• Home
  • تولید آمار در بخش کشاورزی باید «ثبتی مبنا» شود

تولید آمار در بخش کشاورزی باید «ثبتی مبنا» شودبه گزارش پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کریم احمدی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی در جمع همکاران این مرکز ضمن اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات و توسعه آن از طریق فناوری‌های اطلاعات، گفت: در وزارت جهاد کشاورزی با توجه به یکسری سیاست‌های کلان به دنبال کشاورزی دانش‌بنیان هستیم.

وی ادامه داد: خوداتکایی در محصولات کشاورزی، مدیریت تنظیم بازار، بهبود تراز تجاری، حرکت در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، انتقال دانش فنی به کشاورزان از طریق نظام نوین ترویج، ارتقا و افزایش بهره‌وری منابع تولید، بهبود کیفیت محصولات، ارتقای مدیریت آب، حمایت و پشتیبانی از زیرساخت‌ها و همچنین تخصیص هدفمند یارانه‌ها به بخش کشاورزی از سیاست‌های کلانی است که وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آن است.

احمدی بابیان اینکه به دلیل نبود اطلاعات و آمار دقیق در برآورد تولید و در پیش‌بینی دقیق نیازها دچار مشکل هستیم، گفت: برای رفع مشکلات آماری بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف باید تولید آمار صحیح و بهنگام به‌صورت آمارهای ثبتی مبنا انجام شود.

احمدی با اشاره به طراحی «سامانه جامع کشاورزی ایران»، تصریح کرد: پایه و اساس سامانه جامع کشاورزی ایران برای اطلاعات پایه سه سامانه بسیار مهم شامل «سامانه پنجره خدمات الکترونیک وزارت جهاد کشاورزی»، «پایگاه اطلاعات مکانی وزارت جهاد کشاورزی» و «پهنه‌بندی و مدیریت داده‌های کشاورزی» است.

به گفته وی، این سامانه درگاهی برای ارائه آمار و درگاه واحدی برای ارائه خدمات خواهد بود و متقاضی برای گرفتن مجوز به یک درگاه مراجعه خواهد کرد و به‌تبع آن بخش کشاورزی نیز قادر می‌شود تا تولیدات زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، محصولات فرآوری شده، داروهای دامی، مواد ژنتیکی و خوراک دام را ردیابی و رهگیری کند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : تولید آمار در بخش کشاورزی باید «ثبتی مبنا» شود

تولید آمار در بخش کشاورزی باید «ثبتی مبنا» شود