تکاپوی هنرمند قزوینی برای نگارش قرآنی نفیس به نام مصحف قزوین

پایگاه خبری نهانه گزارش می دهد: تکاپوی هنرمند قزوینی برای نگارش قرآنی نفیس به نام مصحف قزوین در اخبار فرهنگی

به گزارش گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا، کتابت قرآن یکی از موضوعات بنیادین در علوم قرآنی و مجموعه علوم و معارف اسلامی است به گونه ای که علم رسم المصحف یا مرسوم الخط جایگاه و نقش مهمی دارد.
ضرورت نگارش قرآن کریم در زمان حیات پیامبر اسلام روشن بود و کُتّاب ( نویسندگان ) وحی با نزول هر آیه ای آن را بر استخوان، چوب، برگ خرما و چیزهای معمول می‌نوشتند و عده‌ای هم آنها را حفظ می‌کردند.
اما در حال حاضر قرآن دست خط عثمان طه به دلیل ویژگی‌های زیادی که دارد به یکی از پر تیراژترین قرآن های موجود در جهان تبدیل شده است.
بهترین امتیاز کار این نویسنده قرآن در صفحات با آیات کامل است به گونه ای که آیه ۲۸۲ بقره که طولانی‌ترین آیه قرآن است در یک صفحه گنجانده شده و کل قرآن در ۶۰۴ صفحه تنظیم گردیده است.
درکنار همه این امتیازها، آفرینش قرآنی نفیس در قزوین با عنوان مصحف قزوین توسط علیرضا محبی هنرمند خوشنویس قزوینی در نگارخانه نبویه کاروانسرای میرزا موسی وزیر آغاز شده است به امید آنکه بتواند با تلفیق ویژگی هنری،بصری و خوانایی نسخ قرآن جای نسخه عثمان طه را بگیرد.
استاندار قزوین در جریان بازدید از نمایشگاه گروهی نگارگران قزوین که در کاروانسرای میرزا موسی وزیر دایر است در جریان فعالیت‌های هنری قرآنی این هنرمند خوشنویس قزوینی قرار گرفت.
در این دیدار یک برگ از قرآن کریم مصحف قزوین به رویت استاندار قزوین رسید و ویژگی‌های برجسته هنری آن تشریح شد.
عبدالمحمد زاهدی این اثر را کاری جاودانه و ماندگار ارزیابی کرد و افزود: باید از امکانات استان برای تحقق این هدف والا و آفرینش مصحف قزوین و آموزش و ترویج هنرهای قرآنی بهره برد.
وی بدر خصوص کاروانسرای میرزا موسی وزیر،اظهار کرد: احیای این مجموعه و تبدیل آن به مرکزی برای نگارش قرآنی ممتاز و هنری و آراسته به هنرهای سنتی جای قدردانی دارد و باید تمامی زمینه های لازم برای اتمام این طرح فراهم شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین نیز با ارائه گزارشی از مراحل مرمت، احیاء و بهره‌برداری از کاروانسرای میرزا موسی وزیر به عنوان نگارستان قرآن نبویه افزود: این مجموعه ارزشمند به عنوان آیینه‌ای تمام نما از مشارکت هنرمندان فرهیخته قزوینی در مسیر تعالی و شکوفایی هنر قزوینی به استاد علیرضا محبی واگذار شده است.
محمد علی حضرتی با تاکید بر ضرورت استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های جامعه هنری استان قزوین،افزود: این مجموعه آموزش و توسعه منابع انسانی فعال را در حوزه هنرهای سنتی نظیر وراقی و کاغذ سازی، نگارگری، تذهیب و تشعیر، قلمزنی، جلدسازی، صحافی و خوشنویسی بر عهده دارد که می تواند در احیای هویت و فرهنگ ایرانی و مکاتب قزوین نقش موثری ایفا نماید.
وی افزود: محصول نهایی این مجموعه، آفرینش قرآنی نفیس با عنوان مصحف قزوین است که علاوه بر نوآوری و خلاقیت در شیوه‌های اجرا، قابلیت عرضه را در عرصه‌های جهانی دارد.

**لزوم حمایت از طرح مصحف قزوین
هنرمند خوشنویس قزوینی و نگارنده مصحف قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار گروه خبری نهانه به نقل از ایرنا به تشریح جزییات این طرح پرداخت و گفت: آفرینش قرآنی نفیس با عنوان مصحف قزوین از سه سال پیش در قزوین آغاز شد و هم اکنون کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی آن به پایان رسیده است.
علیرضا محبی با اشاره به زمان پیش بینی شده برای اتمام این مصحف،گفت: فرصت پیش بینی شده برای نگارگری، تذهیب و چاپ این اثر ۱۰ تا ۱۲ سال است.
وی با بیان اینکه این طرح در کشور برای اولین بار اجرا می شود،ادامه داد: برخی از هنرمندان نگارش مصحف قرآن را با نسخ ایرانی طی ۱۰ سال آغاز کردند اما به دلیل ویژگی های خط نسخ در کار خود پیشرفت نکردند.
این هنرمند قزوینی با اشاره به ویژگی های این نسخه در حال نگارش از قرآن کریم،ادامه داد: در این طرح تلفیق ویژگی خوانایی نسخه عثمان طه و جلوه های هنری نسخه های ترک در نگارش مصحف قزوین در دستور کار قرار گرفته است که در صورت اتمام نسخه ای خوانا و هنری به خوانندگان عرضه خواهد شد.
وی با اشاره به مشکلات این طرح گفت: مسئولان بسیاری از روند اجرای این طرح در نگارخانه نبویه بازدید کرده و زبان به تحسین این اثر گشودند اما در مقام حمایت مادی و معنوی متاسفانه حتی به تلفن های خود نیز پاسخ ندادند.
این هنرمند قزوینی افزود: تاکنون سه استاندار از این طرح بازدید کرده اند و در صورت عدم حمایت در تامین اعتبار کار با کندی پیش خواهد رفت.
وی خاطر نشان کرد: با وجود تمامی این مشکلات خود را چندان به حمایت های دولتی محدود نکرده ایم و این کار را به صورت شخصی پیش خواهیم برد.
قزوین صاحب رتبه ای ممتاز در هنر خوشنویسی کشور است و اکنون به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران شناخته می شود.
۶۱۰۱*۳۰۱۳
خبرنگار:هادی درزی رامندی**انتشار دهنده: رضا اولادی

انتهای پیام /*

کلیه مطالب از مراجع معتبر و مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی در قبال محتوا ندارد. این سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید.


مشاهده : تکاپوی هنرمند قزوینی برای نگارش قرآنی نفیس به نام مصحف قزوین

تکاپوی هنرمند قزوینی برای نگارش قرآنی نفیس به نام مصحف قزوین

۲۱ January 2018 | 6:27 pm

دوره بازرسی جوش