• Home
  • خطر آتش سوزی بیخ گوش موزه ملی

خطر آتش سوزی بیخ گوش موزه ملی


پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس – سعیده اسدیان: ۱۲ شهریور ماه امسال بود که خبر وقوع آتش سوزی گسترده‌ای در موزه ملی برزیل در رسانه‌های داخلی و خارجی منعکس شد.

خبری که عنوان می‌کرد این آتش‌سوزی بعد از تعطیلی موزه در شامگاه یکشنبه رخ‌ داده و علاوه بر آثار تاریخی برزیل، بسیاری از آثار تاریخی بین‌المللی را طعمه حریق کرده است.

این موزه که در سال ۱۸۱۸ تأسیس‌ شده، حاوی ۲۰ میلیون شیء تاریخی و میزبان فسیل چندین دایناسور و اسکلت قدیمی‌ترین انسان در آمریکای لاتین بوده است.

هنوز معلوم نیست در این حادثه که رئیس‌جمهور برزیل آن را روز غم‌انگیز برزیلی‌ها نام‌گذاری کرد،کدام آثار از آتش سوزی رخ داده جان سالم به در برده‌اند.

خبر این آتش سوزی می‌تواند زنگ خطری برای موزه‌های ایران به ویژه موزه ملی باشد، چرا که پس از تبدیل خیابان سی‌تیر به پیاده راه، دکه‌ها و کافه‌های سیار در این خیابان به تهدیدی بزرگ برای امنیت موزه ملی ایران تبدیل شده‌اند.

تا جایی که سال گذشته جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی از ارسال نامه‌های متعدد به شهرداری منطقه ۱۲ خبر داده و عنوان کرده بود که ما تاکنون ۳ بار  به شهرداری منطقه ۱۲ نامه  زده‌ایم و مشکلات موجود را توضیح دادیم اما در عمل اتفاقی نیافتاده است.

هشدار سخنگوی سازمان آتش‌نشانی درباره ایمنی خیابان ۳۰ تیر

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، در مورد ایمنی خیابان ۳۰ تیر با توجه به حضور دکه‌های سیار اغذیه‌فروشی و همجواری آن‌ها با موزه ملی اظهار داشت: قطعاً اطراف جاهایی که دارای حساسیت هستند باید خلوت باشد چرا که حادثه خبر نمی‌کند و ممکن است هر آن یکی از دکه‌های اغذیه‌ فروشی دچار حریق شود.

ماشین‌های اغذیه‌فروشی تبدیل به یک اجاق گاز شده‌اند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ماشین‌های اغذیه‌فروشی در این مکان غیراستاندارد هستند و تبدیل به یک اجاق گاز شده‌اند، بنابراین رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران گفت:‌ ازدحامی که در خیابان سی‌تیر وجود دارد می‌تواند خطرناک باشد،  درست است که خیابان ۳۰ تیر به یک جذابیت شهری و نقطه گردشگری تبدیل شده اما باید رعایت نکات ایمنی را نیز مدنظر قرار دهیم.

ملکی در باره ایمنی موزه ملی گفت: موزه‌ها باید در ایمنی کامل باشند چرا که یک موزه همانند خودرو ساختمان نیست و اگر دچار آتش‌سوزی شود و یک اثر باستانی از بین برود دیگر قادر نخواهیم بود آن اثر را بسازیم و نمی‌توان در این خصوص اقدامی را انجام داد، به همین دلیل موزه‌ها دارای اهمیت بالایی هستند و باید از نظر ایمنی در بالاترین وضعیت ممکن قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه شرکت‌ها متخصص ایمنی در موزه‌ها باید فعال‌تر عمل کنند، گفت:  خوشبختانه در یک دهه اخیر حادثه خاصی در موزه‌های ایران اتفاق نیفتاده است و موزه‌ها وضعیت قابل قبولی در حوزه ایمنی دارند.

ایمنی خیابان ۳۰ تیر و نزدیکی آن به موزه ملی باید در اولویت قرار گیرد

ملکی تاکید کرد:‌ ایمنی خیابان ۳۰ تیر و نزدیکی آن به موزه ملی باید در اولویت قرار گیرد و با توجه به شلوغی این خیابان، در صورت وقوع حادثه خودروهای امدادی و آتش‌نشانی خیلی سخت می‌توانند وارد عمل شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تأکید کرد: بنابراین ساماندهی این خیابان بسیار حائز اهمیت است و اگر در نابسامانی‌ها مشکلاتی در خیابان ۳۰ تیر ایجاد شود و حادثه‌ای رخ دهد قطعاً با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

نگرانی زیادی بابت موزه‌ها نداریم

این در حالی است که محمدرضا کارگر،‌ مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول کشور در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی فارس گفت: ما نگرانی زیادی بابت موزه‌ها نداریم چرا که اکثر موزه‌های جدید مجهز به عالی‌ترین سیستم‌های اطفای حریق هستند.

وی در خصوص ایمنی موزه ملی ایران اظهار داشت: موزه‌های قدیمی‌ به مرور در حال تجهیز به سیستم‌های نوین است، آن چیزی که برای ما در اولویت قرار دارد مبحث پیشگیری از آتش‌سوزی است.

تمامی موزه‌های ما توسط کارشناسان آتش‌نشانی مجهز شده است

کارگر با اشاره به اینکه ۹۰ تا ۹۸ درصد آتش‌سوزی‌ها به دلیل ایمن نبودن سیستم‌های برق و اتصالات است،‌گفت: اگر از کابل‌های برق نسوز و سیستم‌های برق ایمنی استفاده شود قطعاً درصد آتش‌سوزی‌ها کاهش پیدا می‌کند.

مدیرکل موزه‌های کشور ادامه داد: تمامی موزه‌های ما توسط کارشناسان آتش‌نشانی مجهز شده و کمتر موزه‌ای را می‌شناسم که دارای سیستم اطفاء حریق نباشد که برای آ‌ن‌ها هم فکر دیگری شده است.

به وضعیت ایمنی موزه‌ها خوشبین هستم 

وی گفت: ما امکان استفاده از سیستم آبپاش بعد از آتش سوزی را نداریم چرا که به آثار تاریخی آسیب‌ میزند، همچنین سیستم ایجاد خلاء هم برای موزه‌ها غیر قابل استفاده است، چرا که در این روش با بسته شدن درها و نبود اکسیژن آتش مهار می‌شود اما در موزه‌ها به دلیل حضور بازدید کننده این روش کاربردی ندارد.

کارگر تصریح کرد: من به وضعیت ایمنی موزه‌ها خوشبین هستم و این اطمینان را به مردم می‌دهم که همه موزه‌ها به حداقل و برخی به حداکثر ایمنی مجهز هستند، وضعیت موزه ملی آنقدرها هم حاد نیست البته که باید مسائل جانبی رعایت شود و قطعاً شهرداری تهران در این زمینه به وظایف خود آگاه است.

امیدواریم مسئولان در میان صحبت‌های مطرح شده هشدار سخنگوی آتش‌نشانی تهران را جدی بگیرند و تنها به  اطمینانی که مدیرکل موزه‌های کشور داده دل خوش نکنند.

انتهای پیام/

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اجتماعی : خطر آتش سوزی بیخ گوش موزه ملی

خطر آتش سوزی بیخ گوش موزه ملی