پنج شنبه , ۶ آذر ۱۳۹۹
طراحی سایت در اصفهان
تهدید اکوسیستم های آبی با مواد ضدعفونی کننده

تهدید اکوسیستم های آبی با مواد ضدعفونی کننده


در این مقاله آمده است که در شهر ووهان پنج هزار تن مواد ضد عفونی کننده استفاده شده است که این مواد مستقیم یا غیر مستقیم از طریق شبکه فاضلاب وارد اکوسیستم‌های آبی می شوند. مواد ضد عفونی کننده کلر دار گیاهان آبزی و حیات وحش را به دو شکل تهدید می‌کنند: نخست آنکه کلر با اکسیداسیون مستقیما باعث تخریب سلول و یا پروتئین‌های آن می‌شود. دوم ترکیبات شیمیایی در ماده ضد عفونی کننده به ترکیب شدن با سایر موارد به مواد خطرناک تبدیل می‌شوند. در آبهای سطحی تجزیه مواد عالی بسیار شدید است. به همین دلیل این ترکیبات منجر به سنتز محصولات فرعی مانند تری‌هالومتانها و هالو‌استیک اسید می شوند. این ترکیبات برای موجودات آبزی بسیار خطرناکند.

علاوه بر آن مواد ضد عفونی کننده به کلرامین و ان-نیتروسدیم متیل آمین تبدیل می‌شوند که به عنوان مواد سرطانزا شناخته شده‌اند. این محققان به دولت ها توصیه کرده اند که استفاده از مواد ضد عفونی کننده می تواند به یک فاجعه ثانویه در اکوسیستم‌های آبی منجر شود. لذا لازم است که دستگا‌ه‌های مربوطه نسبت به پایش این اکوسیستم‌ها در قبل و بعد از استفاده از این ترکیبات دقت کنند.

اخیرا در ایران نیز بسیاری از متخصصان از استفاده این موارد ابراز نگرانی کرده‌اند. ضرورت دارد هر چه زودتر کمیته‌ای متشکل از متخصصان محیط زیست و بهداشت تشکیل شود و بر این گونه فعالیت‌ها نظارت داشه باشد. من به شخصه تردید دارم ضد عفونی معابر شهری در حالی که قرنطینه اجرا نمی‌شود، نقشی در کنترل انتشار ویروس داشته باشد.

* استاد دانشگاه / * منتشر شده در کانال شخصی

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


پایگاه خبری نهانه : تهدید اکوسیستم های آبی با مواد ضدعفونی کننده

تهدید اکوسیستم های آبی با مواد ضدعفونی کننده

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش