جمعه , ۸ مرداد ۱۴۰۰
طراحی سایت در اصفهان
تفنگ‌های پر و شلیک‌های خالی/ دست‌های لرزانی که تیرها را به خطا برد

تفنگ‌های پر و شلیک‌های خالی/ دست‌های لرزانی که تیرها را به خطا برد

به گزارش خبرنگار ورزشی پایگاه خبری نهانه به نقل از فارس، کاروان تیراندازی ایران با ۱۹ ورزشکار راهی بازی‌های آسیایی شد؛ ورزشکارانی که برخی از آنها تجربه چندین دوره حضور در المپیک داشتند و برخی هم تجربه چندین دوره بازی‌های آسیایی اما حاصل چه بود، فقط یک برنز.

هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی به طور رسمی از ۲۷ مرداد در جاکارتا و پالمبانگ آغاز شد که کاروان تیراندازی بعد از حضور در چند مسابقه جهانی و تمرینات برون‌مرزی به امید کسب مدال‌های رنگارنگ راهی پالمبانگ شد اما نتیجه این حضور در کمال ناباوری چیزی نبود جز برنز مه‌لقا جام بزرگ در تفنگ بادی ۱۰ متر.

در این دوره از بازی‌ها نه خبری از رکوردشکنی نجمه خدمتی و طلا بود نه خبری از عملکرد درخشان پرچمدار همچون مسابقات جهانی مونیخ.

* ناکامی چهره‌ها و خداحافظی زودهنگام

در دوره قبل بازی‌های آسیایی که در اینچئون برگزار شد، در بخش بانوان یک طلا و ۲ نقره حاصل کار بود. نجمه خدمتی در تفنگ بادی ۱۰ طلا گرفت و نرجس امام‌قلی‌نژاد در همین ماده نقره. البته خدمتی همراه با کسب مدال طلا، رکورد هم شکست. در بخش تیمی هم بانوان کشورمان مدال نقره را کسب کردند تا دست پر به ایران برگردند اما در این دوره از بازی‌ها که به میزبانی اندونزی برگزار شد دیگر خبری از مدال‌های رنگارنگ نبود.

الهه احمدی بانوی پرچمدار کشورمان با وجود اینکه اخیراً توانسته بود در تفنگ سه وضعیت طلا بگیرد، در این دوره از بازی‌ها کاری از پیش نبرد. وی در تفنگ بادی ۱۰ متر نیز نتوانست مدالی کسب کند تا کارش را بدون مدال در این بازی‌ها پایان دهد.

نجمه خدمتی هم در تفنگ میکس همراه با نکونام شرکت کرد که حاصل کار کسب عنوان هفتمی بود تا نخستین مسابقه پایان کار خدمتی در این دوره از بازی‌ها باشد.

البته ابراهیم اینانلو پیش از این در گفت‌وگویی که با فارس داشت با اشاره به تغییرات این دوره از بازی‌ها نسبت به اینچئون به این موضوع اشاره کرده بود که به دلیل حذف مسابقات تیمی، ملی‌پوشان کار سختی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ خواهند داشت اما اظهارات تیراندازان کشورمان این امید را به وجود آورده بود که در این دوره شاهد نتایج بهتر (حداقل از بهتر از یک برنز) باشیم.

* نیاز حضور بلندمدت روانشناس در کنار ملی‌پوشان

اگرچه تعدادی از ورزشکاران کشورمان در تفنگ و تپانچه راهی فینال شدند، اما عملکرد آنها در این مرحله بسیار قابل تامل و بررسی است. گلنوش سبقت‌الهی در حالی که تا مراحل آخر خوب پیش رفته بود، بعد از زدن تیر حریف هندی از نظر روحی بهم ریخت و در نهایت با رکوردی تعجب‌برانگیز با کسب عنوان چهارمی به راحتی مدال را از دست داد.

شرایط الهه احمدی در فینال تفنگ سه وضعیت نیز بهتر از سبقت‌الهی نبود. این ورزشکار با وجود اینکه چندین دوره حضور در المپیک و بازی‌های آسیایی را تجربه کرده، اما در فینال شرایط خوبی نداشت و به نظر می‌رسید همین استرس باعث حذف زودهنگامش شد.

تیراندازی رشته‌ای است که نیاز به تمرکز زیادی دارد بنابراین استفاده از روانشناس یکی از موضوعات مهم در این رشته به شمار می‌رود. قطعا حضور بلندمدت روانشناس در کنار تیم ملی به شرایط روحی ورزشکاران به ویژه در زمان حضور در فینال کمک زیادی می‌کند.

* مربیان پروازی که نتیجه نگرفتند!

تیراندازی یکی از رشته‌هایی است که مدال‌های زیادی را در المپیک و بازی‌های آسیایی به خود اختصاص می‌دهد. توجه بیشتر به این رشته قطعا به جایگاه کاروان ایران در جدول رده‌بندی کمک می‌کند اما در این چند وقت اخیر شاهد حذف اردوهای برون‌مرزی تیراندازی بودیم. کمبود فشنگ‌های استاندارد برای تمرین و لغو ۲ اردوی برون‌مرزی مطمئنا در نتیجه کسب شده تیراندازی بی‌تاثیر نبوده است. 

بحث مربیان خارجی در تفنگ و تپانچه نیز از دیگر مواردی است که حتما فدراسیون تیراندازی باید برای بررسی بیشتر جلسه‌ای را برگزار کند. با رفتن لازلو و جذب ماکسیموویچ در تیراندازی به نظر می‌رسد نتیجه دلخواه در تفنگ حاصل نشده است. البته این نکته قابل تامل است که پیش از این برخی از ورزشکاران از غیبت طولانی مدت ماکسیموویچ صحبت کرده بودند. با توجه به اینکه این مربی فقط زمانی که در ایران است، حقوق دریافت می‌کند، غیبت طولانی‌ مدتش از نظر مالی ضرری به ایران نمی‌زند، اما از نظر فنی سوالی است که مسئولان فدراسیون باید به آن پاسخ دهند. فدراسیون تیراندازی در زمان امضای قرارداد با این مربی اعلام کرده بود در صورت رضایت این قرارداد تمدید می‌شود.

از چند روز دیگر مسابقات کسب سهمیه المپیک در کره جنوبی آغاز می‌شود و حالا فدراسیون باید برنامه‌ریزی درستی برای این المپیک باشد. زنگ هشدار از بازی‌های آسیایی به صدا درآمد و باید دید فدراسیون چه برنامه‌ای را برای المپیک در دستور کار قرار می‌دهد.

انتهای پیام/س

پایگاه خبری نهانه - کلیه مطالب از سایت های مجاز جمع آوری شده است و پایگاه خبری نهانه مسئولیتی درقبال محتوا نخواهد داشت. همچنین این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.


گروه ورزش: تفنگ‌های پر و شلیک‌های خالی/ دست‌های لرزانی که تیرها را به خطا برد

تفنگ‌های پر و شلیک‌های خالی/ دست‌های لرزانی که تیرها را به خطا برد

درباره‌ پایگاه خبری نهانه

پایگاه خبری نهانه - جدیدترین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری نهانه مشاهده بفرمایید. دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دوره بازرسی جوش