• Home
  • تورم ماهانه کالا و خدمات در حال رکورد زنی است/ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ بالای ۱۰ درصد + جدول

تورم ماهانه کالا و خدمات در حال رکورد زنی است/ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ بالای ۱۰ درصد + جدول


به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، افزایش قیمت ارز در بازار غیررسمی و نوسان قیمتی در ماه‌های اخیر که تأثیر خود را روی بسیاری از کالاهای وارداتی و حتی تولید داخل گذاشته، خیلی زود به کالاها و خدمات مصرفی خانوار نیز سرایت کرده است، به طوری که آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد، هر ماه بخش عمده‌ای از کالاها میانگین ۴ تا ۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. 

بر این اساس در تیر ماه امسال تورم کالا و خدمات مصرفی خانوارهای کشور حکایت از افزایش ۲٫۷ درصدی گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن دارد. از مجموعه ۱۲ شاخص قیمتی کالا و خدمات جداول و جزئیات آن نشان می‌دهد که تمامی قیمت‌ها رشدی صعودی داشته و بالاترین افزایش نسبت به ماه قبل مربوط به دخانیات با ۲۴٫۷ درصد است.

پس از آن مسکن و اجاره با ۶٫۲ درصد به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. میوه و خشکبار نیز رشد ۵٫۳ درصدی را نسبت به خرداد تجربه کرده است. 

آهنگ رشد قیمت‌ها و خدمات عمومی به گونه‌ای در حال افزایش است که اگر این روند ادامه‌دار باشد، تورم بالای دو رقمی را در جامعه نوید می‌دهد و این موضوع نگران‌کننده خواهد بود به دلیل آنکه قدرت خرید و سطح معیشت خانوار را به شدت تقلیل خواهد داد و رفاه عمومی جامعه را دچار نوسان شدید می‌کند.

همچنین بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران، غالب افزایش قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوار در تیر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل تورم دو رقمی را تجربه کرده، تورم نقطه به نقطه در بخش میوه و خشکبار به ۲۹٫۸ درصد رسیده است و در بخش گوشت قرمز و سفید ۱۶٫۵ درصد رشد داشته است. 

همچنین دخانیات با ۵۹٫۱ درصد، مسکن و اجاره ۱۴٫۹ درصد و کالا و خدمات متفرقه ۱۸ درصد وضعیت مناسبی ندارند. 

در حالی مرکز آمار ایران تورم کشور در تیرماه را ۸٫۷ درصد اعلام کرد که بانک مرکزی تورم این ماه را ۱۰٫۲ درصد برآورد کرده و به نظر می‌رسد، با واقعیت جامعه و اقتصاد هم‌خوانی بیشتری دارد.

انتهای پیام/ب

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه اقتصاد : تورم ماهانه کالا و خدمات در حال رکورد زنی است/ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ بالای ۱۰ درصد + جدول

تورم ماهانه کالا و خدمات در حال رکورد زنی است/ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ بالای ۱۰ درصد + جدول