دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
حرکت سریع بازار مسکن به سمت رکود/ افزایش ۹۱ درصدی بهای مسکن در یک سال اخیر+جدول

حرکت سریع بازار مسکن به سمت رکود/ افزایش ۹۱ درصدی بهای مسکن در یک سال اخیر+جدول

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، گزارش «تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ »که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد. 

براساس این گزارش، در آبان‌ ماه سال ۱۳۹۷ ، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۹۶۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۶٫۷ و ۵۳٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۹۱٫۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶٫۶ و ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان میدهد. گزارش ذیل صرفاً معطوف به بررسی «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» است.

*حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان ماه سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است که از مجموع ۶۸۵۵ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با آبان‌ماه سال قبل ۳٫۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ حاکی از آن اسات کاه از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵٫۷ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۴٫۹ و ۸٫۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۴٫۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در آبان ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ، ۲ ، ۴، ۱۰، ۱۴ ،۷ ،۸ ،۱ ، ۱۵ و ۳ ) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۵٫۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

*تحولات قیمت مسکن

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ ،متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۹۱٫۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶/۶ و ۹۱٫۵ درصد افزایش نشان میدهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ (معادل ۱۱۱ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۹ (معادل ۴۸٫۲ درصد) تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۹۶٫۳ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۴۰٫۹ میلیون ریال به منطقه ۱۹ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹۱٫۱ و ۴۸٫۲ درصد افزایش نشان میدهند

* تحولات اجاره بهای مسکن

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۷ و ۱۴٫۴ درصد رشد نشان می‌دهد. سهم هزینه مسکن اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵) معادل ۳۳٫۱ درصد است.

 

انتهای پیام/

 

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : حرکت سریع بازار مسکن به سمت رکود/ افزایش ۹۱ درصدی بهای مسکن در یک سال اخیر+جدول

حرکت سریع بازار مسکن به سمت رکود/ افزایش ۹۱ درصدی بهای مسکن در یک سال اخیر+جدول

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش