه‌ای است.

این درسگفتار روزهای دوشنبه ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می‌شود و زمان آغاز آن دوشنبه ۲۴ خرداد ماه است.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت نام در این درسگفتار می‌توانند با شماره‌های ۰۲۱۶۶۱۷۴۰۸۱ و (واتس‌آ پ)۰۹۱۲۸۲۵۰۱۷۶ تماس بگیرند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : درسگفتار «جنون: برآمدن دانش‌ها و نهادها» برگزار می‌شود

درسگفتار «جنون: برآمدن دانش‌ها و نهادها» برگزار می‌شود

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش