یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
تقویم نجومی آبان ماه منتشر شد/ رصد درخشان ترین ستاره

تقویم نجومی آبان ماه منتشر شد/ رصد درخشان ترین ستاره


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نهانه به نقل از مهر، اخترشناسی، ستاره‌شناسی یا نجوم به دانش بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی «پدیده‌های آسمانی» از جمله ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینهٔ کیهانی گفته می‌شود که منشأ آن‌ها در خارج از جوّ زمین است. خیلی از افراد علاقمند به رصد رویدادهای نجومی هستند که در کشور ما هم منجمان آماتور و حرفه‌ای این رویدادها را دنبال می‌کنند.

در همین راستا در تقویم نجومی آبان ماه رخدادهای جالبی به وقوع می پیوندد که شرح آنها در زیر آمده است:

۹ آبان ماه؛ مقارنه ماه و مریخ

ماه و مریخ در این تاریخ در زاویه کمی با یکدیگر قرار می گیرند که با چشم غیر مسلح و بدون تلسکوپ از آسمان ایران قابل رویت است. همچنین در همین لحظه ماه در دورترین فاصله از زمین قرار دارد.

همزمان با این مقارنه، ماه در فاصله ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارد که دورترین فاصله از زمین است.

۲۳ آبان ماه؛ رصد ۳جرم در آسمان

در این تاریخ شاهد اجتماع ماه، سیاره زهره و ستاره سماک اعزل خواهیم بود. این ستاره درخشان ترین ستاره در صورت فلکی سنبل یا دوشیزه است؛ در این تاریخ یک قمر، یک سیاره و یک ستاره را می توانیم با چشم غیر مسلح در آسمان ببینیم. 

این اجتماع در ساعت ۴:۴۵دقیقه ۲۳ آبان به وقوع می پیوندد.

۲۶ آبان ماه؛ رصد هلال ماه ربیع الثانی

در این تاریخ در ساعت۱۷:۲۳دقیقه عصر هلال ماه ربیع الثانی ۱۴۴۲ را می توانیم مشاهده کنیم. این هلال زیبا را می توان بدون تلسکوپ در افق غربی رصد کرد.
 
۲۷ آبان ماه؛ رویت واضح هلال ماه و عکاسی

در این تاریخ آغاز ماه ربیع الثانی است؛۲۷ آبان تجربه خوبی است برای اینکه هلال باریک ماه را در ابتدای ماه قمری مشاهده کنیم. این زمان بهترین فرصت برای عکاسی خواهد بود.

۲۹ آبان ماه؛ اجتماع مشتری و زحل

در این تاریخ و در ساعت ۵:۲۰دقیقه عصر شاهد اجتماع ماه، سیاره مشتری و سیاره زحل خواهیم بود. این ۳جرم اول آبان ماه هم گرد هم آمدند. این تاریخ  فرصت خوبی است که با چشم ۳ جرم را همزمان مشاهده کنیم.

همه این پدیده ها برای همه افراد در همه نقاط ایران با چشم غیر مسلح بدون نیاز به تلسکوپ قابل مشاهده هستند.

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه نهانه: تقویم نجومی آبان ماه منتشر شد/ رصد درخشان ترین ستاره

تقویم نجومی آبان ماه منتشر شد/ رصد درخشان ترین ستاره

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش